Karadeniz Pet

Hubert Jansen

:)) kazım abinin günahı düşünüyorsan kazın abinin ahiretini düşünüyorsan bence sende gıybet yapma :)) ...

Kazım abi vurdumduymaz petshopcuları temsil eden hayali bir varlık ben burada onun gibi olan petshopculara laf vurmak istedim sadece ;)

Ek iş tarzında yapılan üretimlerde genelde kar elde edilmiyor etsede girdiğin strese değmiyor :) Babam bana hep der; ''yapıyosan hakkını vereceksin ''diye.İlerde ne mesleği seçeceksin önemi yok evlat,en iyisini yapacaksın.Bak mahallede terzi mehmet vardı? İstanbula gitti eğitim aldı değişik işler yaptı ama en iyisi şimdi çok iyi para kırıyor.Bak ...... abilerin avukat.Biri 10 yıldır çalışıyor biri 2 yıldır ,ama neden 2 yıllık olan anında evini arabasını dizdi.Neden insanlar 2 yıldır çalışanı tercih ediyor.Bunun gibi çok örnek var çünkü toplumda çok çalışan ve az çalışanlar mevcut.Sana ders olsun,işler doktor olmakla veya meslek edinmekle olmuyor en iyisi olursan oluyor, der :)
Bu adamlarda en iyisi olucam diye çalışıyor ve böyle imrendiyorlar bizleri :)
Bende şuranın ucundan konuya dahil olayım.En kısasından kendimce özetlemeye çalışayım.Yok daniel miş yok hubertmiş yok albertmiş bizim milletten çıkmaz mı böyle üreticiler kesinlikle çıkar ama bunlara gerekli şartları sağlayacaksın.Yasa gerekiyorsa yasa çıkaracaksın vs tarzı.Şimdi gelelim örneklere bu yurtdışından getirilen kuşlara adamlar nerden baksan minik çaplı üretimhane fiyatı biçiyor.EE bizim burada kazım abi kuşu 10 liraya satamıyor bu adam nerde nasıl kar elde edecek.Öyle üretimhaneler gördümki insan bağlasan durmaz.Ama kuşlar öyle bir adapte olmuşlarki takır takır ürüyorlar.Adam bunu veriyor 5-6 liradan 2 ay içinde küt pat mefta.Burdaki petshoplara soruyorsun abi sadece yavru muhabbet kaça 15-20 lira.Sonra damızlık adaylarına geliyor soru sırası hop 40-50 sonra çiftler 100-200 lira arası.Bu kuşlarda öyle ahım şahım ırktan değiller he yerli yada kaçak pakistan kuşlari.Fiyat politikası hikaye anlayacağın ve inanki bu işi yapan çoooook kişi var.Evde yapan orda yapan burda yapan.

Türkiye'de bu olay ana iş kategorisinde yapılmaz zarar edersin.Türkiye'de bu yasal şartlarda bu iş yapılmaz zarar edersin.Türkiye'de kuşların hastalanır yurtdışından ilaç getirmeye kalkarsın vergi üstüne vergi yersin zarar edersin.

Bütün bu yazdıklarımın kısa ve özü bazı şeylerin kafada değişmesi lazım...

Süper ya çok temiz ve bakımlı... sahibi buraya üye ise konuşabiliriz ingilizce var bende :D

Geri