Karadeniz Pet

Kafa kaşıma’mıi?oda ne benim kuşum asla müsade etmiyor

Bıcırık çilenkoğlu

Meraklı Üye
0F273548-959B-4D88-A45B-AC6B65C01605.jpeg selam arkadaşlar
Bir tane erkek yavru kuşum var kuşu aldığımda 45 gğnlüktü ve çok uysal çok kibar nazik bir kuştu çok beğenerek aldım halada çok seviyorum onu bütün gün beraberiz sabah kakıyoruz gece 13-1 e kadar ya elimde ya omuzunda yada etrafımda gel gel git git okadar yani ve bunları öğretmek için hiç caban olmadı sadece konuşmasını istiyordum 3. Gününde konuşma eytimine başladık 18 gün sonra ilk kelimesi çicikuşu anlaşılır birşekilde söyledi ikici kelimedeyiz şuan herşey süper iyi gidiyor fakat bu kaşıma olayı bizim kuşta imkansız kesinlikle elletmiyor 2 haftadır bazen yanımdan kaçmasına kadar ısrar ediyorum bir kere bi iki dakikka müsade etti ama ondada parmağımı sert bişekilde ısırarak kaçtı gitti
Oysa okuyorum burda arkadaşlar kuşların kafa arkasını yüzünü gagasını ve göz üstlerini çok sevdiklerini yazıyorlar youtube’de bu yönde birçok video var.neden bukadar iyi anlaşmamıza rağmen ona değmeme müsade etmiyor ama kendi hergün omuzuma oturuyor kafada ne kadar sac varsa tek tek temizliyor.ne yapmam lazım onu okşamak dokunmak istiyorum bırakmazsa bende onu bırakmıycam bu seferde küsüp trip atar diye korkuyorum.lütfen yardım

Bu durum, kuşun karakteri ile ilgili. Kuşu korkutmadan ara sıra buna devam ederseniz, ilerleyen zamanlarda izin verebilir. Ancak bu süreç çok uzun olabilir.

Kuşlar kendilerini sevdiklerine okşatır. Kuş seni sürü lideri olarak görüyorsa her dediğini yapar ama duygusal yönden bağlanmaz. Benim kuşlarımda parmağıma gelir, kapıyı açtığımda kafesten çıkar, 'yuva' dediğimde kafese girer vs ama kafasını kaşımaya çalışırsam protesto etmeye başlar.

Bu kuşun karakteriyle alakalı. Mesela dişi kuşum yavruyken kafasını deli gibi sevdirirdi. Köpek sever gibi severdim gözleri kayardı mest olurdu. Simdi 8 aylık oldu. Artık katiyen elletmiyor. Erkek kuşum var yavru o da cok hafif sevdiriyor. Kızımı sevdiğim gibi sevemiyorum mesela.

Kuşlar kendilerini sevdiklerine okşatır. Kuş seni sürü lideri olarak görüyorsa her dediğini yapar ama duygusal yönden bağlanmaz. Benim kuşlarımda parmağıma gelir, kapıyı açtığımda kafesten çıkar, 'yuva' dediğimde kafese girer vs ama kafasını kaşımaya çalışırsam protesto etmeye başlar.
Benim bu kuşu sevdiğimi ben biliyorum oda biliyor yazımı tam okumamışsın sanırım daha 2,5 aylık bile olmadan konuştu eyer senin dediğin gibi olsaydı hala daha uğraşıyor olurduk ben kuşumu kuşumda beni çok seviyor buna eminim ilk kez kuş yetiştirsemde hayvanlara yabancı biri deyilim.ilgi ve alakanıza tşk ederim malesef yardımcı olcak bişey alamadım ben bu yorumdan

Elimde uyuyor bazen şöle koltukta uzanıyorum elimde koltuğun üstünde sürünerek gelip elimle koltuğun arasına resmen sürünüyor tepki vermezsem kendi sığcağı kadar aralık yaptımı orya sığınıp uyuyor tabi bende istiyor diye umutla okşamaya başlıyorum ilk hareketin ardından tepki verip müsade etmiyor birtürlü anlam veremiyorum

Bu durum, kuşun karakteri ile ilgili. Kuşu korkutmadan ara sıra buna devam ederseniz, ilerleyen zamanlarda izin verebilir. Ancak bu süreç çok uzun olabilir.
Korkmuyor kesinlikle istemiyor sadece sevmiyor sanırım.bazen koltukta uzanıyorum elimde koltuğun üstünde oldumu sürünerek elimle koltuğun arasına girçek kadar yer acıp orya giriyor bazen uyuyor orda yada yatığımda gelip karnımı üstündeuyuyor hatta avuçumun içinde uyuduğu bile oldu ama iş okşamaya geldimi önce ıkaz ediyor ısrar edersem ruh haline göre ısırıyor bazen hafif bazende çok kuvvetli yine devam edersem uçup gidiyor 1-2 uğramıyor yanıma.

Geri