Kafes taban malzemeleri

alpdna

Yönetici
Site Yöneticisi


Evde kuş bakmak incelik istese de zevkli hem de zor olan hobilerdendir. Kafes kuşları için taban malzemeleri evde kuş bakımı zor olsa da insana huzur veren bir özelliği vardır. Kuşlar insanlara evde arkadaş olmakta, insanlar sevgiyle kuşlara yaklaşırsa kuşlarda insanlara sevgilerini çeşitli şekillerde göstermektedir. Kuş bakımı insanı rahatlatan bir hobidir. Kuşlar sahipleri ile fazla zaman geçirirse ondan ayrıldığında bunalıma bile girebiliyor. Evde kuş bakımı eve ayrı bir hava katarken, evin içerisinde çocuklara da arkadaşlık yapıyorlar. Çocuklar evin içinde bulunan kuşlarla konuşarak hem vakit geçiriyorlar hem de kendileri geliştiriyorlar. Evlerinde kuş olan çocuklar hayvanlara karşı daha duyarlı oldukları gözlenmiştir. Çocukların davranışlarının gelişiminde ve paylaşım duygularının gelişiminde, evde yaşayan hayvanların etkisi olduğunun ve arkadaş edinme gibi kazanımların çocuklara katıldığı tespit edilmiştir. İnsanların duygularının ve bağlarının gelişiminde evdeki hayvanların önemi büyüktür. Özellikle köpekler ve kuşlar insanların konuşup, konuşmalarına tepki aldıkları için en çok tercih ettikleri hayvanlardır.

Kuş Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde kafeste kuş bakımı için kafesin tabanında, kuşlar için taban kumu, taban malzemeleri olarak kuşların sağlığını olumsuz etkileyecek malzemelerden kaçınılmalıdır. Buna en iyi örneklerden biri mısır granülüdür. Kafesin tabanı ile kuş arasında ısı yalıtımını sağlarken, dışkıyı saklar ve nem giderici özelliğe sahip olduğundan kuşun ayaklarının kuru kalmasını sağlayarak hastalık riskini azaltır. Hijyenik ve bakteri oluşumunu azaltan, koku oluşumunu önleyen özelliği sayesinde uzun süreli kullanımlar için ideal ve ekonomik bir çözümdür. Granüllü mısırları yerse kuşlara zararı olmayacağı gibi besin bakımından fayda bile sağlamaktadır. Doğada da kuşlar mısır koçanını besin olarak kullandıklarında zarar görmemektedirler. Kuşların sağlığı açısından oldukça doğal malzemeler kullanılmalıdır. İçerisinde kimyasal bulunanlar zararlı olabilmektedir.

Tamamen doğal ve içinde kimyasal barındırmayan bir taban malzemesi arayanların kullanabileceği bir malzemedir. Vivid mısır granülü koçanının küçük parçalara ayrılarak ve elenerek yapılan bu malzeme tamamen doğaldır. Doğal olması nedeni ile en çok tercih edilen taban malzemelerindendir. Doğal olan malzemeler hem kuşlar hem de ev ortamındaki çocuklar için daha sağlıklıdır.

Zeolit Kumun Özellikleri

Zeolit ise kumsu bir yapıya sahip olduğundan koku, nem emme özelliği bulunduğu gibi bit, pire gibi zararlı böcek oluşumunu önlemektedir. Kuş dışkılarından oluşabilecek hastalıkları önlerken, artan yemlerin içindeki nemi çekerek küflenmelerine engel olur. Kuşların sıklıkla yakalandığı kanlı ishal hastalığının riskini azaltır. Zeolit kum %100 olarak doğal elde eldir ve elde edilişi sırasında hiç kimyasal kullanılmamaktadır. Bu sanibird kum kullananlara küçük bir püf nokta hatırlatması yapalım, toz halinde olan bu kum tabana serildiğinde üzerine püskürtme şişesi ile çok az miktarda su sıkılırsa toz kalkmalarının önüne geçilmiş olunur. Toz olan bu taban malzemesine hafif su sıkılmadan kullanıldığında, kuş kumla oynarken kalkan toz üst solunum yollarında rahatsızlığa sebebiyet yaratabilir. Bu sorunlarda kuşun rahatsızlanmasına ve huysuzlanmasına, Bu durumu stres haline getirirse bunalımlara sebeb olabilir. Bazen bunalıma giren kuşlar yem yemeyi bırakarak kendileri ölüme kadar götürebilmektedirler. O nedenle kuş bakımı hassasiyet gerektiren konudur.
 

Benzer konular

Üst