Karadeniz Pet

Kanat kesilmesi ve çekilmesi

• Konbuyu başlatan Ali DOĞAN
  • Başlangıç tarihi
merhaba kuşumun kanadındaki tüyler çarpık çıkıyo ve bir iki tüyünü ortadan kopardı tüy cektirmenin tehlikeli olduğunu söylüyolar napmalıyım uçamıyor

Arkadaslar merhaba,
gecenlerde eskı sahıbı tarafından kanadı kesılmıs bır kusum oldugunu ve kanadının uzamadıgını soylemıstım. burdakı arkadaslarda bana o kanatları teker teker cekmemı soyledı bende sol ve sag kanattan 5 er tane cektım.. bu kanatlar uzar degıl mı ve uzama suresı ne kadardır?
kusa ekstra bakım yapmam gerekıyor mu ?

Kardeş çekmişsin iyi etmişsin çekmesen daha kötü olurdu ama kuşu yıkadıktan sonra kurumadan çekersen daha iyi olur kuşun caanı acımaz.Bizim kuşunkini de bilmeden kestik.Dediğim metodu uyguladım.Kanatları uzadı.

Arkadaslar kanat cekimini gunluk olarakmi yoksa haftaya mi yaymak mantikli.Dun sag ve soldan birer cektim simdi gunasirimi yoksa haftalikmi cekmeliyim.

Tütler tam gelişmemişse içinde kan vardır. Eğer kanlı tüyü çekiyorsanız körlenme ihtimali vardır. Çekilecek tüyün tamamen tüy olmuş dibinin kanlı olduğu evreyi geçmiş olması gerekir.
Eğer tüy normalin dışında bir gelişim gösteriyor değişik yönlere dengesiz uzama yapıyorsa sebebi genetik, hatalı eşleme v.s. olabilir. Bu durumda o tüy çekilse de düzgün uzamayacaktır.
Tüy çekme sadece ve sadece; kırılmış kopmuş ancak dibi duran tüylere yeniden uzaması için yapılabilir. Bu durumlarda dikkatli olmak gerekir. bir elle tüyün dibinden sıkıca tututlarak tüy diğer elle çekilmelidir.
Geçmiş olsun.

benim muhabbet kuşum bana alışsın diye petshopçu kanatlarını kesti ve alışınca getir çekelim geri uçar dedi. SAKIN çektirmeyin çünkü kendi uzuyor tüy dökme döneminde uzadı ve tekrar uçmaya başladı ...

Geri