Karadeniz Pet

kanat kesimi

gamze arat

Paylaşımcı Üye
arkadaşlar bana yaklaşık 2,5 ay önce yavru bi muhabbet kuşu geldi. daha gagasındaki siyahlık duruyodu. kuşun kanat tüyleri kesilmiş. en uzun olanlardan bikaç tane, onların üstündeki kısa tüylerden bi sıra kadar kesilmiş. şu anda uçamıyo normal olarak. sadece yüksek bi yerden uçmaya çalışınca bayağı ilerliyo. geçen hafta tüy kapsülleri çıkmaya başladı kafasında. benim sormak istediğim bu kesik tüyler çıkar mı tekrardan? kimisi tüy değiştirme döneminde düşer, yenileri çıkar diyor kimisi de tüm tüyler dökülmeyebilir çekmen gerek yeni tüy çıksın diye diyor. hangisi doğru? tüy değiştirme döneminde tüm kanat tüyleri dökülüp tekrar çıkıyo mu yoksa olmayabilir mi?

Şu kanat kesenlere olan kızgınlığım hiç geçmiyor, nedir bu canların insanoğlundan çektikleri. Allah hepimizi affetsin, haklarına girmeyelim inşe'Allah. Kardeşim onun kesilmiş tüylerini kökünden çek kopar. Köküne bir elinle sıkıca bastır, diğer elinle de tüyü çek. O şekilde acısını da dindirirsin bir nebze. Kökünden ayrılmayan tüyler yeniden uzamaz. Tüy döneminde kanat tüylerinin kökünden koptuğunu çok görmedim nadiren belki istisna vardır bilemiyorum. Geçmiş olsun, hayırlı ve sağlıklı beslemeler.

Şu kanat kesenlere olan kızgınlığım hiç geçmiyor, nedir bu canların insanoğlundan çektikleri. Allah hepimizi affetsin, haklarına girmeyelim inşe'Allah. Kardeşim onun kesilmiş tüylerini kökünden çek kopar. Köküne bir elinle sıkıca bastır, diğer elinle de tüyü çek. O şekilde acısını da dindirirsin bir nebze. Kökünden ayrılmayan tüyler yeniden uzamaz. Tüy döneminde kanat tüylerinin kökünden koptuğunu çok görmedim nadiren belki istisna vardır bilemiyorum. Geçmiş olsun, hayırlı ve sağlıklı beslemeler.
sag olun cevabiniz icin. 2,5 ay bekledim tuye girsin. yavru tuylerini dokup yeni tuyler cikinca o kesik tuyler de dokulup yenileri cikar diyodum. ama bazilari da tuye girse bile o tuyleri dokmeyebilir cek diyolardi. o yuzden bilemedim ne yapacagimi. kanat cekmede cok kotu yani hem benim hem de kus icin. aci vericek hayvana da mecbur kalinca yapcak bisey yok malesef. tesekkur ederim tekrardan yardiminiz icin.

Eğer bu konuda tecrübeniz yoksa, tüy çekmeyi denemeyin. Çünkü daha büyük hasar verebilirsiniz. Tüy kökleri zarar görürse, bir daha oradan hiç tüy çıkmaz. Çekilecek tüylerin, öncelikle tam olarak gelişimini tamamlamış olması gerekiyor. Ayrıca haftada bir defa her iki kanattan birer tüy veya bir hafta bir kanattan, sonraki hafta diğer kanattan bir tüy çekilmesi gerekir. İşten anlayan bir veteriner veya tecrübeli bir üretici bularak onlardan bu işi yapmasını rica edin. Ayrıca yeni tüylerin çıkışı oldukça yorucu bir süreçtir. Beslenmesine dikkat edilmesi gerekmekte.

Ekleme yapmak istiyorum, çekilen tüyler kırılmadan kapsüllerini de dahil ederek çekilirse bu bir sakınca doğurmaz, 2-3 haftaya çıkar uzun kanat tüyleri yani hızlı uzar; ki bu dediğim şekilde yapıldığında mümkündür. Ancak çekme işlemi yapılırken tüyün kökünden tutulması gerekir. Bana gelen 2 kuşta kesilmiş kanat mevcuttu, ben aynen uygulamayı yaparak ve takrarlamayarak yani ertesi gün şu kanadı yahut haftaya bu kanadı demeden, sadece B vitamini ve komplekslerini uygulayarak 15 güne atlatmıştım bu süreci. Bu uygulamayı da veterinerimden öğrendim, mühim olan sadece ellerimizin temiz olması; kırmadan kanatmadan doğru yerden çekmek. Burada kimseyi eleştirmek için yazmıyorum, gözlemlerimi paylaşıyorum. Acizane ekleme yaptım, herkese küçük canlarıyla iyi forumlar dilerim.

Benim kuşumun da geldiğinden beri bir tane kanadı yamuk doğduğunda mı vardı bilmiyorum bir süre uzadıktan sonra düşüyor. Babam keselim o kanadı düşüp durmasın diyor. Çünkü her dültüğünde baya bir kanıyor, sonra duruyor. Ben kesmek istemiyorum. Başka bir şey yapılabilir mi?

Benim kuşumun da geldiğinden beri bir tane kanadı yamuk doğduğunda mı vardı bilmiyorum bir süre uzadıktan sonra düşüyor. Babam keselim o kanadı düşüp durmasın diyor. Çünkü her dültüğünde baya bir kanıyor, sonra duruyor. Ben kesmek istemiyorum. Başka bir şey yapılabilir mi?

Bunlar da kuşun ilk geldiği haftaki fotoğrafları ve bugün ve geçen ay düşen kanatları

Ekli dosyalar

• 20171228_195941.jpg
    20171228_195941.jpg
    787.4 KB · Görüntüleme: 20
  • Screenshot_20171228-195433.jpg
    Screenshot_20171228-195433.jpg
    968.3 KB · Görüntüleme: 21
  • Screenshot_20171228-195452.jpg
    Screenshot_20171228-195452.jpg
    463.2 KB · Görüntüleme: 24
  • Beğen
Tepkiler: Es.
Eğer bu konuda tecrübeniz yoksa, tüy çekmeyi denemeyin. Çünkü daha büyük hasar verebilirsiniz. Tüy kökleri zarar görürse, bir daha oradan hiç tüy çıkmaz. Çekilecek tüylerin, öncelikle tam olarak gelişimini tamamlamış olması gerekiyor. Ayrıca haftada bir defa her iki kanattan birer tüy veya bir hafta bir kanattan, sonraki hafta diğer kanattan bir tüy çekilmesi gerekir. İşten anlayan bir veteriner veya tecrübeli bir üretici bularak onlardan bu işi yapmasını rica edin. Ayrıca yeni tüylerin çıkışı oldukça yorucu bir süreçtir. Beslenmesine dikkat edilmesi gerekmekte.
şimdi bu kuş tüye girdi yavaştan kapsüller çıkmaya başladı. diğer kuşlarım yavru tüylerini değiştirirken uzun kısa bayagı tüy dökmüşlerdi. bu da aynı şekilde olur heralde. tüy dökümünün bitmesini bekleyeyim mi belki o tüyler de dökülür diye? tüy değiştirdikten sonra dökülmeyen olursa onları çekerim diye düşündüm şimdi. uygun mudur? ben de hayvanın en az stresle bu olayı atlatmasını istiyorum çünkü.

şimdi bu kuş tüye girdi yavaştan kapsüller çıkmaya başladı. diğer kuşlarım yavru tüylerini değiştirirken uzun kısa bayagı tüy dökmüşlerdi. bu da aynı şekilde olur heralde. tüy dökümünün bitmesini bekleyeyim mi belki o tüyler de dökülür diye? tüy değiştirdikten sonra dökülmeyen olursa onları çekerim diye düşündüm şimdi. uygun mudur? ben de hayvanın en az stresle bu olayı atlatmasını istiyorum çünkü.
Bence tüyde iken yapmalısınız ki tüyden sonra çektiğinizde de uçamaz bir süre. Tüy en az 15 gün desek, tüylerin çıkması da en az 15 gün. 1 ay. Bence tüyde iken bu işlem yapılmalı ki tüyden çıkmaya yakın yahut çıktığında kanatları uzamış olsun. Ancak yanlış bir işlem uygulamadan yapın bu işlemi, ne zaman yaptığınızdan daha çok bu önemli.

şimdi benim demek istediğim tüye giren kuş eski tüylerini döküp yeni tüylerini çıkaracak ya, kuş bu kesik tüylerini de dökmez mi? sonradan yenisi de çıkar. böyle düşündüğüm için beklesem mi dedim. benim amacım kuşa acı çektirmemek. yanlış işlem yapmayın demişsiniz ama yapabilirim çünkü ilk defa böyle bişey yapıcam ve korkuyorum açıkçası :( eğer kuş zaten tüye girdiği için ilerleyen zamanlarda kesik olan tüylerini kendisi dökecekse ben çekmeyeyim boşuna. eğer dökmezse o zaman mecburen çekicem malesef. yani kesik tüylerin bu tüy döneminde düşme ihtimali var mı?

şimdi benim demek istediğim tüye giren kuş eski tüylerini döküp yeni tüylerini çıkaracak ya, kuş bu kesik tüylerini de dökmez mi? sonradan yenisi de çıkar. böyle düşündüğüm için beklesem mi dedim. benim amacım kuşa acı çektirmemek. yanlış işlem yapmayın demişsiniz ama yapabilirim çünkü ilk defa böyle bişey yapıcam ve korkuyorum açıkçası :( eğer kuş zaten tüye girdiği için ilerleyen zamanlarda kesik olan tüylerini kendisi dökecekse ben çekmeyeyim boşuna. eğer dökmezse o zaman mecburen çekicem malesef. yani kesik tüylerin bu tüy döneminde düşme ihtimali var mı?
Dökmezler ya da ben hiç rastlamadım, tüyün çekilmesi gerekiyor. Bu işlem aslında basit bir işlem, canı muhakkak acıyacaktır zaten ki biz de olabildiğince canının yanmasını azaltmaya çalışmalıyız. İstiyorsanız bir veterinere gidin, o çeksin.

Dökmezler ya da ben hiç rastlamadım, tüyün çekilmesi gerekiyor. Bu işlem aslında basit bir işlem, canı muhakkak acıyacaktır zaten ki biz de olabildiğince canının yanmasını azaltmaya çalışmalıyız. İstiyorsanız bir veterinere gidin, o çeksin.
burda malesef bakmıyolar kanatlı. daha çok büyükbaş ilgi alanları. kuşçuya da götürmek istemiyorum, zaten o kesmiş kanatlarını. artık yapcam bişeyler en doğru şekilde. teşekkür ederim cevaplarınız için.

burda malesef bakmıyolar kanatlı. daha çok büyükbaş ilgi alanları. kuşçuya da götürmek istemiyorum, zaten o kesmiş kanatlarını. artık yapcam bişeyler en doğru şekilde. teşekkür ederim cevaplarınız için.
Kuşçu dediğiniz ise kanatlarını kesen, şikayet edin. Durmayın.

Kuşçu dediğiniz ise kanatlarını kesen, şikayet edin. Durmayın.
kime nereye şikayet edicem? sonucunda bi yaptırımı olcak mı? sanmıyorum. diyelim ettim şikayet. alan kişiler istedi diye kesmiş kuşçu. asıl en büyük suç kanat ayarı yap diyende. hayvan hakları konusunda çoook berbat bi noktadayız malesef.

kime nereye şikayet edicem? sonucunda bi yaptırımı olcak mı? sanmıyorum. diyelim ettim şikayet. alan kişiler istedi diye kesmiş kuşçu. asıl en büyük suç kanat ayarı yap diyende. hayvan hakları konusunda çoook berbat bi noktadayız malesef.
En büyük suç kanadı kesendedir, hülasa kanadını kesen kişi bu işlemi yapmasını isteyen kişiye durumu izah edecektir, öğretmesi gerekir; anlamıyorsa "yapmıyorum" diyecektir.

Bu "berbat nokta" bizim bu düşüncemizden geliyor. "Nereye şikayet edeceğim ki ne faydasını göreceğiz?" Bu yanlış bir düşünce. Toplum olarak önce kendimiz mücadele etmeliyiz ki, sesimiz duyulsun. Damlaya damlaya göl olur. Çocuğumuzun yanağına vuran öğretmeni şikayet etmek için okul müdürüne çıkıyorsak bunu da yapmalıyız. Çoğu müdür gelen veliyi tehdit eder, çocuğunu sınıfta bırakırız der ve veliler korkaklık ettikleri an daha büyük tehlike olur. Kısacası aynı şey. Değişen bir şey yok, bu gibi örneklere şahit olduğum için daha net söylüyorum ki, suçu karşı tarafa atmak çözüm değildir. Nasıl "müşteri istedi ben de kestim" diyecek, hadi dedi bu da bir suç; yorumunuzu okurken "Yok artık" dedim. Bu bahane ile yırtabilecek adam tanımıyorum. Siz bir şikayet edin bakalım, olmazsa bir üst makama tekrar şikayet edin. Basamak basamak makam gözeterek ilerlediğinizde kimse usülsüzlük var diyemeyeceği için dahi muhakkak çözüme ulaşırsınız. Ancak elimizi çeşitli bahaneler ile taşın altına koymamak tabiki bizim tercihimiz. Toplum olarak bence çoğumuzun her konuda mücadele yoksunluğu var, bence dip nokta burası; üzgünüm.

Son düzenleme:
  • Beğen
yanlış anlamayın gerçekten bilmiyorum söyler misiniz kuşçu kusun kanadını kesti diye nereye şikayet etmeliyim? veteriner hekimler birliğine mi? belediyeye mi? orman su işlerine mi? siz böyle bi durum yaşadınız ve olumlu bir dönüt aldınız mı? yaptırımı ne oldu üst makamların? şu anda yaşadığım yerde sokak hayvanlarıyla alakalı berbat şeyler oluyor. daha bu sabah yavru köpekler ölen kardeşlerini yiyolardı gözümle gördüm. ne zamandır arkadaşlarla bişeyler düzelsin diye uğraşıyoruz aynı sonuç. bireysel şikayet ediliyor olmuyor, örgütlenip şikayet ediliyor yine bi çözüm yok. bazı konular malesef toplumsal çabanın da dışında. 'berbat nokta' evet bizim düşüncemizden ama 'şikayet etsem ne olacak?' değil de ' kuş bana alışsın o yüzden kanadını keselim abi' düşüncesinden. daha küçükken hayvan sevgisini ve bu konudaki duyarlılığı aşılamak gerek. okullar bu konuda en iyi yer. ama eğitim kurumlarının, eğitimcilerin hali içler acısı ülkemizde. en temel duyguları; insana ,doğaya sevgi saygı kavramlarını bile öğretemiyoruz. siz belki umutlusunuz ama ben kendi adıma konuşayım yıldım, yoruldum. çok isterim hayvan hakları konusunda herkes birlik olsun tek düşünceyi savunsun. ama bu ülkede sokak hayvanını besliyo diye öldürülen, dayak yiyenler var. ve şunu gördüm bazı insanlara ne kadar anlatırsan anlat nato kafa nato mermer. gerçekten bişey değişmiyo. bu insan denen yaratıklar da sayıca senden fazla olunca hiçbişey yapılmıyo. o yuzden üst makamlar bi zahmet yanlışla doğruyu ayırsın, insanlardan bi tepki beklemesin, doğru olanı yapsın. çünkü bu onların görevi. rica minnet değil bunu yapmak zorundalar. dediklerinizi de yanlış bulmuyorum kesinlikle. toplumsal farkındalık, tepki gösterme çok önemli şeyler ama bazı yerler var ki imkansız bişeyler olması. ben de böyle düşünüyorum işte kendimce :) en azından düşünüyoruz bu konularda iyi bişey. sag olun cevabınız için.

Öncelikle aynı örneğe değil, benzer örneklere şahit olduğumu söyledim ve geç de olsa bu benzer örneklerde sonuca ulaştım. Anlayamadığım şey şu aslında, sonuca ulaşıp ulaşmamaya göre mi şikayet edeceksiniz yahut herhangi bir davanızda sonucun olumlu olması ihtimalinin fazla olmasına göre mi mücadele edeceksiniz?

Belediyeye şikayet edeceksiniz çünkü petshop açılması için gerekli belgeleri belediyeler veriyor, sonrasında İl Tarım müdürlüğüne gideceksiniz. Sonrasında İl Tarım Bakanlığı.Aynı zamanda bunların sırasını gözeterrek ilerlerken hayvan koruma derneklerine de başvuracaksınız. "Kuş bana alışşsın o zaman kanadını keselim" düşüncesinin temeli dediğiniz sorularla başlıyor Gamze Hanım. " Sonuç alabilecek miyim siz aldınız mı? Örgütlenip gitsek de sonuç alınmaz, bireysel zaten alınmaz. " Kısacası bu gibi düşünceler zaten insanın kendisini sınırlandırmasıdır ve dolayısı ile siz kendinizi belli bir çember içinde görüyorsunuz, çemberin dışı sizin için gereksiz uğraş; kazanılamayacak sonuç demek. Yani siz inandığınız davayı güderken yeğise düşerseniz, sonuç beklemeyin zaten.

Düşünüyoruz bu konularda bir şey demek yeterli değildir, insan uygulamaya sokamadığı fikirlerini savunamaz, zaten kimse dinlemez. Çok laf başarı değildir. Önce kendisi uygulayacak ki, düşüncesi için "Düşünmesi bile bir başarı, iyi düşünüyor sonuçta." diyebilelim. Üst makamlar görsün, yapsın, önlem alsın bu onların görevi. Anladım. Ancak bu görevin suistimale uğraması da bizim elimizde olan bir şey. Çok güzel bir hadis vardır sevdiğim, "Nasıl olursanız, öyle yönetilirsiniz." Dediklerim sadece hayvan haklarını da kapsamaz ayrıca, bu kişinin dik duruşudur her konuda. Yıldım demek, kaybetmektir. Tam aksine, yanlışı gördükçe iyice üstüne gitmeliyiz. Ne yazıkkı bu konuda sayımız çok az, pes eden bir yapı daha çok nedense; bende bunu anlayamıyorum. Allah kişinin istediği yolda yolunu açar elbette, O bizleri yanıltmasın. Gerisini siz de getirebilirsiniz bence.

Son düzenleme:
  • Beğen
yanlış anladınız yazdığımı. bu dediğim şikayet etme olayı düşüncede değil. defalarca ciddi anlamda eyleme geçirdiğimiz şeyler bireysel ve örgütlü şekilde. kuş için değil belki ama başka hayvanlar için çok uğraştık. yani çok kere belediye, bakanlıklar, gazeteler vs. ulaşabileceğimiz her yere usulüne uygun şikayet ettik. ne güzel siz sonuç aldınız belki ama biz sonuç alamadık. sonucu olumlu olacaksa uğraşalım değil olay. biz çok kere elimizden geleni yaptık, süreci takip ettik ama hep eli boş döndük. belediyeye gidin demişsiniz, çok gülerim. buranın belediyesi arkadaşımın köpeğini zehirleyip, üstüne telefonda utanmadan evet zehirliyoruz köpekleri diyen bi belediye. bu konuda da eminim çok aşırı duyarlı davranırlar. yine de sağ olun.

yanlış anladınız yazdığımı. bu dediğim şikayet etme olayı düşüncede değil. defalarca ciddi anlamda eyleme geçirdiğimiz şeyler bireysel ve örgütlü şekilde. kuş için değil belki ama başka hayvanlar için çok uğraştık. yani çok kere belediye, bakanlıklar, gazeteler vs. ulaşabileceğimiz her yere usulüne uygun şikayet ettik. ne güzel siz sonuç aldınız belki ama biz sonuç alamadık. sonucu olumlu olacaksa uğraşalım değil olay. biz çok kere elimizden geleni yaptık, süreci takip ettik ama hep eli boş döndük. belediyeye gidin demişsiniz, çok gülerim. buranın belediyesi arkadaşımın köpeğini zehirleyip, üstüne telefonda utanmadan evet zehirliyoruz köpekleri diyen bi belediye. bu konuda da eminim çok aşırı duyarlı davranırlar. yine de sağ olun.
Ben size hukuken gözetmeniz gereken makamları söyledim. Makam atlamadan yürütürseniz işlerinizi, kimse geri çeviremez. Usülde hata olmaz ise, vusül doğrudur. Siz demek istediklerimi anlamıyorsunuz. Yahut ben anlamıyorum. Ancak inandığım şey karşılaştığımız zorluklar, yıldırma politikalı ve mobbinglerden dolayı yılmamaktır. İyi forumlar dilerim.

Geri