Kanat Tüyü Koparma

Ertop

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1.5-2 aylık erkek muhabbet kuşum var.kuşumu 2-3 hafta önce aldım.yaklaşık 1.5 haftadır kanat tüylerinden en uzun olanlarını kemirerek koparıyor.kopardığı için yüksek ve sürekli uçuşlar yapamıyor en fazla 1-2 metre uçabiliyor.kanatlarında kan lekesi yok.bugün petshopa sordum kalsiyum eksikliğinden kaynaklanabileceğini söylediler.sorum şu;en uzun tüylerini koparmasının nedeni nedir? kopardığı tüyleri kökünden çekmem gerekir mi? koparmaması için bir çözüm yolu var mıdır?

konuyla alakasız bir soru daha sormak istiyorum.malum eğitim öğretimin 2.dönemi başlayacak.kuşumu 7 8 saatlik yolculukla üniversite okuduğum şehre götürebilir miyim? otobüsle yolculuk yapacağım.taşıma kafesi almayı düşünüyorum.her ne kadar yasak olsada kuşum karanlıkta ötmediği için sıkıntı çıkmayacağını düşünüyorum.kuşum bu uzun yolculuğa dayanabilir mi?

Şimdiden çok teşekkürler.
 

Selçuk YÜKSEL

Bilgili Üye
Öncelikle kuşu nasıl beslediğinizi yazar mısınız. Hangi aralıklarla neler veriyorsunuz ? Nasıl bir ortamda yaşıyor ortam ısısı vs.'leri yazar mısınız ?
 

Ertop

Yeni Üye
yem olarak kapalı karışık yemleri kullanıyorum.3 4 günde bir kafesteki yemleri tazeliyorum hergün kabukları üflüyorum.ortam ısısı yaklaşık 22 derecede kafes kalorifere en yakın noktada.odada sadece ben kalıyorum.2 büyük akvaryumun yakınında kafes.kafeste orta yada küçük boy tam emin değilim.
 

Ertop

Yeni Üye
Buda kuşun uyurken çektiğim resmi uzun kuyruğu yamuk gördüğünüz üzere ykaında onuda koparır
 

Ekli dosyalar

  • 20170202_192114.jpg
    20170202_192114.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 172

Selçuk YÜKSEL

Bilgili Üye
Bulunduğu yerden uzaklaştırın ilk iş. Kalorifere yakın olmasın. Tüy kökleri Metionin içerir. Genelde metionin ( Bir amino asit türü ) eksikliği yaşayan kuşlar tüylerini yolup içindeki sıvıyı emerler. Öncelikle 3 gün Amino asit ( Özellikle de Metionin ve biotin ) içerikli bir vitamin takviyesi yapın. Daha sonra D vitamini ve calsiyum içeren bir ilaç verin birkaç gün. Sonra da Demir takviyesi yapın. Kuş ya protein ya mineral ya da Vitamin eksikliği yaşıyor.
Taşımaya gelince 8 saat yolculukta kuşa birşey olmaz. Taşıma kafesini bir valize koyup feurmuarı tam kapatmadan taşıyabilirsiniz.
 

Ertop

Yeni Üye
Şu anda elimde avi-vit var genel vitamin tozu.bunun haricinde hangi marka ve hangi ürün vitaminler almalıyım? elma sirkesi ya da sarımsak takviyesi yapmalı mıyım? kırarak yani kökünden koparmadığı tüylerini kökünden çekmem söylendi.kopardığı tüyleri çekmeli miyim?


Taşıma için otobüslerin valiz bölmesine valiz içinde koymam sıkıntı olmaz mı?malum havalar buz kesiyor.ben taşıma kafesini çaktırmadan otobüsün içindeki valiz koyma yerlerine koyayım diye düşündüm.nasılsa ötmüyor kimse olayı anlamaz.8 saat yolculuk için taşıma kafesine su ve yem koymalı mıyım?
 

Benzer konular

Üst