Karadeniz Pet

Kapıya sıkışma

irene adler

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba. 2 gün önce oğlum maalesef kapıya sıkıştı. Annemle üzüntüden kahrolmuş durumdayız; çevremize bakmadan hareket etmiyoruz, adımlarımızı ayağımızı kaldırmadan atıyoruz vs. ama yine de koruyamadık çocuğumuzu :( Oğlum olay sonrasında yaklaşık 2-3 saat kadar çok hızlı ve ağzı açık nefes aldı. Sanırım asıl sıkışma baş bölgesinde oldu çünkü sağ gözü şişti ve kızardı. Hemen veterinere götürdüm, elle muayene sonrası bir şeyinin olmadığını söyledi. Ancak kuşum 2 gündür sürekli uyuyor. Normalde sürekli hareket halindeydi ama şimdi ya uyuyor ya da bir yerlere gözü dalıyor gibi kalakalıyor. Ayaklarının çok sıcak olmasından şikayetçiydik, şimdiyse buz gibi. Genelde de kabarık duruyor. İştahı yerinde, meyve sebzesini de yiyor, tuvaleti normal, ishali yok. Nesi var anlayamıyorum :( Yardım edin lütfen.

Ne yapmam gerekir bu durumda? Çok sevdiği için ıspanak verdim bu 2 gün, neşelensin diye. Ayrıca vitamin de veriyorum. Ama üşümesi ve kabarıklığı geçmiyor hala :/ Bir de gözlerinde bir sıkıntı var mı diye de endişeleniyorum. Nasıl kontrol edebilirim? Elimi hareket ettirip ölçmeyi deniyorum ama genel olarak çok tepkisiz olduğundan anlayamıyorum.

Ne yapmam gerekir bu durumda? Çok sevdiği için ıspanak verdim bu 2 gün, neşelensin diye. Ayrıca vitamin de veriyorum. Ama üşümesi ve kabarıklığı geçmiyor hala :/ Bir de gözlerinde bir sıkıntı var mı diye de endişeleniyorum. Nasıl kontrol edebilirim? Elimi hareket ettirip ölçmeyi deniyorum ama genel olarak çok tepkisiz olduğundan anlayamıyorum.
Yemini kendisi yiyorsa gözünde sıkıntı yoktur.vitamin takviyesi yapmaya devam edin.

Veteriner sorun yok dediyse bir sorun yoktur. Travme veya kriz geçirmil olması olası denildiği gibi. Bu durumda kuşunuza daha nazik davranın zamanla bu olayı atlatırsınız umarım.
Veteriner kanatlilar icin kasap değilse bu dediginiz doğrudur...

Kuş ile ilgilenin konuşun sevdiği yerde sevdiği seyler vermeye çalışın ağrısı varsa bu sebeple uyuyor olabilir . Imkaniniz varsa gerçekten kanatlılardan anlayan bir veterinere gidiniz. Izmir Istanbul veya Ankara dışındaysanız biraz zor.

Kuş ile ilgilenin konuşun sevdiği yerde sevdiği seyler vermeye çalışın ağrısı varsa bu sebeple uyuyor olabilir . Imkaniniz varsa gerçekten kanatlılardan anlayan bir veterinere gidiniz. Izmir Istanbul veya Ankara dışındaysanız biraz zor.
Her veteriner kanatlı hayvanlardan anlamıyacak diye bir şey yok. Evet maalesef ülkemizde kedi ve köpek dışındaki hayvanlar sanki oyuncakmış gibi bakılıyor. Bu yüzden veterinerler genel olarak kedi-köpek benzeri hayvanlarlar ilgileniyorlar. Ama bir kaç veteriner üzerinde yola çıkıp her veterinere bu muameleyi yapmamız doğru olmaz.

Veteriner sorun yok dediyse bir sorun yoktur. Travme veya kriz geçirmil olması olası denildiği gibi. Bu durumda kuşunuza daha nazik davranın zamanla bu olayı atlatırsınız umarım.
Dediğiniz gibi çok nazik davranmaya çalışıyoruz. Umarım sadece travmadır, umarım atlatırız.

Sürekli yanındayız, minik minik oyun oynuyoruz. Darı ve ıspanağa bayılıyor, onları veriyorum. İzmir'de oturuyorum, sürekli gittiğim veterinere gittik. Birçok veterinere göre daha iyi anlıyorlar fakat kuşlar için olan veterinerler kadar bilgileri var mıdır bilmiyorum açıkçası. Sadece kuşlarla ilgilenen bir yere de maalesef ki gidemem gibi.

Bir de sizlere bir sorum daha olacak. Mesajlarıma bakınca, bir şeyi yanlış anlattığımı fark ettim. Gözü dalıyor gibi olduğu yerde kalıyor demişim ama tam doğru bir ifade olmamış bu. Ayaklarına bakıyormuş gibi boynunu öne eğiyor aslında tam olarak. Bu şekilde 2-3 saniye kalıp normal duruşuna geçiyor. Özellikle bugün çok sık yaptı bunu. Bu hareket dışında dışarıdan görülen pek bir şey yok. Boyun eğme anları dışında da başı dik bir şekilde duruyor; başını oynatabiliyor, çevirebiliyor. Boynunda zedelenme olmuş olabilir mi?

Sürekli yanındayız, minik minik oyun oynuyoruz. Darı ve ıspanağa bayılıyor, onları veriyorum. İzmir'de oturuyorum, sürekli gittiğim veterinere gittik. Birçok veterinere göre daha iyi anlıyorlar fakat kuşlar için olan veterinerler kadar bilgileri var mıdır bilmiyorum açıkçası. Sadece kuşlarla ilgilenen bir yere de maalesef ki gidemem gibi.
Nereye gittiniz ? Izmir de kanatlidan anlayan tek veteriner var.

Her veteriner kanatlı hayvanlardan anlamıyacak diye bir şey yok. Evet maalesef ülkemizde kedi ve köpek dışındaki hayvanlar sanki oyuncakmış gibi bakılıyor. Bu yüzden veterinerler genel olarak kedi-köpek benzeri hayvanlarlar ilgileniyorlar. Ama bir kaç veteriner üzerinde yola çıkıp her veterinere bu muameleyi yapmamız doğru olmaz.
Kapıya sıkışan bir kuş için sence fiziki kontrol yeterli mi ? Bence röntgen lazimdi ama hayırlısı... umarım Mavi şehire gitmemistir

Kapıya sıkışan bir kuş için sence fiziki kontrol yeterli mi ? Bence röntgen lazimdi ama hayırlısı... umarım Mavi şehire gitmemistir
Yok hayır, Balçova'da bir veterinere gittik. Dediğiniz şeyi gayet iyi anlıyorum, tabii ki görüntüleme tetkikleri olmadan yetersiz kalıyor, bunun ben de farkındayım. Elimde olsa ilk işim her türlü tetkiki yaptırabileceğim bir yere gitmek olurdu. Ama işte olmadı maalesef. En çok sebep olduğumuz bu sıkıntı yüzünden, sonrasında da imkanların kısıtlılığı yüzünden zaten kahrolmuş durumdayız. Bu nedenle en azından şu aşamada ne yapmam ya da neye dikkat etmem gerektiğini sizlerden öğrenmeye çalışıyorum.

Geri