Karadeniz Pet

Karidesli Mama Tarifi

Nur~

Yeni Üye
Herkese hayırlı akşamlar öncelikle 🙂. Her ne kadar foruma yeni üye olmuş olsamda uzun süredir bu ve farklı forumlardaki konulara bakıyor, okuyordum. Ve bilgilendirici konulara ben de birşeyler ekliyeyim dedim 😅. Bugün kendi kuşlarıma hazırladım, hazırlamışken buraya da yazıverim. İnşAllah faydalı ve işinize yarayan bir yazı olur 🙂.

Şimdi gelelim tarife:
Öncelikle kendi kuş sayınıza göre karides alın (buzlukta saklanacağı için miktarın fazla olması sıkıntı değil). Pazarlarda ve balıkçılarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Aldığınız karidesleri bekletmeden işlemeniz gerekir çünkü hemen kokarlar.
İlk olarak süzgece koyup güzelce yıkamanız, kiri pisliği varsa temizlemeniz gerekir. Ardından ayıklamaya geçmelisiniz; baş kısmını iki yandan tutup çekin. Bu sayede temizlemeniz gereken bütün organlar gelcektir. Eğer çekemezseniz bıçak ile keserek temizleyebilirsiniz (bacak ve kabuklar kalsın).
Ardından bir kere daha suya tutun, temizlensin. Sonra bir tencereye koyun; üzerine yeteri kadar su ekleyin. Çok az kaya tuzu, sirke ve biraz meşe kömürü külü karıştırın suya. 15-20 dk kadar bu suda kaynattıktan sonra süzün. Haşlanmış karidesleri 200° ısıtılmış fırında 3-5 dk kadar pişirin. Soğuduktan sonra mutfak robotundan geçirerek parçalayın, minik parçalar haline getirin. Son olarak (tavsiyem içine meşe kömürü ekleyip karıştırın, sonrasına) paketleyerek buzluğa atın.

Normal zamanlarda haftada 1-2 kere mamaya karıştırarak veya sade şekilde) kuşlara vermek yeteri olacaktır 🙂

Screenshot_20220204-191350~2.png

Screenshot_20220204-191431.jpg

Screenshot_20220204-191502.jpg

Son olarak konuyu bitirmeden önce karidesi, bu mükemmel besini kısaca anlatmak istiyorum;
📌 İçerisinde demir, kalsiyum, sodyum, fosfor, çinko, magnezyum ve potasyum bulunan; mineral açısından oldukça zengin bir besindir.
📌 Karidesin içerisinde B12, ve B6 vitamini başta olmak üzere A ve E vitamini bulunur.
📌 Karides selenyum minerali açısından oldukça zengindir.
📌 Karides düşük kalorili bir protein kaynağıdır.
📌 İyi bir D vitamini kaynağı olan karides kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
📌 Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan karides beyin fonksiyonlarının düzenli gelişimini ve çalışmasında etkilidir.
📌 Kuşların tüy yapısını desteklediği için tüy dökme dönemlerinde verilmesi oldukça faydalı olur. Ayrıca üreyen kuşlarda yavru gelişiminde de önemli rol oynar.

Unutulmamalı ki kuşlar omnivor yani hepcil canlılardır 🙂. Ne kadar bitkisel besinlere ihtiyaçları varsa bi o kadar da hayvansal besinlere ihtiyaçı vardıe. Ve bu yüzden et diyetlerinse önemli bir yere sahiptir.

Geri