Karadeniz Pet

Kırık veya felç

Fatih Sultan Mehmet

Meraklı Üye
Arkadaşla 38 günlük bir yavru kuşum var. Dün kafeste 15 santim kadar bir yükseklikten yemliğin üstüne çıkıp aşağıya uçma denemeleri yapıyordu. Bugün de az önce yarım metreden bir anda atlamayi denedi. Ayağı resimde görüldüğü şekilde kaldı. Tam tepkisiz değil bazen toplu duruyor bazen açık. Parmağa falan çıkarken önce tutuyor çıkıyor sonra yeniden bir tarafının üstünde kalıyor. Ne tedavi uygulayabilirim acil yardım eder misiniz.

Ekli dosyalar

• 20170112_125921.jpg
    20170112_125921.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 62
baska forumde buldum ama emin degilim bir goz at belki yardimci olur.

B Vitamini Eksikliği: Bu durumda kuşta B vitamini eksikliği vardır,ve rahatsızlığın sonucu olarak kuşun bacakları felç olur.Sarsılmalarda da olduğu gibi bu durum aniden oluşur ve kuş çok korkar.Bir çok muhabbet kuşu felç sebebiyle ince dallara tüneyemez. Pek çok kuş çarpık bacakları yüzünden tüneklere konamaz. Yere düşerler ve topallayarak yürürler.Kuş veterinerleri kuşun içme suyuna eklenebilecek sıvılar verirler.Bu besin ilaveleri bir B vitamini bileşiği içerir.Buna ek olarak kuşlara B vitamini enjekte etmek çoğu zaman fayda sağlar.Lütfen B vitamini eksikliği bulunan kuşu kendiniz tedavi etmeye çalışmayın,her zaman doğru tedaviyi seçmek için kuşlarla ilgilenen bir veterinerle görüşün.

baska forumde buldum ama emin degilim bir goz at belki yardimci olur.

B Vitamini Eksikliği: Bu durumda kuşta B vitamini eksikliği vardır,ve rahatsızlığın sonucu olarak kuşun bacakları felç olur.Sarsılmalarda da olduğu gibi bu durum aniden oluşur ve kuş çok korkar.Bir çok muhabbet kuşu felç sebebiyle ince dallara tüneyemez. Pek çok kuş çarpık bacakları yüzünden tüneklere konamaz. Yere düşerler ve topallayarak yürürler.Kuş veterinerleri kuşun içme suyuna eklenebilecek sıvılar verirler.Bu besin ilaveleri bir B vitamini bileşiği içerir.Buna ek olarak kuşlara B vitamini enjekte etmek çoğu zaman fayda sağlar.Lütfen B vitamini eksikliği bulunan kuşu kendiniz tedavi etmeye çalışmayın,her zaman doğru tedaviyi seçmek için kuşlarla ilgilenen bir veterinerle görüşün.

Çok teşekkür ederim ama benimki düşmeden kaynaklı incitti sanırım. Doğuştan değil vitamin eksikliği olduğunu sanmıyorum. Diğer konuları araştırıyorum bulacağım bir çözüm inşallah. Yine de çok sağolun

Incinmistir buyuk ihtimalle bir kac gune birseyi kalmaz vickhs varsa hafif surun gecer insallah

Çokta tatlı bişeymiş yerim onu ben :) inşallah ciddi bir şey değildir ki ben zannetmiyorum bir an önce toparlanır. Sadece canı acıdı muhtemelen

eline aldinmi? simdi napiyor? hic mi ustune basmiyor?

Aldım baktım çok kötü değil durumu kırık çıkık yok kanımca sadece incinme. Basıyor çekiyor. Hareket ettirebiliyor. Neşesinde hiçbir sorun yok hatta eskiye göre daha hareketli :)

Incinmistir buyuk ihtimalle bir kac gune birseyi kalmaz vickhs varsa hafif surun gecer insallah

Ahmet bey kendi dizimde çapraz bağ zedelenmesi var. Onun için ezilme yırtılma ağrı enfeksiyon gibi durumlar için kremler var onlardan kullansam olur mu? Anestol pomad, reparil gel ve diclactive. Bunlardan olmazsa gidip alayım hemen eczaneden.

Çokta tatlı bişeymiş yerim onu ben :) inşallah ciddi bir şey değildir ki ben zannetmiyorum bir an önce toparlanır. Sadece canı acıdı muhtemelen

Çok teşekkür ederiz ya tam şu an delirdi bizimki suyunu içti kafes tellerine tırmandı bir ninja edasıyla beni izliyor :) Zaten bir de ikiz kardeşi var yanında aynı kafeste hiç ayrılmıyor yanından kaşıyor besliyor :D Allahın izniyle atlatıcaz.

Bence canı yanmıştır ondan öyle tutuyor. Çünkü benimkinin de canı yandığında ya öyle tutuyor ya da katlıyor ayağını ama bir süre sonra düzeliyor. :)

Bence 3-5 gün kapısını açmayın hergelenin :) Kafesinde dinlensin. Hem kanat egzersizlerini de kafesinde yapar 3-5 gün sonra açarsınız daha güçlü kanatları olur.. Yoksa dediğiniz gibi sizin ninja pek uslu duracağa benzemiyor :) En azından haftasonuna kadar kapalı dursun

Yakici kremlerdense kullanmayin ben bilmiyorum kullandiginiz kremleri surseniz cok az sürün vichs yakicidir demis gecenlerde arkadasimiz yakici degil hafif ferahlik verir mantarda ve insan uzerinde etkisi cok buyuktur acayip yararli her evde lazim :D

Bence canı yanmıştır ondan öyle tutuyor. Çünkü benimkinin de canı yandığında ya öyle tutuyor ya da katlıyor ayağını ama bir süre sonra düzeliyor. :)

Keşke öyle olsa ama biraz güçsüzlük var gibi ayağında. Bakalım ne olacak durum.

Bence 3-5 gün kapısını açmayın hergelenin :) Kafesinde dinlensin. Hem kanat egzersizlerini de kafesinde yapar 3-5 gün sonra açarsınız daha güçlü kanatları olur.. Yoksa dediğiniz gibi sizin ninja pek uslu duracağa benzemiyor :) En azından haftasonuna kadar kapalı dursun

Kapısını açmamak bile çözüm olmayacak sanırım. O ayakla tellere tırmanıyor geziyor :) Az önce tedavi için çıkardım bir saniyelik boşlukta yine atladı aşağı manyak :D Yerden kaldırmayacağım artık :) Ben ona acıyorum o kendi canına acımıyor. Bu gidişle kafeste tellere tirmanmasini da önlemek gerekecek.

Yakici kremlerdense kullanmayin ben bilmiyorum kullandiginiz kremleri surseniz cok az sürün vichs yakicidir demis gecenlerde arkadasimiz yakici degil hafif ferahlik verir mantarda ve insan uzerinde etkisi cok buyuktur acayip yararli her evde lazim :D

Yakıcı değil kremler ahmet bey sürdüm bakalım bir gelisme olacak mı.

Iyi masallah mudahale etmeyin canı acımış olsa tunekde yerde somurtup beklerdi demekki keyfi yerinde hint bulbulu yavrumun nedenini bilmedigim bir sekilde basina gelmisti bir kac gunde toparlamisti sizinkinin de birseyi kalmayacak insallah

Iyi masallah mudahale etmeyin canı acımış olsa tunekde yerde somurtup beklerdi demekki keyfi yerinde hint bulbulu yavrumun nedenini bilmedigim bir sekilde basina gelmisti bir kac gunde toparlamisti sizinkinin de birseyi kalmayacak insallah

Sağolun ahmet bey gözümüz kulağımız onda inşallah en kısa zamanda toparlar :) Bir tek uçmasının önüne geçemiyorum. O ayakla durduğu yerde bile havaya zıplayıp antreman yapıyor kerata :D

Geri