Karadeniz Pet

Koksidiyoz tedavisi hk.

pess45

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba

Muhabbet kuşum gun icinde sürekli tüylerini karartıp uyuyor. Ayrica yediklerini bazen salyali, bazen kuru olarak kusuyor. Cok zayifladi, göğüs kemiği elime batıyor.

Bundan 12 gun önce bi veterinerden antibiyotik alip kullanmıştım. Şimdi tekrar baska bi veterinere gittim.

Tahlil yapmadan Koksidiyoz olabilir dedi. Çünkü hem kusma, hem cok su icme, hem pudingden biraz daha cıvık dışkısı var. Ishal gibi dağınık değil ama fazla sulu. Ayrica iştahı normalden daha fazla.

10 gündür yumurta mamasina hazir yagli tohumlu mamayi karıştırıp veriyorum ona rağmen kilo alamadı.

Bugun veterinere gittim. Gecen seferki antibiyotigi kustugundan bahsettim. Tedavi etkili olamamış, yeniden antibiyotik ve antikoksidial kullanmamı istedi.

Geosol antibiyotik, monexidin-k antikoksidial.

Sizce 12 gun arayla 2. Antibiyotik kullanımı kuş için sıkıntı yaşatır mı?

@Ayhan OTÇUOĞLU
@Selçuk YÜKSEL
@Hayvansever03

Son düzenleme:
Önceki açtığım konu

http://www.muhabbetkusu.com.tr/posts/644739/

Fotoğraflar

Elime pislediği 2. fotoda dışkıya hiç baskı yapmamama rağmen formunu yitirdi. Normal dışkısından farklı sulu ama ishal değil.
Y6XQ8a

Kullandığınız antibiyotik hangisiydi
Şırıngada bi antibiyotik verdi ismini bilmiyorum. Bence güçlü biseydi, genelde kopek kedi vs bakan bi yer. Gecen yil iyilestirdi. Bu sefer de soğuk algınlığı astım vs iyilesti ama antibiyotigi kullanırken surekli kustu. 1 hafta 10 gun kusmasi kesildi. Simdi yeniden basladi kusmaya.

Garip bi sekilde cok iştahlı olmasina rağmen hergun biraz daha zayıflıyor. Mama vs kar etmedi.

Kusma, enfeksiyona bagli olsa bu kadar uzun sürmez ve tekrarlamaz. Zaten başlıkta belirttiğiniz hastalık kanlı ishal anlamına gelir. Bu durumda koksidiyoz olma ihtimali çok çok az ve veteriner neye dayanarak bunu söylemiş ve antibiyotik vermiş bilemiyorum. Bahsettiğiniz belirtiler daha çok mantar-maya kaynaklı bir hastalık olasılığını işaret ediyor. Yalnız anlattıklarınızdan yola çıkarak teşhis koymak son derece zor

Kısaca tüyleri kabarık, gündüzleri uyuyor. Cok iştahlı olmasina rağmen, yediği mamayi yemi vs 2 gündür kusuyor. Kilo alması gerekirken, gecen haftaya kıyasla biraz daha zayifladi.

Tam ishal degil ama dışkısı cok yumusak ve kokulu. Poposunda dışkı izi bırakıyor.

Belki daha önce karşılaşan vardır.

İlginiz için teşekkür ederim.

Veterinerin verdiği antibiyotiğe baktım, kanatlılarda kullanılan bir ilaçmış. Siz yine veterinerin tavsiye ettiği şekilde 5 gün kullanın, durumda gelişme olmasa buradan yazın, başka bir çözüm ararız

Kusma tekrar ediyorsa bence ağızdan sabah akşam mikostatin birer damla verilmesi uygun okur sulukdan sirke ve ishal için ağızdan 1 damla flagyle yada ercefuly verilebilir ve kafesin tamamen dezenfekte edilmesi tedavi basında ve 3. Gün tekrar yapılıp gaga taşı kalamar kemiği gibi değişebilen şeyler yeniden takilmali
Veterinerin verdiği antibiyotiğe baktım, kanatlılarda kullanılan bir ilaçmış. Siz yine veterinerin tavsiye ettiği şekilde 5 gün kullanın, durumda gelişme olmasa buradan yazın, başka bir çözüm ararız

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23][emoji1787]

İlaç tedavisini uygulayın. Aynı zamanda direncinin düşmemesi adına mama hazırlayın, yedirin. Meyve sebzeli mamalar da hazırlayın. İlaç tedavisinden sonra probiyotiğe başlayabilirsiniz fakat öncelikli olan kuşun bahsettiğiniz belirtileri atlatması.

Öğlene kadar mama yiyor. Ogleden sonra aspur veriyorum. Bu şekilde devam ettiricem.

Baska bikac kisi de kursak mantari olabilir dedi. Koksidiyoz icin diskida kan olmasi lazim, kan olmadığı icin mantardir vs vs

Ne yapacağımı şaşırdım. Sabah mamasina pirinç unu ve haşlanmış patates koydum. Az önce 4-5 kere ciddi ishal diskiladi.

Antibiyotik kullanmak istemiyorum. Daha 12 gün once antibiyotigi kestim. Koksidiyoz ilacından besin takviyesi gibi bahsetti veteriner. Mikostatin 12 saatte 1 damla, 3 gun koksidiyoz ilaci kullansam nasil olur acaba?

Haa bu arada en önemli şeyi söylemedim. Veteriner dışkı tahlili falan yapmadı. Kuşa elini bile sürmedi. Sadece koksidiyoz olabilir, mantar degil dedi.

Öğlene kadar mama yiyor. Ogleden sonra aspur veriyorum. Bu şekilde devam ettiricem.

Baska bikac kisi de kursak mantari olabilir dedi. Koksidiyoz icin diskida kan olmasi lazim, kan olmadığı icin mantardir vs vs

Ne yapacağımı şaşırdım. Sabah mamasina pirinç unu ve haşlanmış patates koydum. Az önce 4-5 kere ciddi ishal diskiladi.

Antibiyotik kullanmak istemiyorum. Daha 12 gün once antibiyotigi kestim. Koksidiyoz ilacından besin takviyesi gibi bahsetti veteriner. Mikostatin 12 saatte 1 damla, 3 gun koksidiyoz ilaci kullansam nasil olur acaba?
Koksidiyoz ilacı zaten bir antibiyotiktir ama sizi anlamadım ikinci bir antibiyotik kullanmak.istemiyorum diyorsunuz ama koksidiyoz ilacı kullanayım diyorsunuz
Bence siz ilk başta mantar tedavisine yönelik 5 gun boyunca sabah akşam bir damla ağızdan mikostatin sulukdan 5 gun sirke ishal devam ediyor sa sabah akşam 1 damal Flagyle tüm kafes ekipmanları dezenfekte ayninseyleri tekrar yazmak istemiyorum

Carsamba aksami mikostatin aldim. 12 saatte 1 2 damla verdim. Bugun artik 1 damlaya düşürüyorum.

Kusma gecti. Klimayi dun calistirdim tuy kabartmasi geçti. Galiba üşüyor ama oda 22-25 derece. Belki de ateşi var bilemiyorum.

Butun kafesini sirkeli suyla yikadik sildim. Dun kanepe sirtina pisledi, dışkısı yuvarlanip yere düştü. Bugun 2 kere ishal diskiladi, ama genel olarak diskisi kuru, kafes tabanindaki peceteye iz birakmiyor.

Bugun biraz daha hareketli, tepki vermeye başladı.

Normalde bebe bisküvili mama hazirliyordum. Mantarli kuşa şekerli besinler vermeyin dendi. Sadece aspur veriyorum ama su an o kadar iştahlı değil. Sizce 5 günlük mikostatinden sonra mi mama (kuru mama rotipet + bebe bisküvisi + bal + yulaf + pirinç unu + irmik) vermeye baslayayim? Cunku bu hazirladigim mamayi sevdigi icin cok yiyor.

Yoksa mantar tedavisi bittikten sonra mi mamaya baslayayim?

Ayrica koksidiyoz parazit ilacini da kullanmıyorum.

Carsamba aksami mikostatin aldim. 12 saatte 1 2 damla verdim. Bugun artik 1 damlaya düşürüyorum.

Kusma gecti. Klimayi dun calistirdim tuy kabartmasi geçti. Galiba üşüyor ama oda 22-25 derece. Belki de ateşi var bilemiyorum.

Butun kafesini sirkeli suyla yikadik sildim. Dun kanepe sirtina pisledi, dışkısı yuvarlanip yere düştü. Bugun 2 kere ishal diskiladi, ama genel olarak diskisi kuru, kafes tabanindaki peceteye iz birakmiyor.

Bugun biraz daha hareketli, tepki vermeye başladı.

Normalde bebe bisküvili mama hazirliyordum. Mantarli kuşa şekerli besinler vermeyin dendi. Sadece aspur veriyorum ama su an o kadar iştahlı değil. Sizce 5 günlük mikostatinden sonra mi mama (kuru mama rotipet + bebe bisküvisi + bal + yulaf + pirinç unu + irmik) vermeye baslayayim? Cunku bu hazirladigim mamayi sevdigi icin cok yiyor.

Yoksa mantar tedavisi bittikten sonra mi mamaya baslayayim?

Ayrica koksidiyoz parazit ilacini da kullanmıyorum.
Balı ağartmayın bence kuru mama ya sebze karıştırın verin havuç biber dere otu semiz otu kapya biber kabak pancar gibi kuşunuz seviyor diye bal princ unu gereken kilo aldırmayın sağlıklı beslenmesi lazım

Bebe bisküvisi aşırı şekerli vermeyin, bal ve pirinç unu da şeker. Mantar varsa şekerli hiçbir şey vermeyin özel diyet olması lazım

5 günlük mikostatin tedavisi bitti, ishal-kusma kalmadı. Su an cok hareketli. Galiba sıkıntısı kursak mantari hastaligiymis. Halsizlik uyuklama bitti.

Sadece tek sıkıntısı hastalık dönemindeki gibi iştahlı degil, yem yeme alışkanlığı normal seyrine döndü. Cok zayıf gogus kemiginin ucundaki sivrilik elime batiyor.

Kilo aldirmak için o tarz bi beslenme programi ayarladım. Dediginiz gibi yapayim.

Bi de pirinc unu, bal, bebe bisküvisi vs yedirdim. Mikostatini tam olarak 5 gun kullandım. Sizce sureyi biraz daha uzatmalı mıyım?

Geri