Karadeniz Pet

koyu yeşil dışkı ve şişkinlik

Adem Çetinkaya

Yeni Üye
herkese merhaba. 2 tane muhabbet kuşum var biri ishal oldu koyu yeşil dışkı yapıyo ve tüylerini kabartıyo şişkin duruyo genelde ve halsiz. 1-2 gün oldu ondan önce de diğeri ishaldi ama o geçti. petshopun verdiği ishal ilacını kullanıyorum divitsol diye bi de avisol vitamine başladım bugün.

kendi yemlerini yemiyorlar aspur veriyorum ondan ve darıdan yiyorlar sadece. tavsiyeniz var mı dışkının fotoğrafını koyuyorum. bu kuş ilk geldiğinde de böyle 1 hafta süren bi ishali ve tüy kabartması olmuştu veteriner antibiyotik vermişti geçti ama ishali koyu yeşil değildi.

yardım ederseniz sevinirim. iyi bayramlar

Ekli dosyalar

• dışlkı.jpg
    dışlkı.jpg
    199.2 KB · Görüntüleme: 118
Antübiyotik vermeyin sakın hemen kesin ilaç alana kadar önlem olarak sularına çeyrek suluğa 10 damla kadar beyaz sirke katın. Ve ilk fırsatta nöbetçi eczaneden flagyl veya biteral tablet alın. Flagyl'i ilk gün 12 saatte bir ikişer damla ağızlarına damlatın. Sonraki günler birer damla tedavi 7-10 gün sürecek duruma göre. 5. Gün tüm kafesi ve temas ettikleri ne varsa dezenfekte edin.

çok teşekkür ederim. hemen başlıyorum. peki neyi var kuşun ne tedavisi bu. yani dikkat etmem gereken bi şey var mı 2. hasta oluşu bu. cereyanda bırakmıyorum 2-3 günde bi altlarını değiştiriyorum kafesi de ayda 1 temizliyorum sirkeyle. tekrar çok teşekkür ediyorum ne yapacağımı bilemiyodum.

Mantar hastalığı hocam antibiyotik daha da tetikler. İlk sederdeki düzelmesi ikincil hastalığın tedavi edilmiş olmasıdır. Mantar hastalığıyla genelde ikincil bakteriyel hastalık da gelişir. Dışkısına bakarsanız toksitlenmiş gümüş gibi bu dışkıda mantar olduğuna işaret. Yeşil sulu dışkı da öyle. Bu sene çok yaygın anlamadım.

Geri