Karadeniz Pet

Kuşum uçamıyor ve düzgün konamıyor

Miço aşkım

Yeni Üye
Merhaba muhabbet kuşumu alalı 7-8 ay oldu aldığımızda 3 aylık denmişti gözleri simsiyah ancak alnı açılmıştı biraz. Erkek ve Çekoslavakyadan geldiği söylendi. Çok korkak bir kuş ilk zamanlar uçabiliyor ama inerken çarpıyor veya yuvarlanıyordu. Aldığımızda kuyruğu bir yere sıkışmış gibi yıpranmıştı ve mantarı vardı biz de bu sebeplerden konmada sıkıntı yaşadığını düşündük. zaten kendi tüneğinde sıkı tutunup sert sallansa bile parmağımıza aldığımızda kavrayamıyordu. Mantar için 2 hafta krem kullandık yakaladıkça biraz ürkekleşti ve aynı hafta kuyruğunu çektik. Şimdi yeni kuyruğu çıktı mantarı düzeldi ancak bu sefer uçmayı unuttu. Kanatlarını çırpıyor ama yükselemiyor elimden saldığımdaysa inişini yavaşlatıp konarken yine devrilerek savsak konuyor. konuşması yerinde, bol mama yiyor, kilolu değil 30 gram ağırlığında tüyleri düzgün durumda . Ancak geçen günlerde iki kanadında da aynı yerde tüy olmadığını farkettim. Uçmama sebebini ve tekrar kuvvetli uçmayı öğretmeme yardımcı olur musunuz? Her yere ya yürüyor ya tırmanıyor. Kafesinden de ben çıkarmasam yalnızca çıkıp tepesinde oynuyor uçamadığı için uzaklaşamıyor. Kanat çalıştırıyorum ama hemen yorulup uyuyakalıyor kıyamıyorum sanki 8 aydır ben de değil de çok daha bebekmiş gibi

Hiç ilgisiz kalmadığını sürekli kafesi açık, ya aynanın önünde koşturuyor ya bizimle birlikte masada. Arada kendi kendine yere inip uçmayı deniyor pır pır 50 cm falan ileriye gidiyor, 15-20 cm falan da yükseliyordur. Çok üzülüyorum bundan önce çok canlı akıllı bir kuşum vardı bu da neşeli hep ilgi görüyor ama uçsa daha mutlu olacak gibi geliyor kendisi de deniyor zaten

Tüy dökme dönemine girmiştir ve tek birtane konu açmanız yeterlidir

Aynı konu ile ilgili birçok başlık açmayınız. Diğer açtığınız konular silinmiştir.

Kuşun ve dışkısının net bir videosunu paylaşın özellikle dışkısı net görünsün.

Geri