Karadeniz Pet

Kuluçkada kavga

Gökhan1996

Yeni Üye
Öncelikle merabalar 1 çift muhabbet kuşum var 4 yavru çıktı biri de pazartesiye çıkıcak dişi kuş erkeği önceden yuvaya sokuyodu şimdi sokmuyo kavga ediyolar ilk defa erkek yem yediremiyor nadiren uzaktan veriyor dişiye yavrular sürekli ötüyo ne yapmam lazım acil yardım

Buyuk kavgalar oluyorsa erkegi ayiracaksiniz disi yavrulari besliyormu bakin kursaklarina bossa elle besleyin arastirirsaniz elle besleme hakkinda bir cok bilgi konu var yapamam diyorsaniz bilgili bir arkadastan rica edin gecmis olsun

Dişi besliyo aslında erkekde dişiye nadir bi şekilde yem yediriyor elle beslerim bi sıkıntı olursa sorun değil ama araları düzelmez mi acaba dişi atlıyo kovalıyo erkeği böyle değildi üzülüyorum yani

Erkegin hayati tehlikede birakin disi baksin sonra duzelir aralari belliki disi cok kiskanc yada erkek ciftlesmek icin baski yapiyorda olabilir annenin beslemesi daha saglikli

Ahmet bey çok teşekkür ederim cevaplarınız için bi sorum daha olucal dişide yağlanma olmuş 5 yavruya tek bakarsa ölür mü çok yıpranıyomuş dişiyi yavrudan büyüttüm kıyamıyorum açıkcası yavrumun biri ölü doğdu 5 tane olucak şimdi ilk defa yavrulattığım için tedirginim biraz

Hergun mamasini eksik etmeyin gerekirse sabah aksam verin yorucu olacak ama buyuk bir kavgada erkek ve yavrularin hayati son bulabilir disi erkekden kiskanip yavrulari oldurebilir benim disim benden yavrulari kiskanir ve yavrularini doverdi bir kac gaga darbesi vururdu bazi disiler problemli olabiliyor

Ya işin kötü tarafı benim dişim havuç yumurta felan yemiyo hep erkek yiyip veriyodu ama ne yapalım erkeği ayırcaz yavrular öttüğü zaman içeri girmeye çalışıyo şimdi zor ayırdım parçalıyodu dişi altına aldı hayvanı

Disiyi alip erkegi arada yavrularin yanina koyabilirsiniz besliyosa sorun olmaz annenin beslemesi daha muhim kursak sutu var yavrular daha saglikli ve hizli gelisim saglar elle besleme zorda kalirsaniz yapin takviye amacli olabilir kucuk yapili fazla gelismez yavrular dogal olan saglikli olan herzaman

İnanmassınız şimdide yem kusuyo erkek sonra yine kavga ediyolar bu kuşları anlamak çok güç sinirlerim bozuldu resmen ya ☺

Dikkatli olucaksiniz en iyi karari siz verirsiniz gozlemleyen sizsiniz

Ben yinede sizi dinliyim ahmet bey yarın ayırıcam kafes alıp ne olur ne olmaz gerçekten hiç belli olmuyor ne yaptıkları

Yavrularin kursagini her 2-3 saatte bir kontrol et ve eger bossa elle beslemek durumunda kalacaksin. Anne beslemedigi zamanlar ciglik cigliga agliyorlar, aklinda bulunsun. Sayet 5-6 saat ac kalirsa hayatlari tehlikeye girer.

Aslında full dolmasada genelde dolu oluyo kursakları ama çok ötüyo yavrular yeterince doymadığı için olabilir annesi besliyo ama takip ediyorum şimdi kendisi yem yiyo mesela yine yavrulara kusacak belliki

Anne baba yuvaliga yaklasinca yuvaliga girincede kusmalarini istedikleri icinde bagirabilirler en iyi yol kursaklari dolu mu bos mu bakmak

Benim anlıyamadığım nokta dişi kendisine yem kusmasıma izin veriyo yuvaya yaklaşmadan ama yavrulara yaklaştırmıyo işk başlarda erkek yuvaya girip besliyodu

Aslında çok rahatsız etmekde istemiyorum hani sizin kuşunuz kıskanıp yavruları dövmüşya benim yavrularıda dövmesin küçükler zaten

Geri