Karadeniz Pet

Kursak Mantarı

Neo

Yeni Üye
Selamlar herkese.

Geçtiğimiz cuma günü çift olan muhabbet kuşlarımdan birisi rahatsızlandığı için veterinere götürdüm. Tüyleri kabarıktı, dışkısı sulu ve yeşildi. Ayrıca kusacakmış gibi yapıp kusmuyordu. Veterinere götürdüğümde hekim bana, kuşumun üşüttüğünü ve ishal olduğunu söyledi. Amoklavin adında bir antibiyotik verdi. Daha önce diğer kuşum da üşüttüğü vakit yine bu ilacı vermişti. 12 saat arayla günde 2 damla olacak şekilde bir sabah, bir de akşam kullanmamı istedi. Kuşu eve getirdikten hemen sonra ilacını verdim. İlacı vermemden yaklaşık 6-7 saat sonra kuşumun ağzı köpürmeye başladı. Yediğini çıkarır oldu. Ben ilacın bir yan etkisidir veya midesine bir şey dokunmuştur diye düşündüm fakat gece boyu ara ara kusmalar(köpürmeler de denilebilir) devam etti.

Ertesi gün sokağa çıkma yasağı vardı ve özel arabam olmadığı için veterinere ulaşım sıkıntılıydı. Ben de veterinerimi aramaya karar verdim. Kusmaya başladığından bahsettim ve netteki araştırmalarımdan ve benzer belirtilerden yola çıkarak kursak mantarından şüphelendiğimi söyledim. Bana kuşun çok üşüttüğünü ve bu sebepten kustuğunu söyleyip ilacı vermeye devam etmemi söyledi. Cumartesi sabahı verdiğim ilaçtan sonra 4-5 saat boyunca kusmadı fakat sonra tekrar başladı. Cumartesi akşamı öylesine ilerledi ki hayvan yem yiyemez, su içemez oldu. Suyunu ve kendim hazırladığım mamasını elle yedirmeyi denedim ama her defasında çok az yedi ve yer yemez de kusmaya başladı. Su içerken nefes alamamasından mı kaynaklanıyordu bilmiyorum yalpalıyordu hemen ardından birkaç saniye sonra düzeliyordu. Cumartesi gecesi, gagasının birkaç santim altında, göğsünün sağ kısmında bir şişlik olduğunu fark ettim. Çok katı bir şişlik değildi fakat tamamen yumuşak, bastırdığında sönen cinsten de değildi ve o gece de kusmaları artarak devam etti. Kuşum pazar günü vefat etti. Endişem şu an diğer kuşum çünkü ölen kuşum ilk kusmaya başladığı zaman kafesi ortak kullanıyorlardı. Mantar araştırması yaptıktan hemen sonra kafesleri ayırdım ve kuşum öldükten sonra baştan sona kafesi yıkadım. Eğer bu bir kursak mantarıysa diğer kuşuma bulaşmış olma ihtimali de vardır diye düşünüyorum. Bu saatten sonra kuşum için ne tür bir yol izlemeliyim? İlk kuşlarım olduğu için biraz bilgisizim bu konuda ve tekrardan veterinere götürmek istemiyorum. Kuşum öldüğü için duygusal da düşünüyor olabilirim ama bence bariz bir yanlış teşhis var kuşum üzerinde. Piyasada Triflucan diye bir mantar ilacı varmış. Cumartesi gecesi ve Pazar günü kuşumun öldüğü ana kadar nöbetçi eczaneleri aradım fakat hiçbirinde yoktu. Eczanelerden bir tanesi Triflucan için piyasada zor bulunan bir ilaç olduğundan bahsetti bana. Diğer kuşum için mantar enfeksiyonu kapmış olsa da olmasa da önlemimi almak istiyorum. Bu ilacı mı bulmam gerekiyor yoksa buna ek muadil bir ürün var mı? Uzun bir mesaj oluğunun farkındayım. Okurken bıktırdıysam kusuruma bakmayın. Olayı baştan sona anlatmak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

Eklemeyi unutmuşum. Dün gece sağlıklı olan kuşum iki defa üst üste kusacakmış gibi yapıp kusmadı. Yem yemesi ve su içmesi normal, her zaman ki gibi ötüyor ve dışkısında bir anormallik göremedim şimdiye dek.

Veterinerin günahınıda almak istemiyorum ama %90 yanlış teşhis koymuş. Ve verdiği antibiyotik yada herhangi bir antibiyotik mantar enfeksiyonu olan kuşa verilmez. Çünkü antibiyotikler mantarı daha çok çoğaltır. Yani antibiyotiğin mantara faydası olmadığı gibi zararı olur.

Triflucan şurup piyasadan kalktı galiba üretilmiyor. Onun yerine flucan kapsül yada fungostatin toz şurup alsaydınız keşke. Gerçi artık yapıcak bişeyde kalmamış. Diğer kuşta hastalık belirtisi yoksa ilaç kullanmaya gerek yok...

Veteriner tavsiyesi : http://www.istanbulvet.com/

Kuşun dışkı fotoğrafı nı ve videosunu atın. Triflucan zor bulunan bir ilaç. Eczanelere söyleyin depolarına da sorsun belki bulursunuz. Bulamazsanız zolax kullanılabilir

Veterinerin günahınıda almak istemiyorum ama %90 yanlış teşhis koymuş. Ve verdiği antibiyotik yada herhangi bir antibiyotik mantar enfeksiyonu olan kuşa verilmez. Çünkü antibiyotikler mantarı daha çok çoğaltır. Yani antibiyotiğin mantara faydası olmadığı gibi zararı olur.

Triflucan şurup piyasadan kalktı galiba üretilmiyor. Onun yerine flucan kapsül yada fungostatin toz şurup alsaydınız keşke. Gerçi artık yapıcak bişeyde kalmamış. Diğer kuşta hastalık belirtisi yoksa ilaç kullanmaya gerek yok...

Veteriner tavsiyesi : http://www.istanbulvet.com/
Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim. Önerdiğiniz ilaçları belirti yoksa bile önlem amaçlı kullansam kuşuma bir zararı olur mu?

Kuşun dışkı fotoğrafı nı ve videosunu atın. Triflucan zor bulunan bir ilaç. Eczanelere söyleyin depolarına da sorsun belki bulursunuz. Bulamazsanız zolax kullanılabilir
Altına şimdi peçete serdim birkaç dışkılamadan sonra atacağım. Gözlemlediğim kadarıyla ölen kuşumdaki belirtiler şu anlık yok. Dışkısı ve hareketleri normal fakat ölen kuşum kursak mantarından öldüyse diğerine bulaşma ihtimali korkutuyor. Yukarıdaki yardımsever arkadaş da iki farklı ilaç önerdi. Sizinkiyle beraber üç farklı ilaç oldu. Şu an kuşumda bir belirti olmadığı için hangi ilaç tedbir amaçlı kullanıma daha uygun acaba?

Altına şimdi peçete serdim birkaç dışkılamadan sonra atacağım. Gözlemlediğim kadarıyla ölen kuşumdaki belirtiler şu anlık yok. Dışkısı ve hareketleri normal fakat ölen kuşum kursak mantarından öldüyse diğerine bulaşma ihtimali korkutuyor. Yukarıdaki yardımsever arkadaş da iki farklı ilaç önerdi. Sizinkiyle beraber üç farklı ilaç oldu. Şu an kuşumda bir belirti olmadığı için hangi ilaç tedbir amaçlı kullanıma daha uygun acaba?
3 ü de olur istediğinizi kullanabilirsiniz.

Geri