Karadeniz Pet

Kuş Kafesi Yapımı (Ayrıntılı-Dev Konu)

Berkan Yetiş

Meraklı Üye
1 yıl sonra edit: Bu kafesi geçen sene yapmıştım, hepinize yaptığınız yorumlardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Kuşlarımı haziran gibi sahiplendirdim. Kafesi de birkaç ay sonra çok yer kapladığı için attım. Bu kafesi yapacak olanlara, yapılan yorumlardan da yola çıkarak bir kaç tavsiye vermek istiyorum. Daha küçük delikli tel kullanın, kafesin kapısını sakın benim gibi strafordan yapmayın kuşlar kemiriyor, mümkünse hazır kafeslerdeki gibi bir tül bulun ve kafesin alt kısmını sarın çünkü ordan çok fazla tüy çıkıyor.

.

Merhaba,

Bir süredir internette kuş kafesi yapımını araştırıyordum sonunda kendim bir kuş kafesi yaptım.
Bu konuda kuş kafesi yapmak isteyen herkese yardımcı olacağım. Yaptığım kafesin ölçülerini, malzemeleri, kullandığım malzemelerin fiyatlarını, yapımını ve yapımındaki püf noktalarını anlatacağım.

Yaptığım kafesin boyutu:

80x50x40 (Uzunluk 80cm, yükseklik 50cm, en 40 cm)

Kullanılan malzemeler:

*4 adet 80cm uzunluğunda çıta
*4 adet 50cm uzunluğunda çıta
*4 adet 40cm uzunluğunda çıta
*502 marka yapıştırıcı
*1 avuç çivi
*Strafor
*1 adet 80x42 tel
*2 adet 80x54 tel
*1 adet 54x42 tel
*plastik kelepçe
*80x52 Kontrplak

Not: Çıtalar 2x1 kalınlığındadır. Kalınlığına dikkat etmezseniz yukarıdaki ölçüler tutmayabilir.

Malzemelerin fiyatları:

*Çıtaları Çağlayanda ki bir marangozdan aldım. Abi sağolsun bedavaya verdi.
*502 marka yapıştırıcı nalburda 3TL
*1 avuç çivi nalburda 1TL
*Strafor evimde vardı o yüzden fiyatını bilmiyorum ama fazla bir şey değil.
*Teller nalburda 15TL
*Plastik kelepçe nalburda 5TL
*Kontrplak marangozda 7TL

Yapımı:

Çıtalar:
lYOpZl.jpg

Resimde ki gibi birbirlerine çivi ile çakın. Ardından çaktığınız bölgeye yapıştırıcı sürün:
VprNDq.jpg

nPOpl1.jpg

vzjVPO.jpg

1PJBE1.jpg

Çıtalar tamam şimdi kontrplak'ı 502 ile kafesin tabanına yapıştırın:
LPbNDJ.jpg

rLOp5B.jpg

Telleri ve kelepçeleri çıkarma vakti geldi:
7m6dam.jpg

Telleri çivi ile tahtaya çakmak çok zor olacağı için ben kelepçe kullandım. Size de kelepçe kullanmanızı öneririm. (Teller için çiviyi sadece en alt kısımı sabitlemek için kullanın. (İşiniz bittikten sonra kelepçelerin uzun kısımlarını kesin.)) :
P3lN1v.jpg

4 kenarı tel ile kapladıktan sonra 5. kenara üstten sabitlediğiniz straforu koyun. Sonrasında sıradan kafes tünekleri kısa geleceğinden dışarıdaki ağaçlardan kopardığınız ağaç dallarını kafese koyun ve bunları tellere kelepçe yardımıyla sıkıca bağlayın.

glOprL.jpg

Kafesin içine yuvalık, yem, su, gaga taşı ve mürekkep balığı kemiğini koyduktan sonra kuşlarınızı yeni evlerine taşıyabilirsiniz. (Kafesin tabanına kirlendikçe değiştirebilmeniz için kağıt koymayı unutmayın.) :
qqGpd3.jpg

İşlem tamam :)

MYd2V6.jpg

QXVNLA.jpg

XWPNMo.jpg

b8BpVY.jpg

Yapımı 1,5 gün sürdü. Toplam maliyet 31TL
Fotoğraflardan anladınız mı bilmiyorum ancak kafes gerçekten büyük. Kuşlarımın önceki kafesinin 2 katı belki daha da büyük.
Pet Shop'a gidip bu boyutlarda bir kafes almak isteseniz en az 200TL tutar. O da dediğim gibi en az :D

Not: Kafesin muhteşem olduğunu söylemiyorum. Daha 16 yaşındayım hatalarımı yaşıma verin :D

Yorum yaparsanız sevinirim :)

Son düzenleme:
elinize sağlık fakat teller şüpheli kuşlar kafalarını sokmuyorlar mı tellere ?

Yaşını küçümseme kesinlikle insan istediği sürece uğraştığı şeyin ustası olabilir yaş farketmez :) Ellerinize sağlık açıkcası ben çok beğendim, kuşlara daha rahat daha doğal bir ortam olmuş, ayrıca kuşlarınızda çok güzeller, güle güle kullanın.
İyi hobiler dilerim..

elinize sağlık fakat teller şüpheli kuşlar kafalarını sokmuyorlar mı tellere ?

Başta bende ondan korkmuştum ama neyseki kafalarının girebileceği kadar büyük değil delikler :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:03 -->-> Daha önceki mesaj 19:03 --

Yaşını küçümseme kesinlikle insan istediği sürece uğraştığı şeyin ustası olabilir yaş farketmez :) Ellerinize sağlık açıkcası ben çok beğendim, kuşlara daha rahat daha doğal bir ortam olmuş, ayrıca kuşlarınızda çok güzeller, güle güle kullanın.
İyi hobiler dilerim..

Çok teşekkür ederim :)

Üzerinde biraz daha çalışılırsa mükemmel olur bazı eksikleri var yuvalığı dışardan takmalı tel tutturaçları değiştirikmeli pens atılabilir ve taban sökülüp takılabilmeli eğer bunlar olursa mükemmel olur bence sen aynı malzemelerle daha iyisini de yapabilirsin bravo emeğine sağlık

Üzerinde biraz daha çalışılırsa mükemmel olur bazı eksikleri var yuvalığı dışardan takmalı tel tutturaçları değiştirikmeli pens atılabilir ve taban sökülüp takılabilmeli eğer bunlar olursa mükemmel olur bence sen aynı malzemelerle daha iyisini de yapabilirsin bravo emeğine sağlık

Şimdi değil ama belki birkaç ay sonra yenisini yapabilirim :D

Emeğine sağlık güzel kafes yapmışsın kapı olayını ne yaptın içindekileri çıkarmak için telleri sokmezsin umarım

Kusura bakma ben orada da tel var sanıyordum

Buarada sizce kuşlarım ne zaman çiftleşir. Birbirlerini kaşımalar ve erkeğin dişinin ağzına kusması falan oluyor. Bir kaç kere erkek dişinin üstüne ayağını atmaya çalıştı ama dişi kaçtı.

Çok güzel bir çalışma olmuş emeğine sağlık yeni fikirlerin doğacağını ve bundan daha güzelini yapacağına inanıyorum. Emeğine sağlık

Hayırlı olsun hocam güzel olmuş.

Merhaba,

Bir süredir internette kuş kafesi yapımını araştırıyordum sonunda kendim bir kuş kafesi yaptım.
Bu konuda kuş kafesi yapmak isteyen herkese yardımcı olacağım. Yaptığım kafesin ölçülerini, malzemeleri, kullandığım malzemelerin fiyatlarını, yapımını ve yapımındaki püf noktalarını anlatacağım.

Yaptığım kafesin boyutu:

80x50x40 (Uzunluk 80cm, yükseklik 50cm, en 40 cm)

Kullanılan malzemeler:

*4 adet 80cm uzunluğunda çıta
*4 adet 50cm uzunluğunda çıta
*4 adet 40cm uzunluğunda çıta
*502 marka yapıştırıcı
*1 avuç çivi
*Strafor
*1 adet 80x42 tel
*2 adet 80x54 tel
*1 adet 54x42 tel
*plastik kelepçe
*80x52 Kontrplak

Not: Çıtalar 2x1 kalınlığındadır. Kalınlığına dikkat etmezseniz yukarıdaki ölçüler tutmayabilir.

Malzemelerin fiyatları:

*Çıtaları Çağlayanda ki bir marangozdan aldım. Abi sağolsun bedavaya verdi.
*502 marka yapıştırıcı nalburda 3TL
*1 avuç çivi nalburda 1TL
*Strafor evimde vardı o yüzden fiyatını bilmiyorum ama fazla bir şey değil.
*Teller nalburda 15TL
*Plastik kelepçe nalburda 5TL
*Kontrplak marangozda 7TL

Yapımı:

Çıtalar:
lYOpZl.jpg

Resimde ki gibi birbirlerine çivi ile çakın. Ardından çaktığınız bölgeye yapıştırıcı sürün:
VprNDq.jpg

nPOpl1.jpg

vzjVPO.jpg

1PJBE1.jpg

Çıtalar tamam şimdi kontrplak'ı 502 ile kafesin tabanına yapıştırın:
LPbNDJ.jpg

rLOp5B.jpg

Telleri ve kelepçeleri çıkarma vakti geldi:
7m6dam.jpg

Telleri çivi ile tahtaya çakmak çok zor olacağı için ben kelepçe kullandım. Size de kelepçe kullanmanızı öneririm. (Teller için çiviyi sadece en alt kısımı sabitlemek için kullanın. (İşiniz bittikten sonra kelepçelerin uzun kısımlarını kesin.)) :
P3lN1v.jpg

4 kenarı tel ile kapladıktan sonra 5. kenara üstten sabitlediğiniz straforu koyun. Sonrasında sıradan kafes tünekleri kısa geleceğinden dışarıdaki ağaçlardan kopardığınız ağaç dallarını kafese koyun ve bunları tellere kelepçe yardımıyla sıkıca bağlayın.

glOprL.jpg

Kafesin içine yuvalık, yem, su, gaga taşı ve mürekkep balığı kemiğini koyduktan sonra kuşlarınızı yeni evlerine taşıyabilirsiniz. (Kafesin tabanına kirlendikçe değiştirebilmeniz için kağıt koymayı unutmayın.) :
qqGpd3.jpg

İşlem tamam :)

MYd2V6.jpg

QXVNLA.jpg

XWPNMo.jpg

b8BpVY.jpg

Yapımı 1,5 gün sürdü. Toplam maliyet 31TL
Fotoğraflardan anladınız mı bilmiyorum ancak kafes gerçekten büyük. Kuşlarımın önceki kafesinin 2 katı belki daha da büyük.
Pet Shop'a gidip bu boyutlarda bir kafes almak isteseniz en az 200TL tutar. O da dediğim gibi en az :D

Not: Kafesin muhteşem olduğunu söylemiyorum. Daha 16 yaşındayım hatalarımı yaşıma verin :D

Yorum yaparsanız sevinirim :)

bu kafesin tüy pislik vb etrafa uçuşması nasıl engellenecek :)

Teşekkürler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:02 -->-> Daha önceki mesaj 21:01 --

bu kafesin tüy pislik vb etrafa uçuşması nasıl engellenecek :)

Dün akşam onu da düşündüm. 2 seçenek var:

Ya annem etrafına tül örecek ya da alt kısmına streç film sarıcam :D

Teşekkürler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:02 -->-> Daha önceki mesaj 21:01 --

Dün akşam onu da düşündüm. 2 seçenek var:

Ya annem etrafına tül örecek ya da alt kısmına streç film sarıcam :D

Buna çok benzer bi salma var bendede, etrafına tülle çevirdim gayet iyi iş görüyor

Şuan dışardayım eve geçince atayım kardeş

biraz acemice ama güzel olmuş yaşve imkan konusundan bu kadar olmur ama ben bi abin olarak öneri vermek isterim kapı konusunda hurdacılarda küçük kafesler vra onlardan alıp sadece kapısı kulana bilirisn birde tahta yerine kalın bahçe teleri çok işe yarıyor benim bir çalışmam var ve evde onu kullanıyorum her bakımdan güzel bunu örnek alarak geliştire bilirsin inşallah yanlış anlamasın :) sadece örnek olarak foto paylaşıcam bunu ben yaptım 1yıldır filan kulanıyorum güzel hemde görüntü açısındanda iyi :)

biraz acemice ama güzel olmuş yaşve imkan konusundan bu kadar olmur ama ben bi abin olarak öneri vermek isterim kapı konusunda hurdacılarda küçük kafesler vra onlardan alıp sadece kapısı kulana bilirisn birde tahta yerine kalın bahçe teleri çok işe yarıyor benim bir çalışmam var ve evde onu kullanıyorum her bakımdan güzel bunu örnek alarak geliştire bilirsin inşallah yanlış anlamasın :) sadece örnek olarak foto paylaşıcam bunu ben yaptım 1yıldır filan kulanıyorum güzel hemde görüntü açısındanda iyi :)

Öncelikle teşekkürler,
Bir sonraki çalışmamda dikkat ederim :)

Geri