Karadeniz Pet

Kuş sağlığı

Abdullahmujdeee

Yeni Üye
Arkadaşlar sorum şu 1-2 aylık erkek yavru muhabbet kuşu alıyorum bayramdan sonra kafesini genişçe salma kafes ayarladım tüneklerini ahşap yemliğini suluğunu oyuncaklarını herşeyini ayarladım şimdi yem kaldı bana güzel yem önerileriniz var mı yavruyken farklı ileride farklı yem olması gerekiyor mu tek yemmi yoksa bi kaç yemi karıştırmam gerekir mi açık yem mi kapalı yemmi yem dışında şunlarıda vermelisin diyeceğiniz bişey var mı ikinci sorumda ilaç mevzusu ilaç kullanmama gerek varmı gerek suyun içine gerek kuşun üstüne varsa hangi marka ilaçları almam gerek ne sıklıkla kullanmam gerekiyor birde kuş kumu olarak nasıl kullanmalıyım ve hangi markaları tavsiye edersiniz son olarak bu kalamar kemiği mineral taşı falan varya onları markalardan mı almam gerek yoksa petshoplardan temin etmem yeterli olur mu ve ben alçı olan taştan almayı düşünmüyorum bi adet mineral taşı bi adet kalamar kemiği bi adet mürekkep balığı kemiği bi tanede enerji bloğu takacağım eksik bişey varmı ya da şunu takma zararlı ya da bunu tak faydalı dediğiniz şeyler varmı cevap veren vermeyen herkese teşekkür ederim genel olarak sorular sordum umarım herkes için yararlı olur cevaplarını vekliyorum iyi bayramlaar ☺️☺️

Arkadaşlar sorum şu 1-2 aylık erkek yavru muhabbet kuşu alıyorum bayramdan sonra kafesini genişçe salma kafes ayarladım tüneklerini ahşap yemliğini suluğunu oyuncaklarını herşeyini ayarladım şimdi yem kaldı bana güzel yem önerileriniz var mı yavruyken farklı ileride farklı yem olması gerekiyor mu tek yemmi yoksa bi kaç yemi karıştırmam gerekir mi açık yem mi kapalı yemmi yem dışında şunlarıda vermelisin diyeceğiniz bişey var mı ikinci sorumda ilaç mevzusu ilaç kullanmama gerek varmı gerek suyun içine gerek kuşun üstüne varsa hangi marka ilaçları almam gerek ne sıklıkla kullanmam gerekiyor birde kuş kumu olarak nasıl kullanmalıyım ve hangi markaları tavsiye edersiniz son olarak bu kalamar kemiği mineral taşı falan varya onları markalardan mı almam gerek yoksa petshoplardan temin etmem yeterli olur mu ve ben alçı olan taştan almayı düşünmüyorum bi adet mineral taşı bi adet kalamar kemiği bi adet mürekkep balığı kemiği bi tanede enerji bloğu takacağım eksik bişey varmı ya da şunu takma zararlı ya da bunu tak faydalı dediğiniz şeyler varmı cevap veren vermeyen herkese teşekkür ederim genel olarak sorular sordum umarım herkes için yararlı olur cevaplarını vekliyorum iyi bayramlaar ☺️☺️
Maşallah kardeşim çok az sorun varmış:))) tek kuş için salma bence büyük gerçi salma derken ölçüleri ne? kendine alıştırıcaksın tek aldığına göre sakın ayna takma bana kalırsa salıncak dışında pek oyuncakta verme seninle oynasın. Yem şahsen zamanında karışık kuruşuk bi sürü yem denedim ama büyük ustalardan birinin tavsiyesi üzerine artık sadece kum darı veriyorum. Tek kuş olduğu için mamaya filan gerek yok bence arada meyve sebze ver bi hastalığı olmadan ilaç filan verme haftada bir elma sirkeli su, haftada bir probiyotik, haftada bir de vitamin verirsen canavar olur. Yeşil sebzelerden maydonoz, biber filan ver.

Kapalı kutuda satılan markalı yemlerden alın. Kalamar kemiği, mineral blok ve gaga taşı bulunsun kafeste. Her gün taze meyve sebzesini verin. Suyunu günlük tazelemeyi unutmayın.

Salmanın ölçüleri şöyle öncelikle 65cm uzunluk 32 cm eni 45 cm yüksekliği var ben hani büyünce yanına bi eş alırsam kafes değiştirmeyim hemde rahat rahat olsun içinde diye büyük istedim özellikle yem olarak quik markanın güzel karışık yemleri varmış ondan almayı düşünüyorum dediğin şeyleride takacağım sağolun teşekkür ederim

Gaga taşı, mineral blok, kalamar kemiği ve kuş kumu bulunsun. Tünekler tahta olsun. Kuşu yavru alacağın için ilk alacağın yemi sadece ak darı alabilirsin. Haftada birer defa ak darı, yumurta veya yumurta maması, vitamin, probiyorik, elma sirkesi kullan. Salma kafesi koymak için yerin varsa tek kuş dahi olsa salma kafesi kullan çünkü kuşu kafes dışına pek çıkaramadığın zamanlarda dahi kafes içerisinde aktif olur ve kolay kolay yağlanma sorunu yaşamazsın. Bide tavsiyem akıllı yemlik al ve kuş şimdiden alışsın malum tatile vs çıkacağımız zaman kuşu evde bırakacaksak kesinlikle lazım oluyor. Oyuncak kullanabilirsin ama kafes içerisine asmanı tavsiye etmiyorum eğer eğitmek istiyorsan oyuncakları kafes içerisine asma kafesten çıkardığın zaman birlikte oynayın oyuncaklarla bu sizinle vakit geçirmeyi sevmesini sağlayacaktır

Ha
Gaga taşı, mineral blok, kalamar kemiği ve kuş kumu bulunsun. Tünekler tahta olsun. Kuşu yavru alacağın için ilk alacağın yemi sadece ak darı alabilirsin. Haftada birer defa ak darı, yumurta veya yumurta maması, vitamin, probiyorik, elma sirkesi kullan. Salma kafesi koymak için yerin varsa tek kuş dahi olsa salma kafesi kullan çünkü kuşu kafes dışına pek çıkaramadığın zamanlarda dahi kafes içerisinde aktif olur ve kolay kolay yağlanma sorunu yaşamazsın. Bide tavsiyem akıllı yemlik al ve kuş şimdiden alışsın malum tatile vs çıkacağımız zaman kuşu evde bırakacaksak kesinlikle lazım oluyor. Oyuncak kullanabilirsin ama kafes içerisine asmanı tavsiye etmiyorum eğer eğitmek istiyorsan oyuncakları kafes içerisine asma kafesten çıkardığın zaman birlikte oynayın oyuncaklarla bu sizinle vakit geçirmeyi sevmesini sağlayacaktır
Haftada birer defa ak darı diye başlayan cümle dal darı diye başlayacak yanlışlık olmuş

Yem tavsiyesi Vitakraft. Eğer yavru çok küçük olacaksa ayriyeten aspur alın, ilk geldiğinde bur hafta kadar kafes tabanına serin, rahatça kırıp yesin.
Eğer güvenilir bir yerden alıyorsanız ilaca gerek yok ancak tersi bir durumda hem iç dem de dış parazit için ilaç kullanmanızı tavsiye ederim.
Kuş kumu tavsiyesi Vitte Molen. Ayrı bir yemlikte, az miktar koyarak haftalık değiştirin.
Kalamar kemiği ile mürekkep balığı kemiği aynı şey. Bir de yanına gaga taşı (alçı) almanız yeterli. Marka olmasına gerek yok, temiz olsun yeter. Mineral blok genellikle kullanmazlar ancak bulundurmakta fayda görüyorum.
Haftada en az bir gün, kafeste 4-5 saat kadar kalacak şekilde haşlanmış yumurta verin.
Mevsim sebze meyvelerinden taze ve iyi yıkanıp (sirkeli suda bekleterek) mümkün mertebe üzerindeki fazla suyunu alarak verin.
Kaliteli bir multivitamin temin edip haftada bir defa kullanın.

Yem olarak quikin karışık yemini almayı düşünüyodum içinde baya yem var aspur kırmızı darı ak darı falan bide gold wingsti herhalde oda aynı şekilde karışık hem paketli hem güzel marka diye ikisini alayım birini bi kaba diğerini diğer kaba koymayı düşünüyodum kum olarakta yine quikin kumunu almayı düşünüyodum kafesede bi adet mineral blok bi adet kalamar bi adet gaga taşı takacağım hepsi quikin yine bide suyuna 2 günde bir damlatmak için iki çeşit ilaç buldum onları almayı düşünüyodum bide ballı krakerle meyveli kraker varmış onlarıda alacağım kuşum severse alırım her zaman

O
Yem olarak quikin karışık yemini almayı düşünüyodum içinde baya yem var aspur kırmızı darı ak darı falan bide gold wingsti herhalde oda aynı şekilde karışık hem paketli hem güzel marka diye ikisini alayım birini bi kaba diğerini diğer kaba koymayı düşünüyodum kum olarakta yine quikin kumunu almayı düşünüyodum kafesede bi adet mineral blok bi adet kalamar bi adet gaga taşı takacağım hepsi quikin yine bide suyuna 2 günde bir damlatmak için iki çeşit ilaç buldum onları almayı düşünüyodum bide ballı krakerle meyveli kraker varmış onlarıda alacağım kuşum severse alırım her zaman
Ballı kraker dediğinizi almayın. Bali ile yapıştırıyorlar haberiniz olsun. Gerçek balı biz bulamıyoruz kuş krakerine mi koyacaklar

Peki bu ilacı alayım mı içme suyuna gün aşırı vitamin için damlatacakmışım gerek varmı faydalı olur mu yoksa zararlı mı

Ekli dosyalar

• image.png
    image.png
    231.1 KB · Görüntüleme: 16
Vitamini her gün değil haftada iki kullanın. Vücut dengesi sürekli takviyelerle bozulmasın. Her gün taze meyve sebzesini verin mutlaka bu da vitamin ihtiyacı için önemli.

Geri