Karadeniz Pet

Kuşlarım anlaşamıyorlar. Dişi kuş yanaştırmıyor bi sorun mu var ?

Yasin95

Yeni Üye
Arkadaşlar kuşları bi dernekten aldım kuşçu derneğinden. Ben alalı 2 hafta oldu ama aldığım kişi daha yeni bunları yanyana getirdiğini söylemişti.
Evime geleli tam 2 hafta oldu. Bu süreçte erkek kuş her konuda istekli olan taraf oldu yem kusmaya hep yanaştı kur ötüşleri yaptı hareketleri falan yaptı ama nafile ne zaman yanaşsa dişi gagasıyla uzaklaştırıyo.
Yem yerken de kavga ettiklerini gördüm ve videoya almayı başardım. Aynı yem yerken ki halleri erkek kur yaparkende yaşanıyor.

Kuşlar çok hoşuma gidiyor anlaşamama gibi bi durum varsa beni üzer ama yapabileceğim bişey varsada bunların eş olup çiftleşmelerini isterim. çok büyük kavga etmiyolar bir iki tırtıklayınca hemen uzaklaşıyor erkek.
Bu kuşlarım ilerleyen zamanlarda birbirlerine alışırlar mı ? Düzelir mi yuvalıkta var odada bolca vakit geçirebiliyorlar. Ben odaya çok girmiyorum. ürkmesinler diye elimden geleni yapıyorum.

Yapabileceğim ne varsa lütfen esirgemeyin yardımınızı..
Teşekkürler

Henüz şuan başıma geleni söyleyim. Yemi tazeledim, ikiside aynı anda yemin başına geldiler ve ilk yemek için kavga ettiler, hemen sonrada dişi erkeğe yanaşıp hırpaladı ve birden çiftleşmeye başladılar. Şuanda ortalama 30 günlük 5 yavrusu var. Bu çiftimin benimle 4 veya 5. ayı oldu. Yani demem o ki yavrulu çiftim bile yem yerken kavga eder, bu demek değilki çiftler anlaşamıyor.

Kavgalar aşırı değilse zamana bırakılmalı.
Sağolasın Musa zaten yapacak birşeyimiz yok bu durumda umarım anlaşırlar beni çok mutlu ediyo bu tür şeyler.
Geldiğinden beri sadece 1 kere dişi erkeğin ağzından yem aldı sonra hiç yanaştıklarını görmedim bu bile bi umut :)

Yem yenecekse ilk olarak dişi yer ben hep öyle gördüm. Kuşların erkekleri biraz kılıbık oluyor :D

Evet alışırlar ama bu tamamen onlara bağlı ve sizin bakımınıza bağlı.

Aynı sorunu ben geçen sene yaşıyordum hiç araştırmadan tecrübe edinmeden dişi kuşun yanına attım erkeği yaptığım yanlışlardan bir tanesi bu, tahmin olarak sizin aldığınız yer de aynısını yapmış belli. Araştırmalarıma göre yuvalıklı olan bir kafese erkeği atıp farklı kafese birbirlerini görücek şekilde yakın mesafeye dişinin konulması gerekiyormuş ben tam tersi yaptım ve uzunca bir zaman bekledim :D Önceden hiç gaga gagaya gelmeyen kuşlarım şimdi çok şükür gaga gagaya gelmeye başladı çiftleşmede oldu şuan kuluçkada 3 yumurtası mevcut bugün 4. yumurtayı bekliyorum inşallah yumurtalar boş çıkmaz, çıksa da farketmez beklemeye alışığız :D işin kısa sürelisi varken ben uzattıkça uzatmışım :D