Karadeniz Pet

kuşların ishal olmaması için...?

• Konbuyu başlatan süleymansert
  • Başlangıç tarihi
S

süleymansert

Guest
muhabbet kuşlarının ishal olmaması için nasıl önlemler almalıyız..?
bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?
şimdiden teşekkür ederim

Kaliteli yem kullanmalıyız kesin ve kesin vitaminlerini aksatmamalıyız en önemlisiniz söylüyorum ceryanda rüzgarda bırakmamalıyız veya soğuktan sıcağa sıcaktan soğuğa alıp koymamalıyız

Ben oda sıcaklığını sabit tutuyorum vitamin ve mamalarını düzenli olarak veriyorum yem olarak bravo kullanıyorum ve kesinlikle rüzgar veya cereyan görmüyorlar ama buna rağmen son 1 ayda ishalden iki tane kuş kaybettim

Düzenli olrak kekik çayı içirin. Kaşıkla içmiyorlarsa su yerine verin. Kaynatarak değil demleme usulüyle yapın çayı. Arada sırada keçiboynuzu tozu kaynatıp verebilirsiniz. Mamalarına da pirinç unu mutlaka katın.

Düzenli olrak kekik çayı içirin. Kaşıkla içmiyorlarsa su yerine verin. Kaynatarak değil demleme usulüyle yapın çayı. Arada sırada keçiboynuzu tozu kaynatıp verebilirsiniz. Mamalarına da pirinç unu mutlaka katın.

İlknur hanım merakımı mazur görün veteriner ya da biyolog musunuz ? yerinde bir çok bilgi vermeniz dikkatimi çekti. ve her konuda keçiboynuzu öneriyorsunuz kuşlar ishal olmadan da ara sıra takviye açısından kullanılabilir mi ? ve hangi ölçülerde nasıl kaynatılmalı ?

ishal için nişasta ve haşlanmış patates verilebilir faydasını gördüm

İlknur hanım merakımı mazur görün veteriner ya da biyolog musunuz ? yerinde bir çok bilgi vermeniz dikkatimi çekti. ve her konuda keçiboynuzu öneriyorsunuz kuşlar ishal olmadan da ara sıra takviye açısından kullanılabilir mi ? ve hangi ölçülerde nasıl kaynatılmalı ?

İkisi de değilim. Ayrıca ne üretici ne de hobiciyim. Sadece kuşları çok seviyorum ingilizce bilgim sayesinde de güvenilir literatürleri araştırıyorum. Makale okuyorum. Oralardan öğreniyorum. Keçiboynuzunu bu forumda Ceren Hanım'dan duydum. Sonrasında araştırdım ve yerinde olduğunu gördüm. Araştırmadan tecrübe etmeden tavsiye vermiyorum. Doğal yöntemler kuş hasta olmadan önce kullanılırsa kuş zaten nadir hasta olur. İlaç sadece hasta olunca kullanılmalı ama doğal yöntemler zararlı olmadığı sürece hasta olmadan kullanılmasında yarar var. Bir fincan kaynamış suya 2 çay kaşığı keçiboynuzu tozu

İğrenç bi durum bıktırırcasına uğraş ister ishal olunca o yüzden asıl önemli olan ishalden sonra çözüm aramak değil önceden önlem almak. Kuşları cereyanda bırakma vitaminleri eksik etme fazlayada kaçmadan dozunda yedir içir ani hava değişimi etkileyebiliyor soğuk sıcak dengesini iyi kurman lazım o yüzden. Önlem alınınca böyle problemlerin olasılığı yok denecek kadar az

Son düzenleme:
İkisi de değilim. Ayrıca ne üretici ne de hobiciyim. Sadece kuşları çok seviyorum ingilizce bilgim sayesinde de güvenilir literatürleri araştırıyorum. Makale okuyorum. Oralardan öğreniyorum. Keçiboynuzunu bu forumda Ceren Hanım'dan duydum. Sonrasında araştırdım ve yerinde olduğunu gördüm. Araştırmadan tecrübe etmeden tavsiye vermiyorum. Doğal yöntemler kuş hasta olmadan önce kullanılırsa kuş zaten nadir hasta olur. İlaç sadece hasta olunca kullanılmalı ama doğal yöntemler zararlı olmadığı sürece hasta olmadan kullanılmasında yarar var. Bir fincan kaynamış suya 2 çay kaşığı keçiboynuzu tozu

cevabınız ve bilgilerinizi paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. bende hasta olmadan önlem almaktan yanayım çünkü gördüğüm ve duyduğum örneklerde hasta olduktan sonra dönüşü daha zor. peki bir şey daha sormak isterim elimden geldiğince meyve sebze vermeye çalışıyorum ancak sularına damlatılan vitamin takviyeleri yerine doğal verilebilcek şeyler de var mıdır ? kuşların daha sağlıklı ve dirençli olması açısından ?

cevabınız ve bilgilerinizi paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. bende hasta olmadan önlem almaktan yanayım çünkü gördüğüm ve duyduğum örneklerde hasta olduktan sonra dönüşü daha zor. peki bir şey daha sormak isterim elimden geldiğince meyve sebze vermeye çalışıyorum ancak sularına damlatılan vitamin takviyeleri yerine doğal verilebilcek şeyler de var mıdır ? kuşların daha sağlıklı ve dirençli olması açısından ?

Probiyotik, bira mayası verebilirsiniz. Meyve sebze olarak da ben kuluçka döneminde sırf meyve sebzeye alışmamış kuşlarım için katı meyve sıkacağı almıştım. Meyvelerin suyu sıkılıp verilebilir.

yeşiligi cok vermemmek... ceyranda bırakmamk

Yeşillikle ishalin hiçbir alakası yok. günlük %25 meyve sebze oranını aşmadığı müddetçe sıkıntı değil.

Geri