Karadeniz Pet

Kusma ve halsizlik

iysldg

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,
Kuşum 2,5 yaşında. Bir hafta kadar önce beyaz renkte köpüklü kustuğunu fark ettim, halsizlik yoktu canlıydı ve yem yemesi normaldi. Veterinere danıştığımda pek uzmanı olmadığı için geçiştirdi, yemin dokunmuş olabildiğini falan söyledi. Bende o günden sonra kusmadığı için önemsemedim, taa ki bu sabaha kadar.
Bu sabah kafası yine ıslaktı, akşam kuşun kafası yine ıslak ve çok halsizdi. İş dönüşü bir arkadaşımın tavsiyesiyle flagyl aldım. Şırıngayla ağzına iki damla flagyl damlattım, bir iki dakika geçmeden yine kustu. Bende fazla gelmesin diye suyuna bir damla flagyl, dört damla da avisol multivitamin koydum.
Kuşun son halinin fotoğrafını ekliyorum, ne olur yardımcı olun elimden başka birşey gelmiyor.

Ekli dosyalar

• IMG-20181207-WA0021.jpeg
    IMG-20181207-WA0021.jpeg
    846.6 KB · Görüntüleme: 52
Suda hem antibiyotik hem de vitamin olmasın. Flagyl olsun tedavi süresince. Vitamin için taze meyve sebze verirsiniz. Kafesi sık sık dezenfekte edin.

İyi geceler, öneriniz için teşekkür ederim. Miktar konusunda ne yapmamı tavsiye edersiniz?
Sabah 1 damla ağızdan flagyl damlatmayı birde suyuna 1 damla olarak bırakmayı düşünüyorum. Akşamda ağzına 1 damla elma sirkesi, suyuna 4-5 damla elma sirkesi şeklinde dönüşüm yapmak yeterli midir?

Miktar hususunda ilaçla alakalı açılmış konulara bakarsanız iyi olur. Sulukta ilça dışında bir şey olmasın. Başka şeylerle karışım ilacın kimyasını bozabilir. Kuşun ağzına da direkt elma sirkesi damlatmayın yutağını yakar. İlla elma sirkesi damlatıcam diyorsanız sulandırarak(seyretilmesi açısından) damlatın.

İyi akşamlar @Hayvansever03 . Öncelikle yardımlarını, için çok teşekkür ederim. Ciddi anlamda bilgi eksikliği var ve herkes ayrı birşey söylüyor.
Bu akşam flagyl vermek için kuşu elime aldığımda gagasının yan tarafında şişlik ve, göğüs kısmında kuruma hastalığındaki gibi çıkıntı oluşmuş. Flucana geçiş yapmamı önerir misiniz? Nasıl bir yol izlemeliyim?

İyi akşamlar @Hayvansever03 . Öncelikle yardımlarını, için çok teşekkür ederim. Ciddi anlamda bilgi eksikliği var ve herkes ayrı birşey söylüyor.
Bu akşam flagyl vermek için kuşu elime aldığımda gagasının yan tarafında şişlik ve, göğüs kısmında kuruma hastalığındaki gibi çıkıntı oluşmuş. Flucana geçiş yapmamı önerir misiniz? Nasıl bir yol izlemeliyim?
Rica ederim. Tedaviye yeni başladınız başka ilaca geçiş yapmak yerine tedaviyi tamamlayın bu esnada da kuşun gidişatını gözlemleyin. Gerekirse başka ilaca başlanır tedavi sonunda. Göğüs kemiği hissesiliyorsa zayıflamış demektir yemi çok tohumlu olsun. Yulaf içi yağlıdır kilo aldırır. Onu da verebilirsiniz. Taze meyve sebze desteğini yapın.
Güncel kuş ve dışkısının fotoğraflarını atar mısınız?

Yemi karışık çok tohumlu, kuşçu beyaz yem diye satıyor. Dal darı, probiyotik başlamayı düşünüyorum. Dediğiniz gibi yulaf içi de karıştıracağım yeme. Kuşun dışkılarından bir kısmı yeşil, bir kısmı da siyah. Ekte kuşun ve dışkının resimlerini gönderiyorum, yardımlarınız için tekrardan sağolun.

Ekli dosyalar

• IMG_20181208_214014.jpg
    IMG_20181208_214014.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 42
  • IMG_20181208_214000.jpg
    IMG_20181208_214000.jpg
    4.1 MB · Görüntüleme: 39
Yemi karışık çok tohumlu, kuşçu beyaz yem diye satıyor. Dal darı, probiyotik başlamayı düşünüyorum. Dediğiniz gibi yulaf içi de karıştıracağım yeme. Kuşun dışkılarından bir kısmı yeşil, bir kısmı da siyah. Ekte kuşun ve dışkının resimlerini gönderiyorum, yardımlarınız için tekrardan sağolun.
Kapalı pakette satılan markalı yemlerden alırsanız daha iyi olur. Ben vitakraft kullanıyorum mesela. Dışkılar normal gibi göründü bana ama kuş hasta duruyor.

Jilet göğüs varsa zolax 50 alın 7 gün 100 ml suluğa mercimek tanesi kadar katın her gün yenileyin .
Kusması için de mikostatin alın içinden çıkan damlalıkla 5-6 damla damlatın 100ml suluğa .

Merhaba tekrardan @Hayvansever03 ve @Muammed Necib Karabulut . Bugün 7.gün oldu. 2 gün önce flagyl tedavisini bitirdim, kuşumdaha iyiydi. Bende önlem amaçlı triflucana başlamak istedim, 2 ün önce flagyl tedavisi bittikten sonra akşam kuşumun ağzına 0.1 ml triflucan damlattım. Aradan bir iki saat geçtikten sonra kuşta aşırı derece kusma başladı, kafası sırılsıklam bitkin ve etrafa yem saçmış. Dışkısının şekli ise normal ama ıslak hafif ishal gibi oldu. Dün ilacın dokunduğunu düşünerek ilaç vermedim. Kuş hala hasta ve bitkin ne yapacağım şaştım kaldım. İlaç yerine artık suyuna dönüşümlü probiyotik, vitamin, elma sirkesi ve yemine aspur ile yulaf tohumu karıştırmayı düşünüyorum. Sizler ne önerirsiniz?

Tekrardan herkese merhaba. Yeni konu açmamak için buradan devam ediyorum. Triflucanı kuşuma yan etki yaptığını düşünerek kestim. O günden sonra kusması düzeldi bende başka ilaç tedavisi uygulamadım, yerine dönüşümlü olarak suyuna probiyotik, vitamin ve elma sirkesi katıyorum. Yemine ise yulaf ve aspur ilave diyorum.
Gel gelelim bugün gördüğüm manzara beni şok etti. Kuşumun keyfi yerinde ve artık temizlenmesi gerektiğini düşünüyordum. Kafasındaki kusma kalıntılarını ılık sirekli suya pamuk batırarak temizlerken boynundaki şişlik beni çok rahatsız etti.
Bu nedir acaba?

Ekli dosyalar

• IMG_20181224_233807.jpg
    IMG_20181224_233807.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 26
Geri