Karadeniz Pet

Kuşum 2 gündür hasta ve kötüleşiyor lütfen yardım edermisiniz :(

taşkın

Meraklı Üye
Merhaba, benim bir yaşını doldurmak üzere olan bir muhabbet erkek kuşum var. Oldukça hareketli ve düzenli beslenen bir kuştur. Tüm yiyecek ve içeceklerine dikkat ederim. Lakin birden görünürde bir şey olmamasına rağmen kusum hastalandı. Belirtileri tek tek belirteceğim. Ayrıca yapmış olduğum uygulamaları da yazacağım. Lütfen yarımcı olursanız kuşumu kurtarma imkanım olabilir.

Hastalığın 1. günü:
- tünekde halsiz ve tüyleri kabarık bir şekilde buldum.
- gözleri iyice ufalmıştı.
- solunum yolunda herhangi bir tuhaflık görünmüyordu
- halsizliğine rağmen yem yiyor ve arada kafeste geziyordu ve diğer kuşlarımla muhabbet ediyordu.
Hastalığın 2. günü:
- kuşum iyice halsizleşti ve kafasını arkaya atarak sürekli uyumaya başladı.
- yine yem yemek için kafeste dolaştı ve yediğini gördüm
- kafesin dibine inmiş halde buldum ve uyuyordu ancak sonra yine tünekte uyumaya basladı.
Yaptıklarım:
-kafesini hemen her zaman yaptıgım gibi iyice dezenfekte ettim.
-yemleri ve sularını değiştirdim ve vitaminli su koydum.
-şırınga yardımıyla aspirinli su verdim / bu noktaya kadar kusum isal bile değildi ve kakasında herhangi bir tuhaflık yoktu ama acık sarı renkte cıvık sıctıgını gördüm. Ancak isal gibi bir durum yok suan
-iki adet ilacım var bir bronşit ve biri de isal ilacı yalnız ilaçlarımın son kullanım tarihi sadece 1 ay geçmiş kullanıp kullanmamakta kararsız kaldım.
- kuşlarımı sıcaklıga uygun ortamda muhafaza ediyorum.

Şuan gercekten herhangi bir hastalık belirtisi göremedım yoksa ben mı bilmiyorum işim içinden çıkamadım. Kusura bakmayın biraz uzun oldu lakın tüm vaziyet bundan ibaret. Bana yardımcı olursanız çok sevineceğim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Eğer senin bilgi ve tecrübelerin yetmiyorsa en iyisi bir veterinere gitmektir, geç kalmadan git bence.