Karadeniz Pet

Kuşum %99 su içmiyor

adisoyadi

Yeni Üye
Merhaba.

Muhabbet kuşumuzu alalı yaklaşık 2 hafta oldu. 2-3 saat kamera kaydı alarak da izliyorum biz evde yokken. hiç su içmiyor .

kafesinde 2 tane suluk var halbuki.

homeoffice çalıştığım içn kafesi sürekli yanımda sayılır ve gözlemliyorum hiç su içerken görmedim. ben odadan çıktığımda içiyorsa bilmem.

yem yiyor sorun yok. ötüyor oynuyor hafif :) canı isterse. bazen ben kendim içiriyorum ama. bu 2 haftalık sürede hiç su içtiğini görmedim.

bunun için sizce ne yapmalıyım ne tavsiye edersiniz?

Fotosunu da ekliyorum. yaş ve cinsiyet konusunda tahmininiz var mı acaba bi de :)

Ekli dosyalar

• photo_2023-05-27_20-28-43.jpg
    photo_2023-05-27_20-28-43.jpg
    330.2 KB · Görüntüleme: 22
  • photo_2023-05-27_20-28-42.jpg
    photo_2023-05-27_20-28-42.jpg
    203.7 KB · Görüntüleme: 21
yaşı 1-2 var gibi yaşı büyükse göz çeperi insan gibi oluyo beyaz açılmaya başlıyo bunun daha simsiyah daha genç
su içmemesinin sebebi suyu görmüyor mu acaba farklı cisim olarak mı görüyor
usta internette araştırdım yeni gelen muhabbet kuşları korku ve stresten su içmez falan diyor şu videoya bir göz gezdir
yanına da birtane arkadaş almanı öneririm sosyal varlık bu yalnız bırakmak bana çok doğru gelmiyor bir de eve falanda yeni gelmiş 2kişi olursalar daha iyi olur gibi saygılar.

yaşı 1-2 var gibi yaşı büyükse göz çeperi insan gibi oluyo beyaz açılmaya başlıyo bunun daha simsiyah daha genç
su içmemesinin sebebi suyu görmüyor mu acaba farklı cisim olarak mı görüyor
usta internette araştırdım yeni gelen muhabbet kuşları korku ve stresten su içmez falan diyor şu videoya bir göz gezdir
yanına da birtane arkadaş almanı öneririm sosyal varlık bu yalnız bırakmak bana çok doğru gelmiyor bir de eve falanda yeni gelmiş 2kişi olursalar daha iyi olur gibi saygılar.
çok teşekkür ederim.

az önce kafese 3 tane su koydum. tünekleri çıkardım. suyun önüne koydum bana mısın demedi.

sonra üzüldüm tüneklerini arıyordu. dayanamadım takdım. gözümün önünde 9-10 kez su içti lıkır lıkır. öncesinde de korkmuştu ama su işte. ailecek şaşkınız.

demek 1-2 yıllık bir kuşumuz var öyle mi :) teşekkürler.

çok teşekkür ederim.

az önce kafese 3 tane su koydum. tünekleri çıkardım. suyun önüne koydum bana mısın demedi.

sonra üzüldüm tüneklerini arıyordu. dayanamadım takdım. gözümün önünde 9-10 kez su içti lıkır lıkır. öncesinde de korkmuştu ama su işte. ailecek şaşkınız.

1-2yıllık mı tam bilemem ama genç bir kuş 2-3-4 yaşında da olabilir :D eğer yavruysa cere renginden anlarsın
Yavru olan dişi muhabbet kuşlarının cere renkleri mor, beyaz, krem rengi ya da açık mavi tonlarında görülmektedir.
Yetişkin olan dişi muhabbet kuşlarında cere rengi beyaz olarak da görülebilmektedir
seninki yavruya benziyo usta cere rengi dediğim gagasının üstündeki burunun rengi bence yanına arkadaş alın eğer bütçeniz var ise kafesi biraz daha büyük alın 3-4kuşluk bir kafes falan daha rahat olur bence onun için
eve yeni geldiyse dediğin gibi 2hafta falan çıkarma kuşu dışarı alışsın etrafa eğer odanda konacak yer yoksa 1metrelik tünekler falanda var sana bağlı alabilirsin bizim lambaya kapıya koltuğun üstüne halıya konuyor :D

usta bide yemlerde renkli şeyler olmasın mavi mor yeşil falan renkli taş gibi şeyler var onları verme onlar kuşu öldürür ve kraker verme onlar da kuşu öldürür şekerli full çünkü vereceksen doğal şeyler ver ben lahana veriyom salatalık domates havuç falan bide dal darı verebilirsin yem tavsiyesi olarak versele laga kullanmanı öneririm sen yine de araştır yemleri versele laga en çeşitli bol yem diye biliyorum

çok teşekkür ederim.

Plastik tünek kullanmayın lütfen, kuşun ayaklarında mantar hastalığının meydana gelmesine sebebiyet veriyor. Onun yerine tahta tünek tercih ediniz.

Bir de sanki taktığınız suluk biraz yukarıda kalmış gibi. Kuşun su içeceği, suluğun ağız kısmı tünekle eşit yüksekliğe hizalanmalı. Rahat içmesi açısından.

Gözlemlemeye devam edin. Yine uzun süre su içmeme durumu olursa buraya yazın.

cevaplarınız için teşekkür ederim. Kafeste ufak bir ayarlama yaptıktan sonra bu sabah da suyunu içti güzel güzel :)

cevaplarınız için teşekkür ederim. Kafeste ufak bir ayarlama yaptıktan sonra bu sabah da suyunu içti güzel güzel :)
usta mürekkep balığı kemiği falan tahta tünek oynıycağı bir oyuncak falan koyabilirsin ben çadır aldım daha denemedim yarın deniycem bakalım nasıl olcak uyurken çadırda uyusunlar :D

Geri