Karadeniz Pet

Kuşum benden bazen korkuyor

berkoni

Yeni Üye
Merhaba, yaklaşık 1 ay önce bir yavru muhabbet kuşu aldım. Kuş yiyor içiyor ama evdeki kimseye ısınamadı. Kuşun yanına yaklaşınca bizden kaçıyor, elimi yavaşça uzattığımda gene kaçıyor. Kuşla da hep ilgileniyorum bazen konuşuyorum onla.
İlginç olanı bazen bizden korkmuyor. Elimi uzattığımda veya yaklaştığımda nadiren korkmuyor kaçmıyor. Işık kapandığında kafese tutunarak uyuyor her yerini sevdiriyor ama gündüz çok sık bizden korkuyor.
Kuş neden bize böyle davranıyor açıklar mısınız?

Işık kapandığında göremediği için refleks olarak kaçmıyordur sizden muhtemelen, 1 ay diyorsunuz bu süre bazı muhabbet kuşları için çok kısa olabilir. Onunla her zaman ilgilendiğinizden daha çok ilgilenin, konuşmak bazen sadece işe yaramayabilir dal darı kullanarak kendinize alıştırmanızı öneririm bu en kolay yöntem. Kafesi göz hizanıza veya daha yükseğe koyun ve biraz darı uzatın, hareketleriniz oldukça yavaş ve sakin olsun. Darı uzun olduğu için yiyecektir. O biraz yedikten sonra zamanla darının boyunu kısaltın elinizi uzatın. Yani avcunuzda geriye itin demek istiyorum. Sizin parmağınızı görsün ve yesin parmağınızdan zarar gelmeyeceğini anlasın. Bunu da korkmadan yaptıktan sonra işaret parmağınızı uzatın avucunuzda darı tutun. Kuş darıyı yemenin tek yolunun parmağınıza çıkmak olduğunu anlasın. Ama tavsiyem parmağınızı ona değdirmeden, iteklemeden yapın kendi isteğiyle çıksın. Bu çalışmalardan sonra size ısınacaktır sonra kafes dışında eğitim verebilirsiniz. Ama her aşamayı sabırla tekrarlayın kuş 1 günde size tamamen alışamaz. Belki birkaç hafta belki bir ay, belki birkaç ay, bu değişir kuşun mizacına göre. Ama eninde sonunda alışır.

Işık kapandığında göremediği için refleks olarak kaçmıyordur sizden muhtemelen, 1 ay diyorsunuz bu süre bazı muhabbet kuşları için çok kısa olabilir. Onunla her zaman ilgilendiğinizden daha çok ilgilenin, konuşmak bazen sadece işe yaramayabilir dal darı kullanarak kendinize alıştırmanızı öneririm bu en kolay yöntem. Kafesi göz hizanıza veya daha yükseğe koyun ve biraz darı uzatın, hareketleriniz oldukça yavaş ve sakin olsun. Darı uzun olduğu için yiyecektir. O biraz yedikten sonra zamanla darının boyunu kısaltın elinizi uzatın. Yani avcunuzda geriye itin demek istiyorum. Sizin parmağınızı görsün ve yesin parmağınızdan zarar gelmeyeceğini anlasın. Bunu da korkmadan yaptıktan sonra işaret parmağınızı uzatın avucunuzda darı tutun. Kuş darıyı yemenin tek yolunun parmağınıza çıkmak olduğunu anlasın. Ama tavsiyem parmağınızı ona değdirmeden, iteklemeden yapın kendi isteğiyle çıksın. Bu çalışmalardan sonra size ısınacaktır sonra kafes dışında eğitim verebilirsiniz. Ama her aşamayı sabırla tekrarlayın kuş 1 günde size tamamen alışamaz. Belki birkaç hafta belki bir ay, belki birkaç ay, bu değişir kuşun mizacına göre. Ama eninde sonunda alışır.
Önerinizi deneyeceğim, teşekkür ederim. Fakat sadece problem de bu değil.
Muhabbet kuşum bazen kafeste öyle bit çırpınıyor ki yaralanacak diye korkuyorum ve neden yaptığını da bilmiyorum. Kafesi açtığımda bir nebze düzeliyor.
Bazen bakıyorum kuş kuru ve kızıyormuş gibi bir ses çıkarıyor. Özellikle ç harfini tekrar edince bu oluyor, gene durup dururken de veya kuşla ilgilenirken oluyor.
Kuşun bir de tuvalet sorunu var. Gereğinden fazla mı yapıyor anlamıyorum ama her yere illa yapıyor. Kuşu aldığımız kişi tuvaletini yapacağında anlayacaksınız dediler ama galiba yanlış dedi veya biz anlamadık. Bu duruma çözüm yok gibi zaten aldığımızda artık böyle bir sorunu bekledik.
Bu arada kuşun kafesinin yerini değiştireceğim dediğiniz gibi yapacağım ama kuşu bir süre dışarıya çıkarmamam gerekiyor mu? Geçen buraya yazmadan önce değiştirdim ama koyduğum yerin önü cam. Diğer kuşları görünce veya dışarıyı görünce ona etki eder mi?

Kusura bakmayın yani kuş sahiplenirken bu kadar bizi zorlayacağını hiç düşünmedik özellikle bize alışma konusunda. Umarım dal darı etki eder, herkesin kuşu saça geliyor, ele tırmanıyor. Bizimki bizden bazen korkuyor bazen de sevdiriyor kendini ama elimize gelmiyor.

Geri