Karadeniz Pet

Kuşum hala alışmadı

Şikoşiko

Yeni Üye
1A4A8BB5-48CD-4F38-84C0-98A8B2DBAF64.jpeg
47494908-289E-48FD-ACC2-E34FC88B8F60.jpeg

Merhaba kuşumun bizimle 4. Günü hala ele gelmiyor çok ürkek yanında. Geçerken bile irkiliyor kuşum elimi görünce kafeste nereye saklanacağını şaşırıyor. Yaşı sizce nedir ve alışır mı sizce ya da alışması için neler yapmalıyım

O güveni kuşa siz vereceksiniz. Hep nazik, bebeğe yaklaşır gibi, ses yükseltmeden, sakince ve en önemlisi bunu yaparken ortamda başka canlı olmasın

Eğitimli muhabbet kuşu sahibi olarak yazıyorum dikkate alın lütfen.

Ürkmesi ve gelmemesi çok doğal 1 hafta kafesten çıkarmayın ortama alışsın ve kafesin yerini değiştirmeyin kafes her zaman bel hizanız da bir yere konumlandırın.

Kafesin içine elinizi sokmayın onunla konuşun ve ani hareketlerden mutlaka kaçının.siz ilgi gösterdikçe kendi cinsinden bir canlı olmadığı için bir süre sonra sizi arkadaşı olarak benimsicektir ve bu tabiikide sizin ona olan ilginize bağlı bir durum. Elinize asla alıp kafese koymayın parmağınızla göğüs hizasına getirip parmağınıza çıkmasını sağlayın.İlk zamanlar gelmicektir fakat bunu kuş yorulana kadar yapın bir süre sonra teslim olucaktır.
Bir bebeğe davranır gibi yavaş hareketler sağlayın ta ki güveninizi kazanana kadar.Bunu da sağladıktan sonra en sevdikleri yer boyun kısmıdır parmağınızın ucuyla boyun kısmındaki tüyleri gıdıklar gibi dilerseniz bu konu hakkında video da gönderebilirim.

Dipnot olarak: telefondan yada bilgisayardan muhabbet kuşu resmi videosu sesi asla açmayın.İnternette yazılanlara uymayın aç bırakmak gibi bu davranışlarda asla bulunmayın.

Kafesten çıkarılmamasına şahsen karşıyım, eğer kuşta güven duygusu temin etmek isteniyorsa, bence bunun kafes dışında yapılması lazım. Elimden onlarca kuş geçmiştir, çevremde muhabbet kuşu alacağım biraz eğitip de verir misin diyen çok kişi oldu. Kafesten çıkarmama hatasını ilk kuşumda yaptım ve en yabanisi de oydu. İlla ilgilenmenize gerek yok. Salın kafes dışına, siz oturun işinizi yapın, tv seyredin, kitap okuyun, arada seslenirsiniz, bi 10-15 dakika parmağınıza gelmesi için uğraşırsınız ama mutlaka bunun için teşebbüs ettiyseniz, parmağınıza gelinceye kadar korkutmadan uğraşın. Ama bunu kafes dışında yapın, kafes içinde gidecek yeri kalmadığı için, sizden zarar gelmeyeceğini anladığı için yapsın bunu.

Kafesten çıkarılmamasına şahsen karşıyım, eğer kuşta güven duygusu temin etmek isteniyorsa, bence bunun kafes dışında yapılması lazım. Elimden onlarca kuş geçmiştir, çevremde muhabbet kuşu alacağım biraz eğitip de verir misin diyen çok kişi oldu. Kafesten çıkarmama hatasını ilk kuşumda yaptım ve en yabanisi de oydu. İlla ilgilenmenize gerek yok. Salın kafes dışına, siz oturun işinizi yapın, tv seyredin, kitap okuyun, arada seslenirsiniz, bi 10-15 dakika parmağınıza gelmesi için uğraşırsınız ama mutlaka bunun için teşebbüs ettiyseniz, parmağınıza gelinceye kadar korkutmadan uğraşın. Ama bunu kafes dışında yapın, kafes içinde gidecek yeri kalmadığı için, sizden zarar gelmeyeceğini anladığı için yapsın bunu.
Kuşun ortama alışması diye bir durum var lütfen yani bende eğitiyorum

Yazdıklarıma kendinizce anlam yüklemeyin lütfen. Ben ortama, insana alışmasından ve yeni kuşun kendine zarar gelmeyeceğini anlamasından bahsediyorum. Madem ilgilenme konusunda bu kadar hassassınız, o zaman kanat kaslarını geliştireceği kritik dönemde neden kafese hapsediyorsunuz diye sorarım. Bunu polemik haline getirmeye gerek yok. Ayrıca kuşların gözleri bizimkiler gibi değildir. Odanın bir köşesine koyup da alışmasını bekleyemezsiniz.

Yazdıklarıma kendinizce anlam yüklemeyin lütfen. Ben ortama, insana alışmasından ve yeni kuşun kendine zarar gelmeyeceğini anlamasından bahsediyorum. Madem ilgilenme konusunda bu kadar hassassınız, o zaman kanat kaslarını geliştireceği kritik dönemde neden kafese hapsediyorsunuz diye sorarım. Bunu polemik haline getirmeye gerek yok. Ayrıca kuşların gözleri bizimkiler gibi değildir. Odanın bir köşesine koyup da alışmasını bekleyemezsiniz.
Neyse polemik yaratmaya gerek yok benim yazdıklarım açık ve net.Alıştırmaya çalışıcak arkadaşlar paylaşımın tamamını okurlarsa sevinirim

Geri