Karadeniz Pet

Kuşum hasta ama nasıl iyileşecek

Sosamorda

Yeni Üye
Muhabbet kuşum hasta, gagası soluk, ağzında salyamsı bir şey var sürekli onunla uğraşıyor, zayıfladı ve hareketsizleşti. Kanat çırparken dahi yavaş çırpıyor, enerjisi düştü.

Banyo yaptırdım ve kurumalarını bekledim. Cam kapalı hiçbir yerden esmiyordu. Sonra kuş yuvalığa çekildi ve çok arada çıkıyor. Ağzındaki salyadan dolayı yem yiyemiyor. Mantar varsa diye dolaptan mantar ilacı verdim. Yetmedi a-ferin antibiyoriğini damlattım ağzına. Ağzındaki tükürükten kurtulsun diye burun spreyi sıktım. Ne yapmalıyım hayvan yemek dahi yemiyor yuvalıktan arada çıkıyor. Cinsiyeti erkek. Dişisi de onun gaga etrafını falan temizliyor. Suluğuna da birkaç damla aferin damlattım. Elle beslemem gerekiyor ebde nasıl sıvı mama yaparım?

Ekli dosyalar

• 15350390675701360737431.jpg
    15350390675701360737431.jpg
    921 KB · Görüntüleme: 37
Ağzında ki tükürükten kurtulsun diye burun spreyi mi sıktınız

Kusunuzu elinizde yikadiysaniz ve bol su ile olduysa burun deliklerinden su cigerlerine girmis olabilir bunun icinde yapabilcek birsey yok benim tahminim bu yönde nasil banyo yaptırdınız acaba

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23]

Kusunuzu elinizde yikadiysaniz ve bol su ile olduysa burun deliklerinden su cigerlerine girmis olabilir bunun icinde yapabilcek birsey yok benim tahminim bu yönde nasil banyo yaptırdınız acaba

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23]
Teyzemlerin kuşu akvaryuma girip yıkanıyor içine dalıyor en dibine kadar yüzüyor ama ona bişey olmuyor

Burun spreyi yanlış olmuş. Suyuna aferin katmanız da. O suluğu boşaltın ve mutlaka temiz su koyun. O sudan içmesini sağlayın. Avcunuza yem koyup kuşa uzatın. Yemesi önemli. Yine yemiyorsa elle besleyin. Bugün için şunlara bakabilirsiniz http://www.muhabbetkusuyardim.net/yavru-muhabbet-kusu-elle-besleme-mamasi-nasil-yapilir
https://www.sultanpapaganim.com/elle-besleme-mamasi-tarifi-siringa-mamasi/ Sonrasında profosyonel bir mama alın. Veterinere gidin.
Suyu yeniden arıtmadan doldurdum. Yemek yemeye çalışıyor ama yutamıuor gibi tükürüğünde yapışıp kalıyor. Hayvanın kemiklerini hissediyorum çok zayıfladı. Yarın yardım için kuşu aldığım yere gideceğim inşallah tanıdıkları bir veteriner vardır. Yarına kadar dayanması lazım ya off

Muhabbet kuşum hasta, gagası soluk, ağzında salyamsı bir şey var sürekli onunla uğraşıyor, zayıfladı ve hareketsizleşti. Kanat çırparken dahi yavaş çırpıyor, enerjisi düştü.

Banyo yaptırdım ve kurumalarını bekledim. Cam kapalı hiçbir yerden esmiyordu. Sonra kuş yuvalığa çekildi ve çok arada çıkıyor. Ağzındaki salyadan dolayı yem yiyemiyor. Mantar varsa diye dolaptan mantar ilacı verdim. Yetmedi a-ferin antibiyoriğini damlattım ağzına. Ağzındaki tükürükten kurtulsun diye burun spreyi sıktım. Ne yapmalıyım hayvan yemek dahi yemiyor yuvalıktan arada çıkıyor. Cinsiyeti erkek. Dişisi de onun gaga etrafını falan temizliyor. Suluğuna da birkaç damla aferin damlattım. Elle beslemem gerekiyor ebde nasıl sıvı mama yaparım?

yazdıklarınıza ve mubişinize bakıyorumda tüm bunların tıpatıp hepsi 10 gün önce benimde başıma geldi ve ne yazıkki yavrumu 3 gün önce kaybettim
öncelikle kuşlarınızı kesinlikle ayırın, zayıflaması yemek yememesi çabalasada yiyememesi hepsi malesef kötüye işaret, bende hastalığı süresince elimde beslemeye çalıştım şırınga ile ama avuçlanmaya alışkın olmaması sebebiyle iyice strese girmişti tam 6 gün süresince elimden geldiğince çabaladım onun için
Veterinere gittiğinizde muhtemel olcakları ben şimdiden söyleyeyim, ishal olmuş deyip suyuna katmalık antibiyotik yazcaklar, hergün suyunu değiştirerek içir diycekler.
O ishalin sebebi nedir, kusuyorsa kustuğu parçaların, dışkısının analizini yapmazlar. Kuşlar narin çok narin hassas dostlardır, biz insanlar gibi hasta olunca yazdır doktora antibiyotiği mantığı malesef bu dostlarımızdada uygulanıyor.
Ben sen ve bizim gibi yardıma ihtiyacı olanlarda yeterki can dostlarımız iyi olsun diye verileni bir çare umutla uygularız

Ölüme kadar götüren ishalin kusmanın birçok sebebi olabilir, mantar, bakteri,böbrek rahatsızlığı, metal zehirlenmesi, hava akımında kalması, hava değişimler sindirim problemleri vs.
Antibiyotikler her zaman çözüm olmazlar ve işe yaramadığını anladığındada hastalık iyice ilerlemiş ve çok geç olabiliyor.
Aslında doğru olan yapılması gereken kuşlarımızın detaylı bir inceleme sonrası tedavi şeklidir, malesef bunu yapan klinik sayısı ülkemizde bir elin parmaklarını geçmez.
Mubişin kusuyor mu ?
Benim yavrum son gününde iyice kötüleşmiş kanlı ishale çevirmişti. İnşallah iyileşir mubişin.

Geri