Karadeniz Pet

Kuşum Hasta mı?

Buz dolabında olması şart değil. Yemi ne kadar yeni ? ne zaman aldınız.

ve nerden aldınız petshoptan mı açık mıydı kapalı anbalaj mıydı ?

Kuşu aldığımız zaman almıştık. 3 hafta yani, eskimiş midir? Kaç hafta sora yenilemeliyiz maks?

Benim merak ettiğim konu son günlerde yem değişikliği yapıp yapmadığınızdı. Tohumlar tazeyken duruma göre bir yıl hatta daha fazla bozulmadan durabiliyor. Mutlaka kapalı ambalaj yem kullanın. bu önemli bir husus.

Kapalı açık olduğuna tam emin değilim ama bundan sonra dikkat ederim. Fakat kesinlikle yem değişikliği olmadı. Ayrıca kuşum yerde dolaşmayı, uyumayı da çok seviyor. Bunun da bir etkisi olabilir mi

Açık yemler Bakteri vb patojenler ihtiva edebiliyor bazen. garanti olması için kapalı yem tercih edilmelidir diyorum. Yer soğuk değilse ondan değildir. İçtiği su çok önemli mutlaka temiz olmalı. Suyunu hergün değişin. Her değişimde de suluğu yıkayın. Eğer 3-4 gün önce Probiyotik başlamış olsaydınız kuş yüksek ihtimalle ishal olmayacaktı. Ayrıca yavru diye yem çeşitliliğinden mahrum bırakmayın asıl şuan değişik besinlere ihtiyaç duyar. Ama bu aralar meyve veya sebze vermeyin. Hatta hiçbir zaman meyve vermeseniz de olur.

Suyunu bugün değiştirmiştik. Ondan önce baya yoğunduk 2 3 gün değiştirememiştik ama kışın hergün değiştirmeye gerek yok diye duymuştum. Probiyotik hakkında bilgi verir misin ustam?

Yavru kuş hastalıklara karşı daha savunmasız olduğu için kışın bile hergün yenilenmelidir suyu. Veterinerlerden Probiyotik almalısın. Di-a-zym veya Biyoteksin olabilir veya başka marka da olur. Suda çözünen formundan olursa vermen daha kolay olur. Probiyotik yararlı bakteri ve enzim kombinasyonudur. sindirim sistemini düzenler yemden yararlanmayı arttırır. Hastalanmaya karşı direnç oluşturur. Ama hasta kuşu iyileştirmez. Öyle bir özelliği yoktur. Kuşunuzda hastalık yoksa probiyotik problemi çözecektir.

Probiyotiği her mevsim her dönem ve her gün verebilirsin. Doz aşımı veya zararı yoktur. Haftada bir vitamin verirken ara verirsin. Haşlanmış patatesi yedi mi ?

Azıcık yedi gagaladı yani, tattı diyebiliriz. Birazdan da suluğuna üzüm sirkesi damlatacağım. Dışkılarından öyle aşırı bir ishal, veya farklı bir hastalık görmediniz yani öyle mi?

Evet ciddi birşey yok şimdilik.Dediklerimi yaparsanız 3-4 gün içinde tamamen normale döner diye tahmin ediyorum. Sorun devam ederse tekrar yazın.

Şuan akşamüstü olduğu gibi çok sık ve resmen su gibi dışkılamıyor. Yarısı yeşil yarısı beyaz ama dokununca sıvı olduğu belli oluyor. Peçeteyle alırken de sıvı olduğu için iz bırakıyor bulunduğu yere

suluğa sirke katın. Dışkının sulu olmasına şuan çok takılmayın. Devam ederse haber verirsiniz.

Çok teşekkür ederim ustam. Gönlümü ferahlattınız, ilk olduğu için çok titriyorum üzerine, hayvanları da çok seviyorum sorumluluğum oldu artık ona çok iyi bakmak istiyorum. İnşallah iyi bakarım, ama sizin gibi ustalardan da yarıma ihtiyacım oluyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Hakkınızı helal edin vaktinizi aldım

Çok teşekkür ederim ustam. Gönlümü ferahlattınız, ilk olduğu için çok titriyorum üzerine, hayvanları da çok seviyorum sorumluluğum oldu artık ona çok iyi bakmak istiyorum. İnşallah iyi bakarım, ama sizin gibi ustalardan da yarıma ihtiyacım oluyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Hakkınızı helal edin vaktinizi aldım
Ne demek bir canlıya faydam olursa ne mutlu bana..