Karadeniz Pet

Kuşum sanırım hasta ☹️

Merhaba kuşum eskisi gibi değil son 3-4 gündür ağzını sürekli açıp kapatıyor kanatlarını sıcakladığında yaptıkları gibi yapıyor uçtuktan sonra da yapıyor ama oda nın sıcaklığı normal nefesinden ses gelmiyor sanırım ama önceden çokta uçsa kolay kolay yapmazdı böyle soluunumda sıkıntı mı var acaba bilemedim ama eşi yok tek bakıyorum 6 aylık dişi. Birde önceden çok ötmezdi ama şimdi sabahın köründe kaldırıyor beni sürekli ötüyor kafesten çıkınca azalıyor ötmesi. AKşamlarıda kafeste ötmezdi ama şimdi gıcıklığına yapar gibi ötüyor ben yanına gidip ilgilenince susuyor arkamı önünce yine başlıyor. Hep yanında onunla olayım istiyor sanırım bilemiyorum Genelde bu fotoğraftaki gibi duruyor. Yardımcı olur musunuz ? Videosunu da koydum buraya

https://streamable.com/jpylm
Diğer Videolar ise yanına gidince benden hep istedikleri ne anlama geliyor ‍:/

https://streamable.com/vm7ma
https://streamable.com/8pdoc
Anlattıklarınıza bakılırsa bir sıkıntı yok, sabah hava aydınlandığında ötmeleri de normal (akşam karanlık çökünce uydukları gibi), tek besliyorsunuz dışarı çıkarın uçsun, hazır tek kuş alıştırması da kolay olur. Kuşların uçması yağlanmasını önlediği gibi sağlığı açısından da önemli. (Ağız açma kapama nedeni olarak ta havalar ısındığı için vücut sıcaklığını dengelemek için de yapıyor olabilir)

Merhaba iyi günler benim kuşumda çok fazla bir değişiklik yok tıksırması azaldı sanırım yemdenmiş ama hala ağzını açıp kapatıyor ve kanatlarını kaldırıyor sürekli sebebi ne olabilir ki acaba neşesi enerjiside maşallah baya iyi ama bu ara fazla sinirli ve kafesin içinde A4 kağıdı var ve onu tırtıklıyor eşeleniyor yuva mı yapmaya çalışıyor diğer oyuncaklarıyla kavga ediyor oynuyor falan bilemedim nesi var
Maşallah sorun yok. Kızgınlık nedeniyle sinirlenir ve stres atmak için sağa sola sarar bu normal bir durum. Çok hareketli olacaktır bu dönemde ve vücut sıcaklığı artacaktır. Normal durumlar.

Anlattıklarınıza bakılırsa bir sıkıntı yok, sabah hava aydınlandığında ötmeleri de normal (akşam karanlık çökünce uydukları gibi), tek besliyorsunuz dışarı çıkarın uçsun, hazır tek kuş alıştırması da kolay olur. Kuşların uçması yağlanmasını önlediği gibi sağlığı açısından da önemli. (Ağız açma kapama nedeni olarak ta havalar ısındığı için vücut sıcaklığını dengelemek için de yapıyor olabilir)
Çok teşekkür ederim böyle olmasına sevindim içim rahatladı ☺️çünkü sürekli ağzı ve kanatları o şekilde ve kafesin içinde ne varsa talan ediyor resmen
salıyorum genelde akşama kadar açık kalıyor odasında acıkınca kafese girip dinlenip yine çıkıyor ☺️

Maşallah sorun yok. Kızgınlık nedeniyle sinirlenir ve stres atmak için sağa sola sarar bu normal bir durum. Çok hareketli olacaktır bu dönemde ve vücut sıcaklığı artacaktır. Normal durumlar.
Peki bu kızgınlık dönemi ne kadar sürer :) çünkü gözü hep bende ve prmağımda sürekli beni takip ediyor ve prmağıma hep o videodaki gibi durup sevdiriyor dakikalarca artık prmağım uyuşuyor :)yapmayınca hep ötüyor artık bitsin bu kızgınlık dönemi:)

Ekli dosyalar

• 3AEBFDE0-4430-4B06-8CB5-96E596CDC27B.jpeg
    3AEBFDE0-4430-4B06-8CB5-96E596CDC27B.jpeg
    840.2 KB · Görüntüleme: 12
1-2 ay arası diyebilirim. Siz erkek alın yolu yok gibi görünüyor. :D

Çok teşekkür ederim böyle olmasına sevindim içim rahatladı ☺çünkü sürekli ağzı ve kanatları o şekilde ve kafesin içinde ne varsa talan ediyor resmen
salıyorum genelde akşama kadar açık kalıyor odasında acıkınca kafese girip dinlenip yine çıkıyor ☺
Sağlıksız bir kuş olsa bu dediklerinizi yapmaz, kafeste kalır, kabarır, ötmez vs. herşey gayet normal

Sağlıksız bir kuş olsa bu dediklerinizi yapmaz, kafeste kalır, kabarır, ötmez vs. herşey gayet normal

Evermek hasta gibi değil davranışları ama işte aralıksız ağzı ve kanatları açık görümcem üzülüp korkuyorum :/.

Evermek hasta gibi değil davranışları ama işte aralıksız ağzı ve kanatları açık görümcem üzülüp korkuyorum :/.
Kanat açmadan soluma aynı böyle olursa sıkıntı. Kanat açtığından normal karşılıyoruz. Hareketli olmasa ozaman kanat açıp solursada sıkıntı. Maşallah tüyü kadar ömrü olsun inşallah.

Kanat açmadan soluma aynı böyle olursa sıkıntı. Kanat açtığından normal karşılıyoruz. Hareketli olmasa ozaman kanat açıp solursada sıkıntı. Maşallah tüyü kadar ömrü olsun inşallah.
Teşekkürler takip Edicem davranışlarını. Yok ikna edemem de böyle giderse eş lazım gibi duruyor ama benden ayrılması lazım o zaman bırakamam ben onu :/

Hayırlısı Allah'tan.
İYi geceler artık son kez rahatsız ediyorum sizi ama bilgilendirmek istedim çünkü bugün iyice arttı anlattığım soluk-kanat şikayetleri ve kuyruğunun başladığı yer tümsek oldu videoyu izlerseniz sevinirim bence artık bu kızgınlıktan değil bir çeşit solunum hastalığı falan.
Çünkü önceki kuşumda bu şekildeydi bir süre sonra hırıltı başladı ve daha sonra kronik astım olduğunu öğrendik ve onu kaybettik

https://streamable.com/165eh

İYi geceler artık son kez rahatsız ediyorum sizi ama bilgilendirmek istedim çünkü bugün iyice arttı anlattığım soluk-kanat şikayetleri ve kuyruğunun başladığı yer tümsek oldu videoyu izlerseniz sevinirim bence artık bu kızgınlıktan değil bir çeşit solunum hastalığı falan.
Çünkü önceki kuşumda bu şekildeydi bir süre sonra hırıltı başladı ve daha sonra kronik astım olduğunu öğrendik ve onu kaybettik

Geçmiş olsun. Kuşunuz hastalık belirtisi gostermeye başlamış. Kuyruk hareketi hastalık belirtisi. hastalıkta erken teşhis önemli. Bunu benim tecrübemle bilebilmem mümkün değil. @Ayhan OTÇUOĞLU hocamızı konuya ekledim. Hocamızın konuyu gorebilmesi zaman alabilir. Eğer o yardımcı olamazsa. Veterinerlik fakültesine götürmeniz gerekebilir. En kısa sürede sağlığına kavuşur inşallah.

Geçmiş olsun. Kuşunuz hastalık belirtisi gostermeye başlamış. Kuyruk hareketi hastalık belirtisi. hastalıkta erken teşhis önemli. Bunu benim tecrübemle bilebilmem mümkün değil. @Ayhan OTÇUOĞLU hocamızı konuya ekledim. Hocamızın konuyu gorebilmesi zaman alabilir. Eğer o yardımcı olamazsa. Veterinerlik fakültesine götürmeniz gerekebilir. En kısa sürede sağlığına kavuşur inşallah.
Çok teşekkürler ben ayhan beye denk gelmişti yazmıştım ve ciğerlerinde sorun var antibiyotik kullanın demişti ama Sonra burda kızgınlıkta normal falan diye konuşulunca almadım acele etmemek için artık almam gerekiyor kesinlikle. Offfff

Kuyruğu aşağı yukarı atıyor nefes aldıkça. Veterinere gitmelisiniz en yakın zamanda. Astım tarzı bir problemi olabilir.

Kuyruğu aşağı yukarı atıyor nefes aldıkça. Veterinere gitmelisiniz en yakın zamanda. Astım tarzı bir problemi olabilir.
Evet gittim bir tane veterinere ne kadar bilgili tabiki bilmiyorum linpectan diye bir ilaç verdi onu kullanıyorum şimdi suyuna katılıyor ama su içtiğine denk gelmedim daha. Hala aynı durumda ama neşesi siniri enerjisi hal yerinde sanırım saha 6 aylık olduğu için anlayamıyor hasta olduğunu

Evet gittim bir tane veterinere ne kadar bilgili tabiki bilmiyorum linpectan diye bir ilaç verdi onu kullanıyorum şimdi suyuna katılıyor ama su içtiğine denk gelmedim daha. Hala aynı durumda ama neşesi siniri enerjisi hal yerinde sanırım saha 6 aylık olduğu için anlayamıyor hasta olduğunu
Mutlaka sudan içiyordur. Zaten kuşlar lıkır lıkır şeklinde değil dillerini hafifçe değdirerek sularını içiyorlar. Görmediğiniz bir zaman aralığında yapıyor olabilir.

Geri