Karadeniz Pet

Kuşum tüy dökümünde mi yoksa hasta mı?

sila99

Yeni Üye
Merhaba herkese 4 yaşında erkek bir muhabbet kuşum var . Sorunumuz karın ve sırt bölgesinde aşırı bir tüy dökme problemi var kuyrukta kanatta ve kafada bir sorun yok sadece karın ve sırtta.1 hafta içinde döküldü şuan için mama b vitamini ve multivitamin kullanıyorum ara ara marul ve maydanoz da yiyor bol bol da dışarı çıkartıyorum bu ara dolaşması için rahatlıkla uçuyor.Yemden olabilir diye yemini değiştirip kabuksuz yem kullanmaya başladım.Ek olarak mamada veriyorum 2 saatte bir (mamanın içinde havuç bebe bisküvisi yumurta irmik var) kakası gayet normal keyfi yerinde gibi duruyor oyunlar oynuyoruz arada bir durgunlaşıyor kaşıntısı var herhangi bir parazit göremedik ne üzerinde ne de kafesinde bu çıplak kalan bölgeye ılık suyla kompres yapıyorum nemli tutmak adına sizce başka ne yapabilirim sorunu ne :( iğne gibi o kapsüller var uçlarında minicik sarı tüy görünüyor tekrar çıkmaya başladığının işareti mi acaba bilgi sahibi olanlar beni bilgilendirebilir mi çok teşekkür ederim şimdiden...

Ekli dosyalar

• IMG_20221214_213919-min.jpg
    IMG_20221214_213919-min.jpg
    597.3 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20221214_213933-min.jpg
    IMG_20221214_213933-min.jpg
    535 KB · Görüntüleme: 20
Başlığınıza cevap vereyim. Kuşunuz tüy döneminde değil olsa bile bu şekilde bir tüy dökümü olmaz. Yem değişikliği demişsiniz kabuklu yeme tekrardan geçiş yapınız kabuksuz yem önerilmiyor. Sadece kuş cok fazla yulaf yerse onu tüye sokabilir. Ayrıca çok fazla yem değişimi de çok iyi değil. Sevdiği yem varsa devam edebilirsiniz. İkincisi kuşunuz da kaşinti da varmış bana parazit olma izlenimi verdi. Ve karın bölgesi tüyler baya bir açılmış gözüküyor 😕 mutlaka diş parazit ilacı temin edin. Zimec, avromec yada vilmectin bunlardan herhangi birini alın. Ensesine bir damla olacak şekilde damlatın. Damlattiktan sonra enseyi iyice ovalayın ilaç yayılsın. Yalnız bir damlayı geçmesin ağır ilaçlar kuşa zarar verebilir. Bu damlayı yaptıktan 15 gün sonra bu işlemi tekrarlayın. Ve sonrası 6 ayda bir. Kuşunuz tüy dökümünden dolayı bağışıklığıda düşmüştür. Multivitamin gervit ve probiyotik entrobac temin ediniz. Bu ikisini haftada bir farklı günlerde uygulayın. Geçmiş olsun

Başlığınıza cevap vereyim. Kuşunuz tüy döneminde değil olsa bile bu şekilde bir tüy dökümü olmaz. Yem değişikliği demişsiniz kabuklu yeme tekrardan geçiş yapınız kabuksuz yem önerilmiyor. Sadece kuş cok fazla yulaf yerse onu tüye sokabilir. Ayrıca çok fazla yem değişimi de çok iyi değil. Sevdiği yem varsa devam edebilirsiniz. İkincisi kuşunuz da kaşinti da varmış bana parazit olma izlenimi verdi. Ve karın bölgesi tüyler baya bir açılmış gözüküyor 😕 mutlaka diş parazit ilacı temin edin. Zimec, avromec yada vilmectin bunlardan herhangi birini alın. Ensesine bir damla olacak şekilde damlatın. Damlattiktan sonra enseyi iyice ovalayın ilaç yayılsın. Yalnız bir damlayı geçmesin ağır ilaçlar kuşa zarar verebilir. Bu damlayı yaptıktan 15 gün sonra bu işlemi tekrarlayın. Ve sonrası 6 ayda bir. Kuşunuz tüy dökümünden dolayı bağışıklığıda düşmüştür. Multivitamin gervit ve probiyotik entrobac temin ediniz. Bu ikisini haftada bir farklı günlerde uygulayın. Geçmiş olsun
Çok teşekkür ediyorum sağ olun

Geri