Karadeniz Pet

Kuşumda keyifsizlik ve eski hali yok.

YunusKRGL

Yeni Üye
3 yaşında dişi muhabbet kuşum var. Kendisi ilk geldiğinde Fransız tüy dökme hastalığına sahipti hastalığı atlattık. Şuana kadar keyfi yerindeydi, banada alışıktı. Son zamanlarda uçamamazlık ve eski hali, neşesi yok. Kafeste ötüyor dışarı çıkmak istiyor. Kafesten çıkarınca sadece omzumda bakım yapıp tekrar giriyor. Geçen gün biraz tüy döktü ve kustu. Sizce sorunu nedir?

Ekli dosyalar

• IMG_20221011_210509.jpg
    IMG_20221011_210509.jpg
    457.2 KB · Görüntüleme: 10
Fotoğrafları küçültmeme rağmen kabul etmiyor maalesef.

Fransız tüy hastalığı genelde genetik oluyor ve kuşlar maalesef uçamıyor bu sürecte nasıl bir bakım yaptınız tebrik ediyorum sizi 🙂 kuşa gelirsek dışkıları normal ben bir sorun goremedim tüy döneminde ise kuşta halsizlik keyifsizlik gibi belirtiler olabilir. Kuşunuzun görsellerini veya videosunu görebilir miyiz

Fransız tüy hastalığı genelde genetik oluyor ve kuşlar maalesef uçamıyor bu sürecte nasıl bir bakım yaptınız tebrik ediyorum sizi 🙂 kuşa gelirsek dışkıları normal ben bir sorun goremedim tüy döneminde ise kuşta halsizlik keyifsizlik gibi belirtiler olabilir. Kuşunuzun görsellerini veya videosunu görebilir miyiz
B vitamini takviyesi verdim. Ara sıra tekrardan hastalık baş gösteriyordu ama ben 2 aylıkken çok hızlı bir şekilde tedaviye başladım. Bu sebepten ötürü erkenden geçirmiş olabiliriz🙂

Maalesef resimler hala yüklenmiyor. Bir çok yöntem denedim maalesef

Uçamaması tüy hastalığıyla alakalı olabilir mi. Fotolarin ekran görüntüsünü alın o şekilde tekrar yükleyin bakalım.

Görüntü olarak kabarıklık halsizlik vs yok. Dışkı fotosunda da bir sorun yoktu. Kuşunuzun kusmugu salyali ve kokulu olmaması gerekir. Ayrıca bağışıklığı düşmüş olabilir bu süre zarfında kaliteli takviyelerle kusunuzun bağışıklığını guclendirebilirsiniz. Kullanmıyorsanız gervit ve entrobac. Ama ucamama konusunda fikir beyan edemicem. Tüy rahatsızlığından ötürü olabilir.

Görüntü olarak kabarıklık halsizlik vs yok. Dışkı fotosunda da bir sorun yoktu. Kuşunuzun kusmugu salyali ve kokulu olmaması gerekir. Ayrıca bağışıklığı düşmüş olabilir bu süre zarfında kaliteli takviyelerle kusunuzun bağışıklığını guclendirebilirsiniz. Kullanmıyorsanız gervit ve entrobac. Ama ucamama konusunda fikir beyan edemicem. Tüy rahatsızlığından ötürü olabilir.
Kusmukta salya yok sert taneler şeklinde. Sanırım biraz üşüttü bugün biraz daha iyi gibiydi. Ucamamasi benim için çok sıkıntı çünkü etrafa çarpma riski oluyor. Çarpmaya dayalı hasardan korkuyorum.

Sert taneler halindeyse kur kusmasidir. Ucamamasi için gerçi daha önce yapmışsınız ama tekrardan b vitaminine başlayabilirsiniz. Ve genelde uçan kuslarda çarpma ihtimali oluyor. Siz sanırım göremeyip basma ihtimalinden korkuyorsunuz

Sert taneler halindeyse kur kusmasidir. Ucamamasi için gerçi daha önce yapmışsınız ama tekrardan b vitaminine başlayabilirsiniz. Ve genelde uçan kuslarda çarpma ihtimali oluyor. Siz sanırım göremeyip basma ihtimalinden korkuyorsunuz
Yok basma konusunda sıkıntımız yok. Uçarken aşağıya eğimli şekilde uçtuğu için koltuklara yada TV ünitesine çarpıyor

Kuşunuzun bağışıklığı düşmüş olabilir. Halsizlik keyifsizlik o yüzden de olabilir. Gerekli takviyeleri verin. Tüy gelişimi için haftada iki veya üç kez b vitamini BT amin forte verin bir müddet sonra haftada bir e indirirsiniz. Bunun yanında probiyotik destekleyici entrobac ta temin edin. Probiyotiği haftada bir uygulayin. Takviyeleri vereceğiniz günler geceden sulugu cikarin kuş susamış olsun sabah takviyeli suyu takarsiniz. En fazla sulukta 8 saat kalsın. Bu şekilde uygulayın bakalım.

Kuşunuzun bağışıklığı düşmüş olabilir. Halsizlik keyifsizlik o yüzden de olabilir. Gerekli takviyeleri verin. Tüy gelişimi için haftada iki veya üç kez b vitamini BT amin forte verin bir müddet sonra haftada bir e indirirsiniz. Bunun yanında probiyotik destekleyici entrobac ta temin edin. Probiyotiği haftada bir uygulayin. Takviyeleri vereceğiniz günler geceden sulugu cikarin kuş susamış olsun sabah takviyeli suyu takarsiniz. En fazla sulukta 8 saat kalsın. Bu şekilde uygulayın bakalım.
Yardımınız için teşekkür ederim şuan kuşum gayet mutlu🙂🙏

Annemin çalıştığı iş yeri alış veriş sitesi olduğundan(reklam olmasın) 1 kg jungle kuş yemi 25 TL ye satılıyormuş. Bende 500 gram yemi 60 tl ye aldığımı bildiği için bu markayı almış. Yem değişince biraz kuşkuya girdim. Düzgün bir şekilde saklasam sorun olur mu? Marka/yem olarak.

O dediğiniz marka çok fazla önerilmiyor. Ama almışsınız bir kere. Ayrıca yem değişikliklerinde de kuşun dışkısında bozulmalar olabilir yada yemi yadirgayabilir bilginize. Ben yemlerimi boceklenmeden dolayı yaz kış buzdolabında muhafaza ediyorum. O şartları sağlarsanız sorun olmaz. Ayrıca rica ederim 🙂

Geri