Karadeniz Pet

Kuşumu değiştirmeli miyim?

engineer06

Yeni Üye
Merhaba bende hemen hemen 3 aylık bir çekoslavak muhabbet kuşu var. Aldığımda 45 günlüktü petshopcu erkek demişti ama daha sonradan dişi olduğunu öğrendim. 1-2 hafta önce bunu söylediğimde getir erkek ile değiştirelim demişti ama hayır dedim kuş sonuçta benim alıştım ona evcilleştiririm rahat dedim.

Ama kuşum çok saldırganlaştı, kafeste pinpon topları var tabanda 3-4 tane onlarla başbaşa iken mutlu oynuyor onlarla. Ama beni görünce kızıyor saldırganlaşıyor tehtidkar olarak ötüyor. Kafesin kapısını açtığımda çıkıyor. Elime eskisi gibi gelmiyor zorlarsam biraz geliyor genelde kaçma taraftarı. Çok ısırıyor çok asabi.

Erkek kuşlar biraz daha cıvıl cıvıl neşeli, insancıl, rahat evcilleştirilebilir diye biliyorum acaba değiştirmeli miyim? Bunu derken bile vicdan azabı duyuyorum ama kuşu bana iyi gelsin bir uğraş bir yoldaş olsun diye aldım. Ama bu beni çok kızdırıyor çok dikbaşlı. Bunu yazarken bile biraz vicdan azabım var ama ne yapmalıyım?

Gidip değiştirmeli miyim yoksa devam mı etmeliyim?

Valla bu birazda kuşunuzun kişiliği ile ilgili. Bende sizin bildiğiniz gibi erkek kuşlar dişilere göre daha uysal biliyorum fakat elimdeki çiftten dişi elime geliyor iken erkek olan kuşumuz bırak ele gelmeyi kafese elimi soktuğunda deli gibi yapıyor kendini sağa sola kaçıyor bi süre sonra ise elime gelip ısırmaya başlıyor :D

Valla bu birazda kuşunuzun kişiliği ile ilgili. Bende sizin bildiğiniz gibi erkek kuşlar dişilere göre daha uysal biliyorum fakat elimdeki çiftten dişi elime geliyor iken erkek olan kuşumuz bırak ele gelmeyi kafese elimi soktuğunda deli gibi yapıyor kendini sağa sola kaçıyor bi süre sonra ise elime gelip ısırmaya başlıyor :D

peki hocam bende ayrılmak istemiyorum zaten kuşumdan sadece bazen gerçekten sinirlerimi yıpratıyor. dal dari verince yiyiyor o zaman çağırınca elime uçarak geliyor ama sadece dal darı için geliyor. nasıl uysallaştırabilirim onu? birde oyuncak önerin falan var mı onun için? teşekkür ederim cevabınız için. :)

peki hocam bende ayrılmak istemiyorum zaten kuşumdan sadece bazen gerçekten sinirlerimi yıpratıyor. dal dari verince yiyiyor o zaman çağırınca elime uçarak geliyor ama sadece dal darı için geliyor. nasıl uysallaştırabilirim onu? birde oyuncak önerin falan var mı onun için? teşekkür ederim cevabınız için. :)
Bildiğim kadarıyla doğru yoldasınız yani bu darı olayını devam ettirin. yinede sabırlı olan birden olacak diye bir kaide yok biliyoruzki kısa bir zaman diliminde elinize alışıcaktır kuşumuz inşallah .
oyuncak konusunda ben kendim yaptığım merdiven var bunu internetten buldum araştırırsanız güzel şeyler mevcut bu bir örnek :)
Birde zilimiz var aşağıdaki gibi oynamayı seviyorlar asılıyorlar zile :D

Ekli dosyalar

• Multicolor-Bird-font-b-Toy-b-font-font-b-Ladder-b-font-Wooden-Swing-Training-Rainbow.jpg
    Multicolor-Bird-font-b-Toy-b-font-font-b-Ladder-b-font-Wooden-Swing-Training-Rainbow.jpg
    68.1 KB · Görüntüleme: 4
  • 210174217_tn30_0.jpg
    210174217_tn30_0.jpg
    9.6 KB · Görüntüleme: 4
Geri