Karadeniz Pet

Kuşumun Alt Gagasındaki Sorun

Apollooo

Yeni Üye
2 ay önce aldığımız yavru erkek muhabbet kuşuma ben evde değilken yalnız kalmaması için dişi bir yavru muhabbet kuşu aldım. İlk gün durgundu ve gagasında tuhaf bir siyahlık olduğunu fark ettim petshopa gidip fotoğrafı gösterdim yem kırmasında sorun olabilir mi diye sordum 4 gündür dükkanda yem kıramasaydı ölürdü dedi. 2. gün daha hareketliydi ve yem yerken izledigimde bazı yemleri kırabiliyor bazılarını kıramayıp düşürüyordu. Eski kuşumla beraber çok hareketliydiler ve canlıydılar. Ama dün çok sık uyumaya başladı. Eski kuşumuz gayet hareketliyken yeni gelen sürekli kafasını arkaya çevirip uyuyordu. Bugün de uyuma devam edince endişelenmeye başladım çok fazla uyuyor. Aklıma gelem ihtimaller şunlar:
1) gagasında iltihap hastalık veya anatomik bir bozukluk var yem kırmakta zorlandığı için yetersiz besleniyor.
2) ortama hâlâ alışamadı
3) 2. Gün akşam saatlerinde kraker koymuştum eski kuşum da krakeri ilk yediğinde ishal olmuştu ve hem halsizleşip hem saldırganlaşmıştı (kraker ballı kraker)
Acaba yeni kuş da krakerden dolayı hasta mı oldu. Eski kuş da muhtemelen krakerden yemiştir ama onda sorun yok.
IMG-20211211-WA0001.jpg

Screenshot_2021-12-11-15-58-09-803_lockscreen.jpg

Ekli dosyalar

• IMG-20211211-WA0003.jpg
    IMG-20211211-WA0003.jpg
    46 KB · Görüntüleme: 29
Ballı kraker vermeyin zararlı onun yerine dal darı verebilirsiniz. Yetersiz beslendiği için durgun olabilir aspur ve dal darı gibi kolay kırılan tohumlar verin. Gagasını tüylerini aralayıp daha yakından çekin. Mantar gibi durmuyor ama hoca bir baksın @Recai SULAMİS

Veterinere götürdük megabakteri çıktı halsizliğin sebebi buymuş ayrıca gagasındaki de tümörmüş tedaviye başlattık. Satışı yapan petshop hakkında yapılabilecek bir şey var mı şikayet edilebilecek yasal merciler vb.

Veterinere götürdük megabakteri çıktı halsizliğin sebebi buymuş ayrıca gagasındaki de tümörmüş tedaviye başlattık. Satışı yapan petshop hakkında yapılabilecek bir şey var mı şikayet edilebilecek yasal merciler vb.
Megabakteri teşhisi neye göre verildi? Dışkıya baktılar mı? Emin olmamakla birlikte Cimer'e şikayet edilebiliyor sanırım.

Veteriner size megabakteri ye yönelik bir ilaç verdi mi?
Gagadaki tüyleri aralayıp tekrar fotoğraf atabilir misiniz?
Şu an kuşumuz veterinerde. Çok kilo kaybettiği için megabakteri daha da tehlikeli oluyor dedi. Kuşum yemek yiyemediği için onu kendi eliyle besleyici bi mamayala besleyip dışkı kontrolü yapacakmış aralıklarla.

Geri