Karadeniz Pet

Kuşumun cinsiyeti mi değişti?

Metedenadam

Yeni Üye
Sayın forum üyeleri, selamlar.

Forumda yeniyim, muhabbet kuşum ile alakalı bir konu danışmak için kaydoldum. Kusurum olurs affola.

En az 5 senedir eşimde olan, benim de 2 seneyi aşkındır tanıdığım muhabbet kuşumuzun eşi öldüğü için kendisine bir eş alma sebebiyle bir pet shopa gittik.

Pet shoptaki kuşçu arkadaş bizim bunca
zamandır erkek bildiğimiz kuşun aslında dişi olduğunu söyleyince şoka girdik. Bildiğim kadarıyla muhabbet kuşlarının celesi mavi renk ise erkek, kahve tonları ise kızışmış dişi olduğu tespit ediliyor. Şimdi baktığımızda gerçekten de kahverengi ve dişi gibi görünüyor ancak arşivimde 3 4 ay önce kasımda çektiğim fotoğrafa baktığımda kuşumuzun aslında masmavi celesi ise tam bir erkek olduğu görülüyor. Ancak gerçekten de şu an bakılınca da tam bir dişi kahverengisi.

Ekteki görsellerden mavi celeli olan 2021 nisan, öbürü ise bugün yani 2022 nisan tarihinde çekilmiş.

Araştırdım araştırdım işin içinden çıkamadım, konu hakkında bilgisi olan varsa burada vardır, yardım ve bilgi rica ediyorum.

Herkese ilgisi için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG-20220410-WA0030.jpg
    IMG-20220410-WA0030.jpg
    145.6 KB · Görüntüleme: 29
  • IMG-20220410-WA0029.jpg
    IMG-20220410-WA0029.jpg
    149 KB · Görüntüleme: 28
Anladım hocam çok teşekkür ederim, en erken zamanda kanatlılarla ilgilenen bir veteriner bularak götüreceğim. Umarım kötü bir şey olmaz.

Inşallah ben yanılıyorumdur da basit bir hormonal değişikliktir, lütfen haberdar edin

Merhaba, kuşun dişi olmadığını şu sebeplerden düşünüyorum:
-Daha önce bahsettiğim gibi kuş 5 yıldan fazladır eşimde ve bu süreç boyunca boş da olsa hiç yumurtlamadı.
-Kuş erkek kuşlarda görülen karakteristiklere daha uygun (çok hareketli, konuşuyor)
-Konunun başında bahsettiğim ölen dişi kuşumuz sağ iken, ölen kuşumuz yumurtladığı zaman sürekli yuvalığa giriyordu ve şimdi konuda bahsettiğim kuşumuz sürekli onun kapısında bekliyor, hiç ayrılmıyor, inanılmaz da korumacı oluyordu. (Ölen kuşumuz boş yumurtladı)
-Elimde olan eski fotoğrafları baya inceledikten sonra söyleyebilirim ki bu cele renk değişiminin sadece geçtiğimiz kasım-şubat arasında yaşanmış, ondan önce en son kasımda çektiğim fotoğrafta bile ilk posttaki fotoğrafta göründüğü gibi masmavi bir celesi var.

Bütün bunlara rağmen kuşun dişi olduğundan hala eminseniz sebeplerini biraz açıklayabilirseniz benim için de çok rahatlatıcı olacaktır.

Çok teşekkürler.

Merhaba, kuşun dişi olmadığını şu sebeplerden düşünüyorum:
-Daha önce bahsettiğim gibi kuş 5 yıldan fazladır eşimde ve bu süreç boyunca boş da olsa hiç yumurtlamadı.
-Kuş erkek kuşlarda görülen karakteristiklere daha uygun (çok hareketli, konuşuyor)
-Konunun başında bahsettiğim ölen dişi kuşumuz sağ iken, ölen kuşumuz yumurtladığı zaman sürekli yuvalığa giriyordu ve şimdi konuda bahsettiğim kuşumuz sürekli onun kapısında bekliyor, hiç ayrılmıyor, inanılmaz da korumacı oluyordu. (Ölen kuşumuz boş yumurtladı)
-Elimde olan eski fotoğrafları baya inceledikten sonra söyleyebilirim ki bu cele renk değişiminin sadece geçtiğimiz kasım-şubat arasında yaşanmış, ondan önce en son kasımda çektiğim fotoğrafta bile ilk posttaki fotoğrafta göründüğü gibi masmavi bir celesi var.

Bütün bunlara rağmen kuşun dişi olduğundan hala eminseniz sebeplerini biraz açıklayabilirseniz benim için de çok rahatlatıcı olacaktır.

Çok teşekkürler.
Ben kendi tecrübelerime dayanarak erkek kuşlarımın hiçbirinde cere rengi değişiminde o sizin yasadıgınız gibi bir durum yasamadım. Koyu kahverengiye dönme durumu dişilerde görülmektedir. Sadece cereyi göz önüne alarak bakma fikrine gelindiği zaman cere mavi renk dahi olsa burun deliklerinin etrafındaki fazla beyazlıklardan dolayı kuş dişi olabiliyor. Buna istinaden bunlara dayanarak bir yorumda bulundum . Yuzde yuz kesin olarak birsey soylemek sizin durumda cok zor ne yazıkkı bende sişi oldugu daha agır basıyor. Belirttiğim gibi belirlemek sizin durumda biraz karmaşık hal almış olabiliyor. Diğer arkadaslarda elbet fikrini soyleyecektir.

Benim fikrim kuş erkek.fakat bazı hormonal sebeplerden ötürü cere rengi değişebiliyor.siz bence kuş dişi mi erkek mi degilde tedaviye yönelin.en kısa zamanda kanatlı uzmana gösterin. Gereken tedaviyi uygulasin.bi can kurtulmuş olsun. Çok geçmiş olsun tüyü gibi ömrü olsun 🙏🏻

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Az önce şehrimde kanatlıdan anlayan bir veteriner hekime gösterdim. Kuşun erkek olduğunu, yaştan dolayı bu şekilde bir renk değişimi olabileceğini, aynı zamanda da gayet sağlıklı olduğunu söyleyerek hem içimizi rahatlattı hem de sorumuza yanıt olmuş oldu. Tedbiren bir dış parazit yaptırdık yine de :)

Tekrardan herkesin ilgisine teşekkürler.

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Az önce şehrimde kanatlıdan anlayan bir veteriner hekime gösterdim. Kuşun erkek olduğunu, yaştan dolayı bu şekilde bir renk değişimi olabileceğini, aynı zamanda da gayet sağlıklı olduğunu söyleyerek hem içimizi rahatlattı hem de sorumuza yanıt olmuş oldu. Tedbiren bir dış parazit yaptırdık yine de :)

Çok sevindim ,☺️☺️ bizde bir bilgi öğrenmiş olduk sayenizde 👍🏻 tekrardan geçmiş olsun sağlıklı ömürlü olsun 🙏🏻

Tüyü kadar ömrü olsun işallah 🙏

Geri