Karadeniz Pet

Kusumun Gagasi Koptu

Öncelikle geçmiş olsun. Konumuza dönecek olursak eğer kanama durdu ise kuş bir kabarma sürecine ve köşeye çekilme sürecine girer. Telaş etmeyin bu korktuğu içindir yani ortalama 2 saat içinde ölmediyse kanamadan yaşatabilme ihtimaliniz var. Bir diğeri açlık konusunda yapmanız gereken sıvı mamalar aracılığıyla kuşunuzu enjektörle beslemek olacaktır. Alıştıktan sonra çok basit bir süreç korkulacak birşey yok. Bir enjektör almakla işe başlayın ve günde 4 öğün olacak şekilde kuşunuzu elle besleyin. Yavru besler gibi. Daha sonrasında zaten kuş kendini toparlayacak ve yaşamaya devam edecektir. Gaga konusunda ise gagalar uzayabilen ve yenilenebilen şeyler ve düzelme ihtimali var. İlk 5 gün zorlu bir süreç olacak fakat burada tek püf nokta zamanınızın olması ve kuşla hep ilgilenebilmek. Eğer okul iş ve benzeri zorunlu aktiviteleriniz var ise Kuşunuza acı çektirmeden uyutmanızı tavsiye ederim. Eğer yapabilecekseniz Elle besleme aparatını temin edip ağrı kesici takviyesi yapıp ve gerektiğinde kalsiyum ve ek vitaminler ile kuşunuzu yaşatabilir ve mutlu anlar geçirebilirsiniz. Unutmayın doğada veya evde olsa bile bu tarz olaylar gerçekleşebiliyor ve daha kötüleri bile olabiliyor. Yırtıcı kuşlar tarafından saldırılan ve çok daha kötü durumdayken hayata dönen kuşlar var. Sadece pozitif olmak profesyonelce davranmak ve zaman ayırmak gerekiyor. Gerisi Allah'a Kalmış. :) İyi akşamlar dilerim. Umutsuzluğa kapılmayın düzelmeyecek bir şey yok. :)

Hiçbir şekilde yediremiyorum. Alt gagası var zaten . Bilmiyorum çok arada kaldim bende.

arada kalacak birşey yok. bebek yavru kuş besleme aparatı da işe yaramayabilir. bu sefer manuel bir işlem yapacaksın. DAMAR denilen eczanelerde satilan kücük lastiklerle besleyeceksin. Bir süre zor gözükebilir ama imkansız değil.

Bundan sonra kabuksuz yem ezip vereceksin. Asil işin püf noktası ile bagirsak florası.. mana içine eser miktarda probiyotik v.s. şeklinde takviye yapacaksın. gagayı yaktıkları için kanamayı önemseme sonucta bu yakma işlemi ile sinirleri traşlıyorlar.

Ağrı v.s. durumunu da önemseme, bir zaman sonra ağrıya da bağışıklık kazanır.

ve son olarak asil önemli olan "sevgi"..

Asıl bundan sonra ilişkiniz ya pekişecek ya da kopacak.

Ben uyutmazdım, yapamazdım.

Çok iyi düşünmeniz gerekiyor, her ayrıntısına kadar. Ben bunu yapabilir miyim ilgilenebilir miyim vaktim olucak mı yeterince sevgimi gösterebilir miyim? Bu tarz soruları kendinize sorun ve öyle karar verin.

Çok iyi düşünmeniz gerekiyor, her ayrıntısına kadar. Ben bunu yapabilir miyim ilgilenebilir miyim vaktim olucak mı yeterince sevgimi gösterebilir miyim? Bu tarz soruları kendinize sorun ve öyle karar verin.

aslında vakitlik bir durum da yok. eve sabah girip çıkan bir birey bu eylemi 2 defa yapiyor. yani hepi topu girip cikilan vakitlere ek olarak 1 vakit lazim.

günde 3 sefer beslemiş olsa bitti gitti zaten.

maaşallah kız da çok güzel, yavrucağız tutunursa eğer, yaşamaz diyen kuş yaşar yani.

yazık onu elle besleyin arkadaşların dediği gibi ağrı kesici nasıl temin ediliyor bilmiyorum ama ne gerekirse yapın yazık belki gagası uzar tekrar?nasıl başına geldi böyle birşey allah onları korusun.

Aynen güncel durum bilgisi verirmisin kuş hakkında.

Aynen güncel durum bilgisi verirmisin kuş hakkında.
Kuş yaşıyor. Gece uyumadan önce mama verdim ( vermeye çalıştım) iyi gozukuyor. Uyutmamaya karar verdim . Bir haftami tamamen kuşum için ayıracağım. Sizlerin desteklerinizle belki de yaşar . Siz lütfen bana öneride bulunmaya devam edin. Çok Teşekkürler ...

arada kalacak birşey yok. bebek yavru kuş besleme aparatı da işe yaramayabilir. bu sefer manuel bir işlem yapacaksın. DAMAR denilen eczanelerde satilan kücük lastiklerle besleyeceksin. Bir süre zor gözükebilir ama imkansız değil.

Bundan sonra kabuksuz yem ezip vereceksin. Asil işin püf noktası ile bagirsak florası.. mana içine eser miktarda probiyotik v.s. şeklinde takviye yapacaksın. gagayı yaktıkları için kanamayı önemseme sonucta bu yakma işlemi ile sinirleri traşlıyorlar.

Ağrı v.s. durumunu da önemseme, bir zaman sonra ağrıya da bağışıklık kazanır.

ve son olarak asil önemli olan "sevgi"..

Asıl bundan sonra ilişkiniz ya pekişecek ya da kopacak.

Ben uyutmazdım, yapamazdım.
Herkes uyutmak ile ilgili şeylerle üstüme geldi . Bı an yanlış bir karar verebilirdim Cok tesekkur ederim. Sevgi demissiniz. Normalde zaten kusumla ilgileniyordum. Kuşum şaşırtıcı bir şekilde bana küsmedi. Bende anlamadım. Hep forumlarda küstüğünü soyluyorlardi. Daha mı fazla konuşmam omzuma almam gerekecek?

Eğer gagası kanlı değilse bir fotoğraf daha paylaşabilme imkanın var mıdır?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Gagası hâlâ kanlı. Bugün veya yarın temizleyecegim. Yikarsam zarar görür mü? Veterinere uzar mı diye sordum ama uzamaz dedi. Bilmiyorum götürdüğüm veteriner yakın diye oraya götürdüm ama normalde çok iyi bir yer değil . Acaba yaktığı için mi söyledi. Lütfen aydınlatın beni.

Herkes uyutmak ile ilgili şeylerle üstüme geldi . Bı an yanlış bir karar verebilirdim Cok tesekkur ederim. Sevgi demissiniz. Normalde zaten kusumla ilgileniyordum. Kuşum şaşırtıcı bir şekilde bana küsmedi. Bende anlamadım. Hep forumlarda küstüğünü soyluyorlardi. Daha mı fazla konuşmam omzuma almam gerekecek?
İlginizi şu aşamada arttırısanız iyi olur, size çok ihtiyacı var minik prensesin.

Oncelikle gecmis olsun.
Gagası tam kopmadıysa sabit bir sekilde duruyorsa orada kaynayabilir. Mumkun mertebe salmayın uçmasın kuşunuzu bir süre öyle kalsın. Çok az olacak şekilde mamanın içine probiyotik veya vitamin dökerek takviye uygulayabilirsiniz tabii kıvamı çok önemli vitamin olarak damla bazında damlatın mamasına. Bir süre mamadan beslensin ileriki vakitlerde kabuksuz yem alın onu tüketsin. Kuşun anabesini tohumdur mama değil, mecburiyetten vermek farklı ben aklınızda bulunsun diye yazdım. Her işte bir hayır vardır bunların hepsi bir tecrube kimi zaman bu canlılar süs gözüyle görülüp "birşey olmaz " diyen tipler çok var uğraşmıyorlar ne yazık ki. Hasta olup hastayla mücadele etmek yerine ölüme terkedebiliniyor en iyisini yapmışsınız tebrik ederim.

Yaraya terramycn sürebilirsiniz.
Terramycn sürüyorum ama ne sıklıkla Sürmeliyim? Maalesef tam koptu. Normalde kopmamisti ama çok oynadı. Şimdi mama yedirecegim :) sizce vitamin mi probiyotik mi vermeliyim ? Bir de veteriner uzamaz dedi gagasina. Bilmiyorum daha profesyonel bir yere mi gitmeliyim?

Oncelikle gecmis olsun.
Gagası tam kopmadıysa sabit bir sekilde duruyorsa orada kaynayabilir. Mumkun mertebe salmayın uçmasın kuşunuzu bir süre öyle kalsın. Çok az olacak şekilde mamanın içine probiyotik veya vitamin dökerek takviye uygulayabilirsiniz tabii kıvamı çok önemli vitamin olarak damla bazında damlatın mamasına. Bir süre mamadan beslensin ileriki vakitlerde kabuksuz yem alın onu tüketsin. Kuşun anabesini tohumdur mama değil, mecburiyetten vermek farklı ben aklınızda bulunsun diye yazdım. Her işte bir hayır vardır bunların hepsi bir tecrube kimi zaman bu canlılar süs gözüyle görülüp "birşey olmaz " diyen tipler çok var uğraşmıyorlar ne yazık ki. Hasta olup hastayla mücadele etmek yerine ölüme terkedebiliniyor en iyisini yapmışsınız tebrik ederim.
Çok sağolun . Sizce yıkami miyim? Gagası çıkar mı?

Oncelikle gecmis olsun.

Ekli dosyalar

• IMG_20181005_135245.jpg
    IMG_20181005_135245.jpg
    4.2 MB · Görüntüleme: 131
Gagası hâlâ kanlı. Bugün veya yarın temizleyecegim. Yikarsam zarar görür mü? Veterinere uzar mı diye sordum ama uzamaz dedi. Bilmiyorum götürdüğüm veteriner yakın diye oraya götürdüm ama normalde çok iyi bir yer değil . Acaba yaktığı için mi söyledi. Lütfen aydınlatın beni.

Malesef ki gagası uzamaz kardeşim. Üst gagasının kalan 1-2 mm yeri ile alt gagasının kenarları arasında zamanla belki yem soymayı öğrenir ancak öğrenemez ise yine sana muhtaç kalacak.
Sürekli mama ile beslersen kuşun bu sefer sindirim yolu hastalıklarına yakalanır. Genellikle Tohumlar ile beslemek durumundasın. Mama ile sadece takviye yapıcaksın. Mama yemin yerini asla tutamaz. Ayrıca günün sonunda vericeğin mama ile geceyi kuşun kursağındaki mama ile geçirtmemelisin bu yüzden geceleri son beslemende mama yerine yem kullanmalısın.
Mama da probiyotik ve vitamini aynı anda kullanabilirsin. Ancak şu an kendisini toplaması açısından vitamin bi adım önde.

Malesef ki gagası uzamaz kardeşim. Üst gagasının kalan 1-2 mm yeri ile alt gagasının kenarları arasında zamanla belki yem soymayı öğrenir ancak öğrenemez ise yine sana muhtaç kalacak.
Sürekli mama ile beslersen kuşun bu sefer sindirim yolu hastalıklarına yakalanır. Genellikle Tohumlar ile beslemek durumundasın. Mama ile sadece takviye yapıcaksın. Mama yemin yerini asla tutamaz. Ayrıca günün sonunda vericeğin mama ile geceyi kuşun kursağındaki mama ile geçirtmemelisin bu yüzden geceleri son beslemende mama yerine yem kullanmalısın.
Mama da probiyotik ve vitamini aynı anda kullanabilirsin. Ancak şu an kendisini toplaması açısından vitamin bi adım önde.

İyi ama neden uzamaz? Bazı uzayan kuşlar var. Yanlış anlamayın merakimdan soruyorum

Yıkanabilir mi?

Gagası kopupta yaşayabilen tek tür kartal diye biliyorum. Onların bile hayatları bu süreçte ölümle sonuçlanabiliyor. Dedim ya gaga hayati önem taşır diye, tropikal bölgelerde yaşayan bir papağan türündeki kuşun gagası kopmuş diye 3D yazıcı ile yeni gaga yapmışlardı bir belgeselde. Malesef ki kuşların yaratılış biçimi bu şekilde. Sakın pes etme...

Geri