Karadeniz Pet

Kuşumun kanadı mı kırık :(

Alican Kırcaali

Meraklı Üye
S.A arkadaşlar
Kuşum uzun süre Uçamıyor uzun mesafe Uçamıyor
Çok az uçabiliyor uçunca da kanadını sürekli kaldırıyor yada kanadı yerde sürünüyor acaba kanadı mı kırık
Kafes küçük olduğu içindir dedim bugün büyük bir kafes aldım
Acaba nasıl bir tedavi uygulamalıyım lütfen yardım edin onu o halde gördükçe cnım yanıyor
d353755cc9477dbd62bfbc318f04f88d.jpg
a7011d6079c4778724f2d18d00e0f7f8.jpg

[MENTION=1]Muhammet ÇELİK[/MENTION]; [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION];

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:34 -->-> Daha önceki mesaj 18:47 --

Güncel...

Son düzenleme:
ne zamndır kanatları böyle eksik kanatları bu kuşun

tüy hastalığımı var acaba, tedavisi yok biliyorum

ne zamndır kanatları böyle eksik kanatları bu kuşun

Son zamanlar da böyle oldu en fazla 1 ay olmuştur
Bir ara çok misafirimiz geldi çoçuk çoluk falan sonra dan işte tüyleri falan böyle oldu
Durgunlaştı hergün öten konuşan kuş konuşmaz oldu
Bizden korkar oldu kafesi sürekli açık Dışarı çıkmaya korkar bir hali var

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:56 -->-> Daha önceki mesaj 21:55 --

tüy hastalığımı var acaba, tedavisi yok biliyorum

:( acabamı iste kesin bir Teşhis koyamıyorum bende

Kuşu ne zaman aldınız, aldığınızda uçan bir kuşmuydu da sonradan oldu biraz bilgi verirseniz

uçmaya alışık olmadığı için , sürekli kücük kafeslerde büyüdüğü icin ucumuyor olabilir

Sürekli uçardı aslında kafesi açınca oda da yada evin içinde komple 1 2 tur atardı
En kötü benim peşimden uçup dururdu ama artık uçmuyor uçarken de zorlanıyor sürekli bazen yoruluyor yere iniyor sonra bir daha uçmaya gücü yetmiyormuş gibi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:00 -->-> Daha önceki mesaj 21:58 --

Kuşu ne zaman aldınız, aldığınızda uçan bir kuşmuydu da sonradan oldu biraz bilgi verirseniz

Kuşu 16 Aralık'ta aldım 1 2 ay öncesine kadar sürekli uçardı neşeliydi ıslık çala çala uçardı resmen
Son zamanlar da kafesi hep açık ama dışarı çıkmaya uçmaya korkar gibi bi hali var

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:01 -->-> Daha önceki mesaj 22:00 --

Güncel ...
Hala bir çözüm tedavi yada ne olduğunu bulamadım

benim kuşumda böyle yerden uçuyor fazla yükseğe çıkamıyor , dün eş aldım pet shopcu ikisi beraber olunca alışır dedi yeni kuş öyle bir uçuyorki :) tavanda dolanıyor . Eş alıp deneyebilirsin .

benim kuşumda böyle yerden uçuyor fazla yükseğe çıkamıyor , dün eş aldım pet shopcu ikisi beraber olunca alışır dedi yeni kuş öyle bir uçuyorki :) tavanda dolanıyor . Eş alıp deneyebilirsin .

Dün getirdim bir tane kuş ama çok korktu kendisinden küçük olmasına rağmen korkuyordu baya yeni gelen kuş yaklaştıkça benim ki kaçacak yer arıyordu , bende arkadasa verdim

Eskisinimi yenisinimi verdin

Yeni kuşu verdim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:53 -->-> Daha önceki mesaj 15:53 --

Güncel

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:30 -->-> Daha önceki mesaj 18:53 --

Güncel henüz cevap bulamadım

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:42 -->-> Daha önceki mesaj 21:30 --

@Tunç ÇAĞATAY;
aga çevrim içi olduğunu gördüm belki yardım edersin diye etiket attım kusura bakma

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:27 -->-> Daha önceki mesaj 21:42 --

güncel... lütfen yardım edin

Kuşun kanat tüyleri eksik.
Yuvasında son dönemde büyük kanat tüyleri gördünüzmü.
Tüy dökümüne girmiş olabilir.
Büyük kanat tüyleri eksik olduğundan uçmakta zorlanıyor olabilir.gördüğüm 3 belki 4 tane büyük tüy kalmış onlarla normal uçması imkansız.

Son düzenleme:
Kafasında diken gibi şeyler vs var mi stresten tuye girmiş gibi geldi bana. Büyük kafes aldiysan birbirine paralel iki tünek koy ondan ona atlasin.

Kuşun kanat tüyleri eksik.
Yuvasında son dönemde büyük kanat tüyleri gördünüzmü.
Tüy dökümüne girmiş olabilir.
Büyük kanat tüyleri eksik olduğundan uçmakta zorlanıyor olabilir.gördüğüm 3 belki 4 tane büyük tüy kalmış onlarla normal uçması imkansız.

Evet sürekli tüylerini gagası ile çıkarıp atıyor , genelikle kafesi her hafta sonu temizliyorum onda da tüylere rastlıyorum ya kanat yada kuyruk hatta dün yada ondan önceki bir tane daha çıkardım kafesten.
kanat tüyüne benziyordu uzunluğu

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:14 -->-> Daha önceki mesaj 23:12 --

Kafasında diken gibi şeyler vs var mi stresten tuye girmiş gibi geldi bana. Büyük kafes aldiysan birbirine paralel iki tünek koy ondan ona atlasin.

Evet karşılıklı tünek koydum alt alta da merdiven şeklinde tünekler koydum ,
Evimize bir ara gelen giden çok oldu çoçuklar falan oynamaya çalıştıktan sonra böyle oldu zaten.
Tüye girdiyse en kolay atlatmak için ne yapabilirim bir fikriniz varmı ?
Bu arada geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim
Allah razı olsun

Tüye girmesi mevsimseldir psikolojik değil. Yine de bu dönemde meye sebze yulaf bol bol tüketmeli. Yumurta mamasını da ihmal etmeyin. Kendi yolduğu tüyleri bi dahaki sefere inceleyin. Eğer ucu pul pul bir yapıdaysa tüye girdiğinden koparmışmıştır. Ama hafif kanlı kalın bir yapıdaysa bunalımda yoluyordur. Bu da ciddi bir sorun. Bol ilgi göstermelisniz. Yeni kuş almak iyi fikir ama her kuşla da anlaşamayabilir başka kuş deneyebilirsiniz.

Evet sürekli tüylerini gagası ile çıkarıp atıyor , genelikle kafesi her hafta sonu temizliyorum onda da tüylere rastlıyorum ya kanat yada kuyruk hatta dün yada ondan önceki bir tane daha çıkardım kafesten.
kanat tüyüne benziyordu uzunluğu

Durum ortada korkacak birşey yok bence.
Söylediklerinden alenen mevsimsel tüy dökümü olduğu anlaşılıyor. 1 2 aya birşeyi kalmaz.
Kuşun ele alışıksa kanat tüylerine bak kısa kısa yeni çıkan tüyler var ise hiç korkma zaten.

Yapman gerekenler:

Vitaminini eksik etme.
Bol vitaminli mama hazırla ve 2 3 gün arayla ver.
Mama çok zor değil. yumurtanın 3 de biri yeter. 2 3 cm havuç. irmik, mısır unu, arı mama, pirinç unu bu ürünlerden hangileri varsa karıştır ver kuşuna. toplamda 1 2 yemek kaşığı mama yapacaksın zor değil ama etkisi oldukça fazla olacaktır.
Bunlardan olmayanlar için dert etme elinde ne varsa onları kullan en önemlisi yumurta ve havuç yanına onları hafif kuru hale getirecek diğer ürünlerden olanlarını koy yeter.

Son düzenleme:
Kuşunuzun tüyde olduğunu düşünüyorum

Durum ortada korkacak birşey yok bence.
Söylediklerinden alenen mevsimsel tüy dökümü olduğu anlaşılıyor. 1 2 aya birşeyi kalmaz.
Kuşun ele alışıksa kanat tüylerine bak kısa kısa yeni çıkan tüyler var ise hiç korkma zaten.

Yapman gerekenler:

Vitaminini eksik etme.
Bol vitaminli mama hazırla ve 2 3 gün arayla ver.
Mama çok zor değil. yumurtanın 3 de biri yeter. 2 3 cm havuç. irmik, mısır unu, arı mama, pirinç unu bu ürünlerden hangileri varsa karıştır ver kuşuna. toplamda 1 2 yemek kaşığı mama yapacaksın zor değil ama etkisi oldukça fazla olacaktır.
Bunlardan olmayanlar için dert etme elinde ne varsa onları kullan en önemlisi yumurta ve havuç yanına onları hafif kuru hale getirecek diğer ürünlerden olanlarını koy yeter.

çok teşekkür ederim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:46 -->-> Daha önceki mesaj 14:46 --

Kuşunuzun tüyde olduğunu düşünüyorum

Allah razı olsun vallaha içimi rahatlatınız

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:47 -->-> Daha önceki mesaj 14:46 --

Kırık olsa hiç uçamaz, sadece tüy dökümünde.

Allah razı olsun vallaha rahatladım :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:18 -->-> Daha önceki mesaj 14:47 --

Tüye girmesi mevsimseldir psikolojik değil. Yine de bu dönemde meye sebze yulaf bol bol tüketmeli. Yumurta mamasını da ihmal etmeyin. Kendi yolduğu tüyleri bi dahaki sefere inceleyin. Eğer ucu pul pul bir yapıdaysa tüye girdiğinden koparmışmıştır. Ama hafif kanlı kalın bir yapıdaysa bunalımda yoluyordur. Bu da ciddi bir sorun. Bol ilgi göstermelisniz. Yeni kuş almak iyi fikir ama her kuşla da anlaşamayabilir başka kuş deneyebilirsiniz.

Kuşumun bugün yine tüyü çıkmış
Buyrun Buda resmi
Acaba tüy dökümümü yoksa depresyon mu
f0e8f39e8b27ad6dc7ceb6f03c72e77f.jpg

Kanlarıma falan yok gayet normal duruyor

Kanat tüyleri eksik olduğu için bu da uçarken dengesizliğe yol açıyordur. yere indiğinde de tüy eksik olan kanadını indirir yere sürtürür.

Geri