Karadeniz Pet

Kuşumun kanatları çok kısa uçamıyor

baliminannesi

Yeni Üye
CF191218-72E1-4888-AEA1-3E9FF741440E.jpeg
Öncelikle muhabbet kuşu bakımı hakkında pek bir bilgim yok hiç aklımızda yokken birisi yavru kuş getirdi. İnternette bir çok araştırma yaptım, gerekli olan malzemeleri aldım (mürekkep balığı kemiği, yavru yemi, yemi yiyemezse diye dal darı, kumlu tünek, çeşitli oyuncaklar salıncak vs.). Sağlığında ve keyfinde bir problem yok gibi yaklaşık 10 gün oldu geleli yavaş yavaş alıştı kafesin içindeyken parmağıma atlıyor ve ben konuşurken beni dinliyor bana dikkatini veriyor.

Daha 40-45 günlük. Ama kanatları çok kısa. Youtubeda bilgilendirme amaçlı videoları izliyorum orada 1 aylık yavru kuşlar uçabiliyor. Ama bizimki hiç uçamıyor. Uçma pratiği mi yapması lazım acaba diye düşünüp kafesten çıkardığımda uçmaya çalışırken galiba kanatlarını bi yere çarptı şu an kanadının altında kan var. Kafesinin yeterince büyük olduğunu düşünüyorum kafes içinde uçmayı öğrenebilir mi ? Daha erken mi çok şey mi bekliyorum ? Yoksa uçmayı öğrenmesi için kafesten çıkarmaya devam etsem mi yaralanma ihtimaline rağmen kafamda deli sorular. Kanatlarının uzaması için yapabileceğim bir şey var mı besin takviyesi vesaire ? Açıkçası hiç uçamayacak diye korkuyorum. Bilgisi olan birileri cevaplarsa çok mutlu olurum.
2C366617-3EB4-400D-A81A-2BF2A9A95157.jpeg

acaba geldiği yerde kanadı kesilmiş falan olabilir mi ilk kez bu kadar kısa kanatlı bebiş gördüm ben. ama uçmayı kafes içinde öğrenemez tecrübe etmesi lazım benimki de 1-2 aylık oraya çarptı buraya çarptı şimdi jet gibi o çarpma oluyo yani çare yok. ay kuşunuz öyle tatlı ki bu arada tek lokmalık.

acaba geldiği yerde kanadı kesilmiş falan olabilir mi ilk kez bu kadar kısa kanatlı bebiş gördüm ben. ama uçmayı kafes içinde öğrenemez tecrübe etmesi lazım benimki de 1-2 aylık oraya çarptı buraya çarptı şimdi jet gibi o çarpma oluyo yani çare yok. ay kuşunuz öyle tatlı ki bu arada tek lokmalık.
Evet çok tatlı bu bal gibi adı da balım 🥹 Kanatlarının kesilmesi gibi bi durum olamaz bana getiren de onu yapabilecek biri değil, anneleri bunları dövüyormuş belki en fazla o yüzden bi hasar falan olmuştur kanadında tüylerinde vs. Ama gerçekten çok kısa kanadı hep kıyaslama yapmak için diğer kuşların fotoğraflarını bulup bakmaya çalışıyorum hiçbiri böyle değil olmazsa kuşa bakan bi veteriner bulup götürücem bi iki haftaya

Geri