Karadeniz Pet

Kuşumun kanatları döküldü uçamıyor

Gül kutlu

Yeni Üye
Merhaba. Kuşumun kanatları döküldü uçamıyor ayrıca sırtında ve kanatlarının altında hiç tüy kalmadı. Yaklaşık 10 aydır bizimle. İlk geldiğinde çok güzel uçuyodu şimdi uçamıyor.

Ekli dosyalar

• 20170318_101258.jpg
    20170318_101258.jpg
    864.5 KB · Görüntüleme: 46
  • 20170318_101325.jpg
    20170318_101325.jpg
    845.6 KB · Görüntüleme: 43
öncelikle geçmiş olsun Gül hanım.. normalde kanatlıların hepsi şuan tüy dökümünde ama sizin mubiş çok fazla tüy dökmüş..
*dökülen tüylerinin kökünde kan var mı bakın yani mubiş kendi tüylerini kendi yoluyorsa tüy kökünde kan olmalı
*mubişi elinize alın parazit akar tarzı canlılar bit gibi şeyler varmı mubişi kontrol edin..
*tüy gelişimi için yulaf alın verin umarım yiyordur. kafesi ve içindeki her şeyi dezenfekte edin. çamaşır suyu ile yıkayın her şeyi..
***yukarıdaki bilgileri bizimle paylaşın ona göre yardımcı olunabilir..

öncelikle geçmiş olsun Gül hanım.. normalde kanatlıların hepsi şuan tüy dökümünde ama sizin mubiş çok fazla tüy dökmüş..
*dökülen tüylerinin kökünde kan var mı bakın yani mubiş kendi tüylerini kendi yoluyorsa tüy kökünde kan olmalı
*mubişi elinize alın parazit akar tarzı canlılar bit gibi şeyler varmı mubişi kontrol edin..
*tüy gelişimi için yulaf alın verin umarım yiyordur. kafesi ve içindeki her şeyi dezenfekte edin. çamaşır suyu ile yıkayın her şeyi..
***yukarıdaki bilgileri bizimle paylaşın ona göre yardımcı olunabilir..[/QU

Teşekkür ederim Ayşe hanımcım. Dökülen tüylerin kökünde kan yok. Bit yada parazit yok sanırım olsa gözükürdü çünkü derisi gözüküyo tüy hiç yok karnında sırtında kanatları kapatıyo vücudunu. Ama tüyler biraz gelmeye başladı. Yulaf hiç vermedim. Ama alıp veririm .Çok vitamin verdim ama fayda etmedi. İnşallah Fransız tüy dökümü değildir. Kafesini haftada 1 gün temizliyorum ama suyunu günlük değiştiriyorum. Kafesinide dezenfekte ederim.

Ayşe hanım birde kuşumun kanatları yaklaşık 6 aydır bu şekilde uçamıyor. Tüy dökümü bu kadar uzun sürer mi ?

Gül hanım ne yaptınız? Durumu nasıl mubişinizin? Kusura bakmayın ben giremedim foruma bir süre. Hangi ildesiniz bilmiyorum gül hanım ama kanatlılardan anlayan bir veteriner bulun götürün mubişinizi lütfen. 6'aydır bu halde olması hiç normal değil... Ben hiç böyle bir şey yaşamadım. Eğer mubişin teninde akar tarzı birşey varsa baktıysanız ona göre yardım alın..

Burdaki bütün veterinerlere götürdüm ama biz kuşlardan anlamayız diyorlar küçük ve büyükbaş hayvan çok olduğundan onlara bakıyolar sadece. Bu kuş iyileşmez dediler. Birkaç veteriner B vitamini verdi onları uyguladım ama fayda etmedi. Geçenlerde bir veteriner bir ilaç verdi onu uyguladım tamamen döktü tüylerini şimdi geliyo yavaş yavaş. Bende bilemedim ne yapacağımı. Uçması için elimden geleni yapcam. Fazlka vitamin verincede zararlı olurmu bilemedim.