Karadeniz Pet

kuşumun tahmini yaşını öğrenebilir miyim ?

şuku

Yeni Üye
kuşumu bugün aldım. kız bana max. 2 aylık erkek olduğu söyledi. ancak eve getirince fark ettim ki gözçevresinde hafiften gri halka oluşmuş. çok açık renk değil ama görebileceğim koyu gri şekilde bir halka var. bir de gagasındaki siyahlık artık uç noktaya gelmiş. ama cinsiyetinin erkek olduğundan eminim :) ilk günden hata edip uçurdum uçamadı düzgün şekilde çok kötü kanay çırpışı var ve baktım kanatları çapraz duruyor. normal mi bu sizce ?

rica etsem kuşumu bir değerlendirebilir misiniz ? elime alıştırabileceğim konuşturacağım bir arkadaş istiyorum kendime. teşekkür ederim şimdiden. ( kafasını aldığım resimde gözlerine dikkat ederseniz halkayı görebilirsiniz)

Ekli dosyalar

• IMG-20170923-WA0022.jpg
    IMG-20170923-WA0022.jpg
    137.4 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG-20170923-WA0017.jpg
    IMG-20170923-WA0017.jpg
    203.2 KB · Görüntüleme: 17
  • Screenshot_2017-09-23-22-41-33.png
    Screenshot_2017-09-23-22-41-33.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 17
Yaşı doğru söylemiş, 2 ay, belki biraz fazla. Kanatlarında sıkıntı göremedim. Bırakın uçsun hayvancağız

Yaşı doğru. İris her kuşta değişiklik gösterebiliyor endişe etmeyin , gayet sağlıklı görünüyor. Birkaç gün dışkısını takip edin elinizle beslemeye ve bol bol ilgilenmeye özen gösterin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

daha dün geldi çok fazla ürkek. ama dün gelir gelmez yem yemeye başladı. ötüyor arada bir. sadece bize alışması zaman alacak sanırım.
kanatları falan sağlıklı de mi. çünkü dün çok iyi uçamadı endişelendim biraz. bir de eğitebilirmiyim bunuyaşı büyük değil de mi eğitim için ?

Tabiki eğitebilirsiniz ancak bilmeniz gereken bazı şeyler var:
1. Açlıkla eğitim olmaz. Elinizden aspur yedirebilirsiniz.
2. Kafes içinde eğitim olmaz. Mutlaka kafes dışında ve yalnız olacağınız bir ortamda bulunmalısınız
3. Sabırlı olmalı ve mümkün olduğu kadar çok vakit harcamalısınız. Sakin, sevecen ve konuşkan olmalısınız. Yakalamaya çalışmamalı, kafesine sokmak için uğraşmalısınız.
4. Hiçbir zaman sesinizi yükseltmemeli, başkalarının kuşa olmayacak hareketler yapmasına izin vermemelisiniz. Mesela kuşa sahibi haricinde yaklaşanların en çok yaptığı kafesin içine parmak sokmaya çalışmalarıdır. Bunu genellikle sevmezler.
5. Kuş için her türlü güvenlik önlemini almalısınız (pencere, ayna, ip vb)

Uçması için herhangi bir engel görmüyorum. Uçsun ki sizin onu küçücük kafese hapsolmaya mahkum ettiğinizi düşünmesin. Kafesini yem ve su gibi yaşamsal ihtiyaçlarını giderebileceği, uyuyabileceği, siz yokken kendisini güvende hissedebileceği bir mekan olarak görsün. Kafes dışında uyumasına izin vermemeniz yararlı olur.

daha dün geldi çok fazla ürkek. ama dün gelir gelmez yem yemeye başladı. ötüyor arada bir. sadece bize alışması zaman alacak sanırım.
kanatları falan sağlıklı de mi. çünkü dün çok iyi uçamadı endişelendim biraz. bir de eğitebilirmiyim bunuyaşı büyük değil de mi eğitim için ?
Eğitebilirsin ben ilk kusumu 3 aylıkken aldım ve çağırdıgımda gelecek kadar egıtebılmıstım. Ve su sıra egıttın egıttın egıtemezsen buyudukce eğitim vermek zorlasıyor

Eğitebilirsin ben ilk kusumu 3 aylıkken aldım ve çağırdıgımda gelecek kadar egıtebılmıstım. Ve su sıra egıttın egıttın egıtemezsen buyudukce eğitim vermek zorlasıyor

Çağırdığında gelme eğitimi hem çok zevkli hem de çok kolaydır. Kesinlikle yapılması gerekir. Tavsiye olarak bir taktik vereyim.
Sol elinize bir miktar aspur alın, odanın kuştan en uzak köşesine geçin, ismiyle seslenip sağ elinizle parmağınızı şıklatın. Parmağınıza gelinceye kadar bu hareketi tekrarlayarak kuş yaklaşın. Muhtemelen ilk başlarda yanına gidinceye kadar gelmeyecektir. Hiç sorun değil, bıkmadan aynı şeyi tekrarlayın ve her gelişinde elinizdeki aspuru yemesine izin verin. Bunu yaptığım bütün kuşlarım birkaç saat içinde bu eğitimi aldı. Bir de bunun tersi var, "git" komutu. Git diyerek hafifçe elinizden uçmasını sağlayıp kafesinin üzerine gittiğinde yine aspur verirsiniz. Bunu yaptığım avatarımdaki evcil kuşum, başka odadan çağırdığımda bulur gelir, git deyince kafesinin üstüne gider. Hatta nasıl olduğunu anlamadığım şekilde, dışkısını yapacağı zaman genellikle kafesinin üstüne gidip yaptıktan sonra tekrar yanıma gelir. Ama dediğim gibi, bu eğitimden sonra oldu ama nasıl oldu bilmiyorum.

Çağırdığında gelme eğitimi hem çok zevkli hem de çok kolaydır. Kesinlikle yapılması gerekir. Tavsiye olarak bir taktik vereyim.
Sol elinize bir miktar aspur alın, odanın kuştan en uzak köşesine geçin, ismiyle seslenip sağ elinizle parmağınızı şıklatın. Parmağınıza gelinceye kadar bu hareketi tekrarlayarak kuş yaklaşın. Muhtemelen ilk başlarda yanına gidinceye kadar gelmeyecektir. Hiç sorun değil, bıkmadan aynı şeyi tekrarlayın ve her gelişinde elinizdeki aspuru yemesine izin verin. Bunu yaptığım bütün kuşlarım birkaç saat içinde bu eğitimi aldı. Bir de bunun tersi var, "git" komutu. Git diyerek hafifçe elinizden uçmasını sağlayıp kafesinin üzerine gittiğinde yine aspur verirsiniz. Bunu yaptığım avatarımdaki evcil kuşum, başka odadan çağırdığımda bulur gelir, git deyince kafesinin üstüne gider. Hatta nasıl olduğunu anlamadığım şekilde, dışkısını yapacağı zaman genellikle kafesinin üstüne gidip yaptıktan sonra tekrar yanıma gelir. Ama dediğim gibi, bu eğitimden sonra oldu ama nasıl oldu bilmiyorum.
ay ne güzel ya. ben de eğitmeyi çok çok istiyorum. inşallah yapabilirim. dün geldiği için biraz kendi haline bıraktım. elimi görünce çırpınıyor fena halde çünkü. ama bu sabah elimden çok az yem yedi. bana güvenmesi için uğraşmalıyım. bizim şanssızlığımız kuşla tek başıma ilglenemiyorum. ev kalabalık her gelen konuşup eline almaya çalışıyor :)

tek başıma ilgilenmem imkansız. sürekli tembihliyorum. hiç kimse ellemese bile babam kafesi açıp uçurup sonra eliyle tutup kafese getiriyor. olması kafesin kapısını bağlamayı düşünüyorum artık. akşam ben gelince eğitmeye çalışayım başka odada. kaldığı odada değil de, başka bir odada eğitimini versem olur mu ?

Başka odaya geçirmenizde sıkıntı olmaz ama bu şekilde eğitim veremezsiniz. Sizden başka kimse ilgilenmemeli, eğer ilgilenecekse de son derece bilinçli olmalı. Hele ki yakalamaya çalışmak, tutup kafesine sokmak bütün insanlara karşı güvenini kaybetmesine sebep olur.
Böyle devam ederse, bir süre sonra hırçınlaşmaya başlayacak, ısırma davranışı sergileyecek, bunu da can yakmak için yapacaktır.

Geri