Karadeniz Pet

Kuşumun yumurtası kırıldı...

Paylaşımcı Üye
Az önce yumurtayı kontrol edeyim dedim elime aldığım gibi kırılmış olduğunu ve sıvını aktığını fark ettim galiba yeni kırdı damarlar hala var renkte değişim yok ayrıca yumurtanın meydana gelmesinin üzerinden 8 gün geçti yumurtanın kırık kısmını porselende mum eriterek kapatmaya çalıştım ama sürekli sıvı aktığı için mum tutmadı ne yapmalıyım bu yumurtadan artık umudu kesmeli miyim?
36659

Son düzenleme:
Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim keşke daha erken kontrol etseydim. Belki ne bileyim...
Kendinizi suçlamayın sizin bir suçunuz yok siz farkettikten sonra elinizden geleni yapmışsınız olacağı varmış olmuş. İnşallah bundan sonra öyle bir durumla karşılaşmazsınız.

Kendinizi suçlamayın sizin bir suçunuz yok siz farkettikten sonra elinizden geleni yapmışsınız olacağı varmış olmuş. İnşallah bundan sonra öyle bir durumla karşılaşmazsınız.
İnşaAllah umarım kimse karşılaşmaz. Çok teşekkür ederim.

Bende yumurta numaralandirma sirasinda yumurtayi catlatmistim. Ama sivi akmiyordu. Uretici arkadaslarim kusun diskisini akip catlak olan yere sur, diski kuruyunca zaten sertleseceginden sorun olmaz dediler. Bende uyguladim ve gercekten de bisi olmadi. Yumurtanin gunun doldugunda yavru saglikli bir sekilde cikti. İnsallah daha sonra karsilasmazsiniz boyke bir durumla. Ama olursa benim bu takdigi deneyin derim.

Dediğiniz gibi İnşaAllah hiç birimiz karşılaşmayız.
Teşekkür ederim tavsiyenizi unutmayacağım.
Bende yumurta numaralandirma sirasinda yumurtayi catlatmistim. Ama sivi akmiyordu. Uretici arkadaslarim kusun diskisini akip catlak olan yere sur, diski kuruyunca zaten sertleseceginden sorun olmaz dediler. Bende uyguladim ve gercekten de bisi olmadi. Yumurtanin gunun doldugunda yavru saglikli bir sekilde cikti. İnsallah daha sonra karsilasmazsiniz boyke bir durumla. Ama olursa benim bu takdigi deneyin derim.

Geçmiş olsun üzüldüm tabanda talaş yokmuydu

Geçmiş olsun üzüldüm tabanda talaş yokmuydu
Talaş koydum attı kum koydum şu ufak olanlardan istiridye kabuklu olan ayağı ile kazar gibi bir köşeye yığdı, beyaz kağıdı ufacık parçalara bölüp koydum attı, mısır koçanı koydum aynı şekilde en son tamamen boşaltıp boş bıraktım kendi dökülen tüylerini biriktirip yumurtaları üstüne koyuyordu.

Talaş koydum attı kum koydum şu ufak olanlardan istiridye kabuklu olan ayağı ile kazar gibi bir köşeye yığdı, beyaz kağıdı ufacık parçalara bölüp koydum attı, mısır koçanı koydum aynı şekilde en son tamamen boşaltıp boş bıraktım kendi dökülen tüylerini biriktirip yumurtaları üstüne koyuyordu.
Anladım birdaha tabanı daha yuvarlak olan yuvalık koyun inşaallah sorun olmaz

Anladım birdaha tabanı daha yuvarlak olan yuvalık koyun inşaallah sorun olmaz
Hocam zaten ortası çukur ama bi şekilde kırmış ilginiz için teşekkür ederim
Kırma gaga ile kırmaya benzemiyor sanki basmış gibi.
Bu ilk kuluçkası değil tecrübeli ama ilk dolu yumurtası bilemiyorum artık ne oldu nasıl oldu...
İnşaAllah bir daha böyle bir sorun yaşamam ve yaşamayız.
Daha önce kuşum gagası ile kırdı eşi de kırdı ama en son eşi kırmaya çalışınca üstüne zıplayıp dövdü eşini ayırdık çok iyi bakıyordu.

Çözüm olarak ben, kabuğun kalkıp zarın göründüğü yerlere o bölgeden biraz daha geniş bir yüzeyde, ama abartmadan, bildiğimiz yapıştırma bantı keserek yapıştırdım.Sonra tekrar anne kuşun altına koydum.Anne kuş, gözlemlediğim kadarı ile bantları kopartmadı.Zaten yüzey de çok küçük.Fark da etmedi bence.Bant yapıştırdığım 4 yumurtadan iki yavru da dün akşad yumurtadan çıktı. Başka siteden alıntı

Son düzenleme:
Çözüm olarak ben, kabuğun kalkıp zarın göründüğü yerlere o bölgeden biraz daha geniş bir yüzeyde, ama abartmadan, bildiğimiz yapıştırma bantı keserek yapıştırdım.Sonra tekrar anne kuşun altına koydum.Anne kuş, gözlemlediğim kadarı ile bantları kopartmadı.Zaten yüzey de çok küçük.Fark da etmedi bence.Bant yapıştırdığım 4 yumurtadan iki yavru da dün akşad yumurtadan çıktı. Başka siteden alıntı
Hocam onu yüzeyi ıslak ve süreklı sıvı akışı gerçekleştığı için tutmadı bant elektrik bandı hatta güçlü diye çift tarflı bant denedim ama tutmadı

Bende tavuk kuluckadayken yumurtasını kırmıştım içi görünüyordu sıvı da aktı ALLAH tan umut kesilmez dedim koydum altına maşallah hiçbir şey olmadan cıktı belli olmuyor yani ne olacağı taktir-i ilahi

Geçmiş olsun. Yüksek miktarda akı aktı ise yapılabilecek birşey kalmamıştır. Veya zar yırtıldığı da damar kopması olmuş ise ayni durum. Allah kimsenin başına vermesin inşallah. Biraz küçük olsaydı kurtarılabilirdi. Bu durumda kendinizi suclamayin, Allah vergisi. Herşeyi tecrübe edinmek diyelim ki sonraki karşımıza çıkan durumlarda hazırlıklı olabilelim. Tekrardan geçmiş olsun.