Karadeniz Pet

Kuşumuzun neyi var belirleyemiyoruz? ( Video ve Resim yükledim

ifdayioglu

Yeni Üye
Kuşumuzun neyi var belirleyemiyoruz? Yardımcı olursanız çok sevinirim...

Merhaba arkadaşlar, üstatlar. 15 aylık olduğunu tahmin ettiğim dişi kuşum hasta. Maalesef iyi olmuyor... Bizimde ilk defa yaşadığımız ani hava değişimleri sonucu kuşumuz tuhaflaştı. (15 gün kadar sabah atletle gece kazakla oturduk) Kuşumuz kabardı ve sessizleşti. Dışkı da ishal görmedik ama dışkı poposunda yapışık görünüyordu. İlçede kuştan anladığı belirtilen bir Veterinere gösterdik. Şırıngaya saydam bir ilaç çekti ve çok az bir toz verdi. Tozu da bir damla suya pirinç tanesi kadar atıp eritip başka bir şırınga ile kuşumuza gaga yanından vermemizi tembihledi. Bu toz suyla buluşunca sarı renk oluyordu. Bunu kuşa 5 gün tatbik ettik. Sonrasında kabarıklığı ve kafes tabanında oturması geçti ama sessizliği bitmedi. 5 gün sonra tekrar aynı hale büründü. Formu inceledim ve bazı merak edilenleri gözlemledim: Kuşum günde 3-4 sefer kusma hareketi yapıyor ama bir şey kusmuyor (dişi olduğu için normal kabul eden var) kursağına baktım şişkin değil, yemliği kontrol ettim yem kırıp yemeden çıkmamış: yem yiyor (eskisi kadar iştahlı olmasa da yiyor) Her yem yedikten sonra gagasını yukarı aşağı ahşap tüneğe sürüyor (5-6 defa tekrarlıyor), Akşam yem yedikten sonra 10 dakika boyunca videoda yaptığı gibi çıt çıt ses çıkarıyor (çekirdek çitler gibi) Özetlemem gerekirse: Halsiz, tünekte durmuyor tabanda duruyor, sürekli gözlerini kısıyor, sürekli kabarık, 1 dakika kadar yem yiyip 10 dakika çıt çıt yapıyor.

Kabarık ve Tünek altında otururken hali: https://hizliresim.com/k8oqzao

Gagasından çıkan sesler :

Son düzenleme:
Kuşumuzun neyi var belirleyemiyoruz? Yardımcı olursanız çok sevinirim...

Merhaba arkadaşlar, üstatlar. 15 aylık olduğunu tahmin ettiğim dişi kuşum hasta. Maalesef iyi olmuyor... Bizimde ilk defa yaşadığımız ani hava değişimleri sonucu kuşumuz tuhaflaştı. (15 gün kadar sabah atletle gece kazakla oturduk) Kuşumuz kabardı ve sessizleşti. Dışkı da ishal görmedik ama dışkı poposunda yapışık görünüyordu. İlçede kuştan anladığı belirtilen bir Veterinere gösterdik. Şırıngaya saydam bir ilaç çekti ve çok az bir toz verdi. Tozu da bir damla suya pirinç tanesi kadar atıp eritip başka bir şırınga ile kuşumuza gaga yanından vermemizi tembihledi. Bu toz suyla buluşunca sarı renk oluyordu. Bunu kuşa 5 gün tatbik ettik. Sonrasında kabarıklığı ve kafes tabanında oturması geçti ama sessizliği bitmedi. 5 gün sonra tekrar aynı hale büründü. Formu inceledim ve bazı merak edilenleri gözlemledim: Kuşum günde 3-4 sefer kusma hareketi yapıyor ama bir şey kusmuyor (dişi olduğu için normal kabul eden var) kursağına baktım şişkin değil, yemliği kontrol ettim yem kırıp yemeden çıkmamış: yem yiyor (eskisi kadar iştahlı olmasa da yiyor) Her yem yedikten sonra gagasını yukarı aşağı ahşap tüneğe sürüyor (5-6 defa tekrarlıyor), Akşam yem yedikten sonra 10 dakika boyunca videoda yaptığı gibi çıt çıt ses çıkarıyor (çekirdek çitler gibi) Özetlemem gerekirse: Halsiz, tünekte durmuyor tabanda duruyor, sürekli gözlerini kısıyor, sürekli kabarık, 1 dakika kadar yem yiyip 10 dakika çıt çıt yapıyor.

Kabarık ve Tünek altında otururken hali: https://hizliresim.com/k8oqzao

Gagasından çıkan sesler :
Merhaba öncelikle foruma hoşgeldiniz.
Videodaki kuşun yaptığı çıt sesi normal, kuşlar keyifli veya uykuya geçeceği zaman gagalarını(üst ve alt gaga) birbirine sürtüp ses çıkartır. Bu normaldir hastalık belirtisi değildir.
Kuşun fotoğraftaki haline gelirsek halsizlik var normal görüntü değil. Hele ki tabana inmek ileri derece hastalıklarda görülebiliyor.
Kuşunuz solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor olabilir. Ani hava değişikliği hastalığa davetiye çıkartır. Isı sabit olmalıdır,nem %40-60 arasında olmalıdır. %40 ın altındaki nem havada kuruluğa sebep olur ve bazı virüslerin üremesi için olanak sağlar,%60 üzerindeki nem de bakteri ve mantarların üremesine olanak sağlar. O yüzden ısı ve nem önemlidir.
Yaşadığınız şehri söylerseniz kanatlı kuş veterineri tavsiye edebiliriz. Sıradan veterinerler anlamıyor,kuşlardan anlamayan veterinerlere gidilmemesi lazım.

Doğacı bey Teşekkür ederim yorumunuz için. Eskiden köy olan bir mahallede kalıyorum. Manisa merkeze çok uzağım. İlçede Veteriner deneysel yaklaşıyor/anlamıyor sanırım. Kuşlarda bende depremzedeyiz. Kuşlarımızı enkazdan kurtardık... Yani demek istediğim kuş bakımına dair bilgimiz 0. Veterinerlerde çözüm olmayınca kılıç kuşananın mantığı tecrübeli arkadaşlara (sizlere) başvurmak durumunda kaldım

Doğacı bey Teşekkür ederim yorumunuz için. Eskiden köy olan bir mahallede kalıyorum. Manisa merkeze çok uzağım. İlçede Veteriner deneysel yaklaşıyor/anlamıyor sanırım. Kuşlarda bende depremzedeyiz. Kuşlarımızı enkazdan kurtardık... Yani demek istediğim kuş bakımına dair bilgimiz 0. Veterinerlerde çözüm olmayınca kılıç kuşananın mantığı tecrübeli arkadaşlara (sizlere) başvurmak durumunda kaldım

Geçmiş olsun.
Manisa'da kanatlı veterineri var mı bilmiyorum bilen varsa yazar, gitme imkanınız olursa gidersiniz.
Şimdi şöyle yapalım. Kuşun kafesinin tabanına beyaz peçete koyun kuş üzerine 6-7 adet dışkı yapınca buraya fotoğrafını paylaşın. Kuşun kısa bir videosunu da görelim tünekte dururken ki, kuyruğunu da gösterin hareket edip etmediğine bakalım. Ama kuşu heyecanlı veya korkulu iken video çekmeyin bu durumda da kuyruk hareket edebilir. Elinizde hassas teraziniz varsa kuşun ağırlığını ölçün ve belirtin. Kuşun iştah durumu nedir? Beslenme programınız nedir,hangi ürünleri veriyorsunuz yem ve su harici? Yem markanız nedir? Takviye veriyor musunuz? Veriyor iseniz hangi marka? Su olarak arıtma suyu mu, çeşme suyu mu, kapalı su mu veriyorsunuz?
Kuşunuzda öğürme kusma var mı varsa ekşimsi kötü kokulu ve salyamsı mı? Ağzı kötü kokuyor mu, ağzının içinde pamukçuk gibi şeyler var mı kontrol edin. Dışkısı kötü kokulu mu kontrol edin. Ekmek gibi şeyler veriliyor mu? Sebze meyve veriliyor mu ne sıklıkla? Kafes temizliği nasıl yapılıyor?

Röhnfried Entrobac probiyotik,
Röhnfried Gervit-w,
Röhnfried Usnegano,
Röhnfried Atemfrei temin etmenizi tavsiye ederim. Hepsinden 10-15 ml alsanız yeterli olur.

Kuş iştahını kaybetmemiş. Toparlarız diye düşünüyorum. Takviyeleri bir an evvel temin edelim. Röhnfried Alman malıdır profesyonel markadır. Karadenizpetten veya Grpetten temin edebilirsiniz.

Geri