Karadeniz Pet

Kuşun burnundaki beyazlıklar

walkman

Yeni Üye
Merhaba;

Gagasında tuhaflık olan beyaz kuş ortalama olarak 1 yıldır bende, öncesinde burun civarında buna benzer bir durum vardı. Fakat sonrasında daha belirgin bir hal aldı gibi. Kuşun sanırım yaşı fazla, tam olarak bilmemekle 4 olduğunu düşünüyorum. Sarı kuş ise 4 yıldır bende kendisini 2 aylık iken almıştım. Gagasını yahut görünüşünü yorumlayabilecek birileri varsa sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20181231_153942_edited.jpg
    IMG_20181231_153942_edited.jpg
    416.1 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_20181231_153745_edited.jpg
    IMG_20181231_153745_edited.jpg
    391.8 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_20181231_153858.jpg
    IMG_20181231_153858.jpg
    4 MB · Görüntüleme: 34
Ben beyaz kuşun kızışmış bir dişi olduğunu düşünüyorum, ceredeki kabuklanmanın nedeni de kızışmasj.

Benim yetiştirmiş olduğum kuş ile çiftleşsin diye almıştım fakat her hangi birleşme daha olmadı. Daha doğrusu erkek her yaklaştığında beyaz gagalamaya çalışıyor ve uzaklaştırıyor. Yine internet ortamından okuduğum kadarı ile, erkek kuş çok evcil hala geldiyse çiftleşmesi imkansız duruma gelebiliyormuş. Çünkü bazı yemler ve kafes ayırma yöntemi ile çiftleşmelerini sağlamak istediğimde her hangi bir geri dönüş alamadım. Sizce dişi kuşu çiftleşmesi için başkasına verip, erkek kuşuda her hangi bir dişi kuş olmadan tek bıraksam bir maruzatı olur mu.

Sorun olmaz ama dişi kuşu güvenilir yere verin ortam değişikliğinden strese girebilir. İkisi hiç mi anlaşmıyor?

Bir birlerine yem kusuyor ve kaşıyorlar. Ama onun dışında birliktelikleri yok. Dişi kuş yuvalığın kenarlarını kemiriyor, yuvasına girip bekliyor. Sanırım erkek kuş bu işlere meylini kaybetti. Normalde önceden top tarzı oyuncak verirdim onunla çiftleşmeye çalışırdı. Bu dişi kuşu yanına aldım mutlu olsun diye ama görünen biraz farklı oldu sanırım.

Bence bu şekilde devam etsinler. Çiftleşirlerse de o da şansa olur. :)

Dişi kuşa kötülük etmeyeceksem benim açımdan yavru yapıp yapmamaları önemli değil. Sağ olun yardımlarınız için.

Yem kusma ve kaşıma varsa böyle devam edin dişi bana göre yuva hazırlığına başladı çünkü yuvayı kemirmeye başlamış ve içine girip çıkıyormus dediğinize göre siz acele etmeyin bekleyin derim

Yalnız bu dediğim yem kusma ve kemirme olayı yaklaşık 6 aydır devam ediyor. İşin özü bu gaga olayı bir hastalık değilse ve çiftleşememesi kuşu strese sokmayacaksa, çiftleşmesinin de bir önemi yok. Teşekkürler.

Geri