Karadeniz Pet

Mantardan korunma amaçlı ilaç tavsiye si

Berkay ERDİNC

Emektar Üye
Mrb @kanceza bey hoşgeldiniz aramıza.yıllardır tüm hobici arkadaşlarımızın genel sorunu kanatlılardan yeterince anlayan veteriner hekimlerimizin bulunmamasıydı.kulaktan dolma bilgilerle sürekli hatalı ilaç ve vitamin kullanmaktan cogu kuşlarımız telef oldu.profesyonel olarak tüm hobicilere yardım sunacagınız için size ve sizi bizimle buluşturan @alpdna beye çok çok teşekkür ederim.
Sorum şu bildiğim kadarıyla 200 çeşit mantar türü bulunuyor.bırcoguda kuşlarımız için ölümcül.mantardan korunmak yada mantara karsı temizlik dısında korunabilecegimiz tedavi edebilecegimiz ilaç yada ilaçları tavsiye etmenizi rica ediyorum.
Mikostatin,flucan ve Amphoterecin B gibi bildiğim ilaçlar var fakat prof. bir gözle önerilerinizi bekliyorum.cvbnz için şimdiden teşekkür ederim

merhabalar berkay Bey oncelıkle guzel goruslerınız ıcın tesekkur ederım
sısıznde belırttıgınız uzere bır cok mantar cesıdı var ancak her ılac her mantar da ıse yaramadıgı bıgı mantarın yayılmasına hatta evcıllerınızın hayatına maal olabılır o yuzden mantar cesıdını bılmeden ılac onermek ıstemem ancak mantar olusan bolgeyı kulak cubugu yardımıyla oksıjenlı su ıle temızlemenız mantarın yayılmasını ve buyumesını engelleyecektır
korunma yontemlerıne gelıncede ılk olarak ortamın temız ve kuru olması gerekmektedır cunku yas veya nemlı bır ortam baktarı olusmasına.olanak saglar ıkıncı olarak evcıllerınızın bulundugu ortamın temız havayla temas etmesını saglamalısınız ve petshop larda satılan kımyasal vıtamınler yerıne evde kendınız vıtamın hazırlamanızı onerırım cunku satılan vıtamınler kımyasal katkılıdır
evde vıtamın hazırlama tarıfınıde en kısa surede yayınlıyacagım

merhabalar berkay Bey oncelıkle guzel goruslerınız ıcın tesekkur ederım
sısıznde belırttıgınız uzere bır cok mantar cesıdı var ancak her ılac her mantar da ıse yaramadıgı bıgı mantarın yayılmasına hatta evcıllerınızın hayatına maal olabılır o yuzden mantar cesıdını bılmeden ılac onermek ıstemem ancak mantar olusan bolgeyı kulak cubugu yardımıyla oksıjenlı su ıle temızlemenız mantarın yayılmasını ve buyumesını engelleyecektır
korunma yontemlerıne gelıncede ılk olarak ortamın temız ve kuru olması gerekmektedır cunku yas veya nemlı bır ortam baktarı olusmasına.olanak saglar ıkıncı olarak evcıllerınızın bulundugu ortamın temız havayla temas etmesını saglamalısınız ve petshop larda satılan kımyasal vıtamınler yerıne evde kendınız vıtamın hazırlamanızı onerırım cunku satılan vıtamınler kımyasal katkılıdır
evde vıtamın hazırlama tarıfınıde en kısa surede yayınlıyacagım
teşekkür etmesi gereken bizleriz :)
bahsettiğim mantar iç organlarına yayılmış mantar.yani derideki mantarı kurutup yok etmek kolay fakat içorganlarda oluşan mantarlar için ne yapmalıyız desem daha dogru sekılde soruyu yoneltmıs olucam sanırım.örnek vermek gerekirse kursakta oluşan mantar vs gibi

Vazelin iyi gelebilir gerçektende. Benimkinde mantar var sanıp uygulamıştım. Oyucu parazitmiş meğerse mite diye geçiyor İng.cede veya scaly face mites yani yüz oyan lanet parazitler :/ vazelin cildi yumuşatıyor ayrıca mantarları boğuyor diye okumuştum ama sallama olabilir ayrıca. Ben sürmüştüm iyi geldi ama deriyi yumuşatıyor eğer sizinkide benimki gibi değilse vazelin kullanın derim. Çünkü iki hastalık çok benzer

Arkadaşlar yardım severliğiniz için teşekkür ederim @akylozan ve @Yasin999 fakat konuyu baştan sona okuyup yorum yaparsanız daha iyi olur boşa konuyla baglantısız yorum yapmayıp dahada çok bilgi kirliliği yapmamıs olursunuz.yıne eger forum üyelerine soracak olsam farklı bir yere konu açardım.veterinerimize sorun bölümünden açmazdım konuyu.konulara cvp yazmadan biraz okursak konuyu incelersek daha iyi olur yınede teşekkür ederim yardmlarınzdan dolayı

Kardeş sonuna kadar okudum ve veterinerlerin hepsi en başından tecrübeli başlamıyor işe. Arkadaşım vardı okulunu bitiren. Geçen ona sordum o bile bilmiyor. Ben sana sıkı araştırma sonucu öğrendiğim şeyleri söylüyorum. Vazelin zaten direkt müdahale değil ki. Basit bir yöntem. Başlangıç aşamasında iyi gelebilecek birşey. Neyse nasılsa bizim söylediklerimiz boş

Kardeş sonuna kadar okudum ve veterinerlerin hepsi en başından tecrübeli başlamıyor işe. Arkadaşım vardı okulunu bitiren. Geçen ona sordum o bile bilmiyor. Ben sana sıkı araştırma sonucu öğrendiğim şeyleri söylüyorum. Vazelin zaten direkt müdahale değil ki. Basit bir yöntem. Başlangıç aşamasında iyi gelebilecek birşey. Neyse nasılsa bizim söylediklerimiz boş
Kardeş derideki mantarlardan bahsetmiyorum.okudum diyorsunuz ama sanırım öğrenmek istediğimi anlmadınız.yaklaşık 200 çeşit farklı mantar türüne karşı genel savunmadan bahsediyorum.bunların bircogu iç organlara yayılıyor.gözle görülen ayaklardaki yada gaga ve çevresinde oluşan mantar bu mantar çeşitleri arasında sadece birtanesi.yazımda bunu belirtmeme ragmen ve veterinerin verdiği cvbın aynısı vermenize gerek yok.bunu derin araştırmalar yapmadanda her hobici bu basit tedaviye ulaşıp rahatlıkla uygulayabilir.örneğin kuruma dedıgınız şeyde bir mantar türüdür.oyuzden antibiyotik tedavisi cvp vermez.aksine mantar dahada hızlanır.verdiğim basıt örnekler gibi iç organları saran mantarlar adına genel bir savunma biliyorsanız buyrun yazın bilmiyorsanız bu bölümün amacınıda biliyorsunuz cvp vermesi gerekenide.
Yınede bu konu hakkında konusmak isterseniz özele gelebilirsiniz.burdan yazıp konumu dahada kirletmemenizi istiyorum ve anlayısınız için teşekkür edıyorum

teşekkür etmesi gereken bizleriz :)
bahsettiğim mantar iç organlarına yayılmış mantar.yani derideki mantarı kurutup yok etmek kolay fakat içorganlarda oluşan mantarlar için ne yapmalıyız desem daha dogru sekılde soruyu yoneltmıs olucam sanırım.örnek vermek gerekirse kursakta oluşan mantar vs gibi

deri üstü mantarlardan korunmak kolaydır dediğiniz gibi ancak konuda bahsetmiş olduğunuz mantarlar birazcan sıkıcı
bildiğiniz üzere mantar olaylarının bir çok sebebi vardır ki bununda en büyük sebeplerinden biride vitamin eksikliğidir
maalesef ki mantar oluştukdan sonra zor bir aşama bekler ilaçlar takviyeler v.s bunun için ayrı bi konu açıcam konuları hazırlıyorum pc patladığı için sorularınızı geç okuya biliyorum bunun içinde özür dilerim
şimdi mantardan korunma yolunun en etkili yolu evcillerimize takviye yapmaktır
bunun içinde bizlerde (insanlarda ) B12 vitamini eksikliğinde kullanılan DODEX iğnesini tavsiye ediyorum ben (eczanelerde bulabilirsiniz)
suluğuna 15 günde bir kez sadece 2 damla DODEX damlatın mantardan korunmasında ve vitamin takviyesinde önemli bir rol oynayacaktır
2.olarak petshop larda bulabilceğiniz deepLix damla alabilirsiniz

deri üstü mantarlardan korunmak kolaydır dediğiniz gibi ancak konuda bahsetmiş olduğunuz mantarlar birazcan sıkıcı
bildiğiniz üzere mantar olaylarının bir çok sebebi vardır ki bununda en büyük sebeplerinden biride vitamin eksikliğidir
maalesef ki mantar oluştukdan sonra zor bir aşama bekler ilaçlar takviyeler v.s bunun için ayrı bi konu açıcam konuları hazırlıyorum pc patladığı için sorularınızı geç okuya biliyorum bunun içinde özür dilerim
bunun içinde bizlerde (insanlarda ) B12 vitamini eksikliğinde kullanılan DODEX iğnesini tavsiye ediyorum ben (eczanelerde bulabilirsiniz)
suluğuna 15 günde bir kez sadece 2 damla DODEX damlatın mantardan korunmasında ve vitamin takviyesinde önemli bir rol oynayacaktır
Bilgilendirmeniz için sağolun,yarım sulukmu olacak tammı dolduralım suyu normal suluğa.

merakla bekliyorum acacagınız konuları takipteyim.
dodex i 2 senedir kullanıyorum.berovit b12 de kullanıyorum değişimli olarak.hatta b vitamının fazlası bildiğim kadarıyla idrarla vucuttan atılıyor.bu nedenle b vitamını komplekslerını korkmadan kullanıyorum.mikostatin ve flucan kullanlanıyorum belirli perıyodlarda fakat buna ragmen stres veya herhangi gibi bir olumsuz durumda vüctlarının direncinin duştugu bir anda ansızın başgösterebiliyor.tabiki bu işi yapıyorsak tamemen sorunsuz problemsız bır kumes ıstemek her üreticinin hayal ettıgı bırsey olsada zaman zaman butip rahatsızlıkların olacagı aşikar.yınede herzaman daha iyisini istemisizdir ki inşallah daha iyisini yazılarınızı takıp ederek bulmaya çalısıcaz.
son bır soru ornidazol ve metronidazol etken maddeli ilaçları üretici arkadaşlar çok kullanılarlar mantar enfeksıyonlarında.pekı bu etken maddeler gercekten mantarlarda işe yarıyormu.ıkı etken maddede parazit ve bakterilere karşı etkılı.dolayısla parazit ve bakterilerin sebep oldugu enfeksıyonları iyileştiriyor.peki mantarlarla bir baglantısı varmı bu ıkı etken maddenın yoksa mantar enfeksıyonları için bu tamamıyle yanlış bır tedavı yontemımıdir.

merakla bekliyorum acacagınız konuları takipteyim.
dodex i 2 senedir kullanıyorum.berovit b12 de kullanıyorum değişimli olarak.hatta b vitamının fazlası bildiğim kadarıyla idrarla vucuttan atılıyor.bu nedenle b vitamını komplekslerını korkmadan kullanıyorum.mikostatin ve flucan kullanlanıyorum belirli perıyodlarda fakat buna ragmen stres veya herhangi gibi bir olumsuz durumda vüctlarının direncinin duştugu bir anda ansızın başgösterebiliyor.tabiki bu işi yapıyorsak tamemen sorunsuz problemsız bır kumes ıstemek her üreticinin hayal ettıgı bırsey olsada zaman zaman butip rahatsızlıkların olacagı aşikar.yınede herzaman daha iyisini istemisizdir ki inşallah daha iyisini yazılarınızı takıp ederek bulmaya çalısıcaz.
son bır soru ornidazol ve metronidazol etken maddeli ilaçları üretici arkadaşlar çok kullanılarlar mantar enfeksıyonlarında.pekı bu etken maddeler gercekten mantarlarda işe yarıyormu.ıkı etken maddede parazit ve bakterilere karşı etkılı.dolayısla parazit ve bakterilerin sebep oldugu enfeksıyonları iyileştiriyor.peki mantarlarla bir baglantısı varmı bu ıkı etken maddenın yoksa mantar enfeksıyonları için bu tamamıyle yanlış bır tedavı yontemımıdir.
yanlış yöntem değildir ancak dediğim gibi ilaç kullanımında mantar cinsine göre kullanılması gerekiyor çünkü bazı mantar cins leri ilaca bağışıklık kazanıyor maalesf ve bizde bilmeden ilaç sürdüğünüz takdirde mantarın geçmesine değil yayılmasına sebep oluyoruz bu yüzden evcillerinize ilaç ile müdahale etmeden önce haer verirseniz size seve seve yardımcı olurum
ve en önemlisi de şudur yani benim açımdan ilaç en son tedavi yöntemi çünkü her ne kadar yararlı olsa da içlerinde bulunan etken maddeler evcillerinize bi şekilde zarar veriyor ilk önce doğal yolları denemek en iyisi olacaktır

Geri