Karadeniz Pet

Mavi renk gece lambasi kullanimi hk.

Korhan KARAOREN

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Merhaba arkadaslar,
Kuslarimin bulundugu odada beyaz isik veren gece lambasi kullaniyordum.

Yaklasik her iki -uc haftada bir, kuslar bir sebepten dolayi (genellikle birinin tunekten dusmesi, ses vs) huzursuz olup, kafes icinde deli gibi saga sola ucusarak kendilerine zarar verme riski olusuyordu.

Uye oldugum dernekte ki ureticiler bana mavi isik veren gece lambasi kullanmami onerdiler.

Dort aydan fazladir asagida fotograftakine benzer gece lambasi kullaniyorum, ve simdiye kadar bir sorunla karsilasmadim, kuslar geceyi gayet huzurlu geciriyorlar.

Tavuk kesimhanelerinde de tavuklarin, kesime girmeden once mavi isik ile aydinlatilmis bir odadan gecirildigi bilgisine ulastim.

Eger sizde de benzer sorun varsa, denemeye deger, tecrubemi paylasmak istedim.

3LYyJM.jpg

kuşlar gün ışığı ile uyanır gün batımı ile uykuya dalar normal şartlarda üretim hanelerde bu uyuklama süresini 2-3 saat daha kısaltıp ısık yakabiliyoruz fakat bana göre geceleyin ışık yakmak hatalı. aydınlıktan birden karanlığa geçtiklerinde kuşlar yatış psikolojisine girmeden yerleşmeden birden karanlığa girdiği için söylediniz tepkiler verilebilir fakat kısıla kısıla kapatılan veya ayarlı olarak voltajı düşerek kendini kısıp kapatan sistemler kullanmak daha ideal bence

kuşlar gün ışığı ile uyanır gün batımı ile uykuya dalar normal şartlarda üretim hanelerde bu uyuklama süresini 2-3 saat daha kısaltıp ısık yakabiliyoruz fakat bana göre geceleyin ışık yakmak hatalı. aydınlıktan birden karanlığa geçtiklerinde kuşlar yatış psikolojisine girmeden yerleşmeden birden karanlığa girdiği için söylediniz tepkiler verilebilir fakat kısıla kısıla kapatılan veya ayarlı olarak voltajı düşerek kendini kısıp kapatan sistemler kullanmak daha ideal bence
Merhaba aydınlatma ile ilgili birşeyşer araştırırken yazınızı gördüm. Benim kuşlar çatı katında odaya güneş ışığı geliyor sizce bu zaman ayarlı lambalardan almam gerekirmi yoksa güneş ışığı ile aydınlanıp kararması daha mı iyi?

Merhaba aydınlatma ile ilgili birşeyşer araştırırken yazınızı gördüm. Benim kuşlar çatı katında odaya güneş ışığı geliyor sizce bu zaman ayarlı lambalardan almam gerekirmi yoksa güneş ışığı ile aydınlanıp kararması daha mı iyi?
merhabalar
güneş ışığı tabi daha iyidir fakat bu güneş ışığı mevsimsel olarak değişiklik gösteriyor. kışın yeri geliyor bulutlar yüzünden hava aşırı kapalı oluyor ve günlerce güneş göremediğimiz bile oluyor bu süreç de kuşlarımız çoğu zaman uyuyarak geçirir o yüzden kesinlikle zamanlı ve ayarlı lamba kullanılmasında fayda görüyorum

@kahramankoroglu Çok teşekkür ederim ilginize. Dİkkate alacağım fakat bu zaman ayarlı ve yavaş yavaş sönen dimmerlerden bulamadım bilsiniz varmı acaba

@kahramankoroglu Çok teşekkür ederim ilginize. Dİkkate alacağım fakat bu zaman ayarlı ve yavaş yavaş sönen dimmerlerden bulamadım bilsiniz varmı acaba
eyer istanbul'da iseniz: Eminönü'nde selanik pasajı var mutlaka bulursunuz orada. tam olarak karaköy de kalıyor

Geri