Karadeniz Pet

Merhabalar

Arslan V.

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,

Samsunda ikamet etmekteyim, 27 yaşındayım. Yaklaşık 2 aydır muhabbet kuşu beslemeye çalışıyorum. Sevdiğim dostlarım sayesinde 3 çift jumbo ve 3 çift de normal toplamda 12 adet muhabbet kuşum var. Bu işe girmeden önce kesinlikle ticari amaçla değil hobi maksatı ile başladım. Kuşlarımla ilgili olarak siz değerli arkadaşlarımdan öğrenmem gereken çok fazla şeyin olduğuna inanıyorum. Bu konuda yardımcı olacağınızdan da hiç şüphem yok. Paylaşmam gereken en acil konulardan bir tanesi çiftlerimden 1 tanesi (normal) 02.01.2017 tarihinde 1 adet yumurta yaptı. Fakat daha sonra yumurta göremedim. İnternette çok fazla arastırdım. Çok fazla bakılmaması rahatsız edilmemesi gerekiyormuş. İlk yumurtam olduğu için heycanıma yenik düşüp arada bakıyorum 2. yumurta geldimi diye. bu gün olmasına rağmen hala yumurta yok. ama dişinin günün çoğunu yuvalıkta geçirdiğini görüyorum. Bu normal midir ? yapmam gereken herhangi birşey var mı ? kuşum yaşlı değil gagasından gördüğüm kadarıyla. Odaya girdiğimde dışarda ise hemen yuvalığına giriyor. Erkeğide yuvalığın başında bekliyor. bazen yuvalığından kafasını çıkartıyor. Son 2 gündür yorgun gibi bir hali var. Yapmam gereken birşey var mı ? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Merhaba hoş geldiniz aramıza inşaAllah faydalı güzel vakitler geçirirsiniz. Yumurta hazırlığı olduğu için kuşunuz sürekli yuvayla alakalı bir yumurta gelmiş devamı stresten dolayı gelmemiş olabilir resimleri varsa paylaşın daha verimli olur

Merhaba hoş geldiniz aramıza inşaAllah faydalı güzel vakitler geçirirsiniz. Yumurta hazırlığı olduğu için kuşunuz sürekli yuvayla alakalı bir yumurta gelmiş devamı stresten dolayı gelmemiş olabilir resimleri varsa paylaşın daha verimli olur
Akşam evime ulaşır ulaşmaz paylaşacağım, bir hafta oldu yumurtayı kontrol etmelimiyim dolumu boş mu diye =

Merhabalar ustam. Bereketli olsun inşallah.
Siz kuşunuzun tünekteyken de bir fotografını falan atın, hatta dışkısının da.
Ayrıca yuva kontrolü öyle ya da böyle her gün kontrol edilmeli, yani bakmanızda bir sakınca olacağını düşünmüyorum, tabi uzun süreli olmazsa.
Dişiniz tek yumurta yapmış olabilir, veya kızışkınlık yumurtası atmış olabilir ve asıl şimdi yuva hazırlığı yapıyor olabilir.
Kuyruk düşük, surat çekik, halsiz gibi, kanat düşük ve popo üstü şişik bir tipi varsa kuşunuz yüklüdür muhtemelen. Siz yine de yandan falan fotografını bir yollayın.

Merhabalar ustam. Bereketli olsun inşallah.
Siz kuşunuzun tünekteyken de bir fotografını falan atın, hatta dışkısının da.
Ayrıca yuva kontrolü öyle ya da böyle her gün kontrol edilmeli, yani bakmanızda bir sakınca olacağını düşünmüyorum, tabi uzun süreli olmazsa.
Dişiniz tek yumurta yapmış olabilir, veya kızışkınlık yumurtası atmış olabilir ve asıl şimdi yuva hazırlığı yapıyor olabilir.
Kuyruk düşük, surat çekik, halsiz gibi, kanat düşük ve popo üstü şişik bir tipi varsa kuşunuz yüklüdür muhtemelen. Siz yine de yandan falan fotografını bir yollayın.
Desteğiniz için gerçekten teşekkür ederim, en kısa sürede fotoğrafı yüklüyorum.

Tekrar merhaba,

Yumurtlayan kuşum ve dayanamayıp fotoğrafladığım yumurtam. Bilgi konusunda desteğinizi rica ederim :)

Ekli dosyalar

• IMG_9562.JPG
    IMG_9562.JPG
    1.1 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_9563.JPG
    IMG_9563.JPG
    1 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_9564.JPG
    IMG_9564.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_9570.JPG
    IMG_9570.JPG
    1.1 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_9571.JPG
    IMG_9571.JPG
    989.8 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_9572.JPG
    IMG_9572.JPG
    1.6 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_9573.JPG
    IMG_9573.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 12
üsten fotolarda yumurta yok gibi alttan olan foto da şüpheye düştüm inşaAllah yakın vakitte yeniden yumurtlamaya başlar yumurta boş bu arada hayırlısı olsun

kızışma yumurtası olabilir iki gün daha kalsın sonra yine bakın sonra alırsınız

Desteğiniz için teşekkürler, burdan sizlerin sayesinde bende zamanla tecrübe kazanacağım işl.
Bunlarda evimin diğer üyeleri :) Bi maşallahınızı alırım :)

Ekli dosyalar

• IMG_9565.JPG
    IMG_9565.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_9566.JPG
    IMG_9566.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 8
  • IMG_9567.JPG
    IMG_9567.JPG
    1.1 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_9568.JPG
    IMG_9568.JPG
    1.5 MB · Görüntüleme: 11
Rica ederim elimizden geleni yapmaya hazırız :) maşallah çok güzel takımlarınız taban malzemesi ve ahşap tünek kullanırsanız daha güzel olur kimyasal krakeri de vermeyin kuşlarınız daha sağlıklı olacaktır :)

Ben sitresten dolayı yumurtlamayı bıraktığını düşünmüyorum muhtemelen ilk yumurta kızgınlık yumurtasıydı ve kızgınlık yumurtasından sonra ara verdi. Yumurta boş yakın zamanda yumurta dökmeye başlar. Dışkısında gözle görülür büyüme varmı. Bu arada kuşunuzda yumurta var.

Ben sitresten dolayı yumurtlamayı bıraktığını düşünmüyorum muhtemelen ilk yumurta kızgınlık yumurtasıydı ve kızgınlık yumurtasından sonra ara verdi. Yumurta boş yakın zamanda yumurta dökmeye başlar. Dışkısında gözle görülür büyüme varmı. Bu arada kuşunuzda yumurta var.
Merhaba, yapmam gereken herhangi birşey varmı sabah dışardan izlediğimde gene yuvanın içerisindeydi.

Birşey yapmanız gerekmiyor yakın zamanda yumurta gelecektir. Keyifli hobiler

maşallah