Karadeniz Pet

Monk Papağanı

ben öyle bir şeye rastlamadım. Gördüğüm bütün monk papağanları konuşuyordu.
1 yaşını doldurmadan dişi - erkek ayırt edilmesi dna testi yapılmadan imkansız. 1 yaşından sonra çiftleşme hareketleriyle kendilerini belli ediyorlar.

Monk papağanı diğer adıyla quaker papağanı ülkemizde çok nadir beslenen fakat avrupada çok popüler olan bir papağan türüdür.
Monk papağanının anavatanı güney amerika bölgeleri, brezilya, uruguay ve arjantindir. Boyları 30cm, kanat uzunlukları 14cm-15cm olabilmektedir. Genel olarak yaygın renkleri yeşil ve mavi tonludur. Mutasyon olarak sarı ve beyaz renklerde de olabilmektedirler. Diğer papağan türleri gibi sürüler halinde yaşarlar. İnsanlarla çok hızlı bağ kurabilen, çok hareketli, uçmayı-havada akrobasik hareketler yapmayı seven, banyo yapmaktan hoşlanan, biraz gürültücü ( kalın sesli ) ve ses taklit etmeyi çok seven bir türdür.
Ortalama 20-30 yıl arasında yaşarlar. Soğuk ve sıcak havalardan etkilenmezler. Bazı ülkelerde ekosistemi bozduğu için bu türün üretimi kısıtlandırılmıştır.
Büyük bir kafese ve çokca oyuncağa ihtiyaç duyurlar. Pareket yemleri, meyve ve sebzelerle beslenirler.

Not: Bende monk papağanı besliyorum. Her türlü sorularınızı monk papağanı bölümümüze yazabilirsiniz.
Sen mesela bir kelime diyorsun mesela merhaba dedin 10 kez
bunu tekrarlıyor mu yoksa kafasına eseni mi söylüyor çoğu kuş gibi
yabi demek istediğim şu iletişin kuruyir mu sahibiyle jakoda olduğu gibi yoksa boşa gevezelik mi ediyor

hayır aklına gelenleri rastgele söylüyor.

emek verilmeden başarı olmaz.

emek verilmeden başarı olmaz.
Peki hocam son bir soru sorucam rahatsızlık veriyorum ama kusura bakmayın aşırı meraklıyım siz yavru monk papağanınızı ilk aldığınızda sırtından göbeğinden sevdiriyormuydu öpmenize ters çevirip yatırıp sevmenize izin veriyor muydu yoksa zamanla mı oldu yani demek istediğim şu kuşun kimyasında var mı bu yoksa sonradan mı ediniyor bazı kuşlar hiç edinemiyor mesela bu özellikleri

Estafullah. Belli bir süre geçmesi geçip sizi alışıp ve güvenmesi gerekiyor. Zamanla oldu.

Jako gibi ırklara göre çok kolay.
Bir nevi sultan papağanı gibi.

Jako gibi ırklara göre çok kolay.
Bir nevi sultan papağanı gibi.
Peki hocam youtubeden ve konuda g9rdüğüm videolara baktım caiqueyi biryere bıraktığınızda kendi kendine bile olsa bişeylerle oynuyor kağıt parçasıyla oynayanını bile gördüm sizin monk papağanınızı mesela dışarı çıkardınız ne yapar biryerde vazo gibi mi durur öter mi sizinle mi ilgilenir yoksa ötede beride hoplayıp zıplar mı dolaşır mı neler yapar

kendine oynuyor, halı üzerinde yürüyor, ufak topu var onla oynuyor.

kendine oynuyor, halı üzerinde yürüyor, ufak topu var onla oynuyor.
ters çevirdiğinizde öptüğünüzde veya bunun gibi sizin yaptığınız başka şeyler yaptığınızda tepkisi ne oluyor seviyor mu bu durumu rahatsız olup başka yere mi konuyor meraklanıp sizinle oynamaya mı başlıyor oda sizinle ilgileniyor mu yoksa çok çabuk mu sıkılıyor herşeyden :D :D

Monk papağanı diğer adıyla quaker papağanı ülkemizde çok nadir beslenen fakat avrupada çok popüler olan bir papağan türüdür.
Monk papağanının anavatanı güney amerika bölgeleri, brezilya, uruguay ve arjantindir. Boyları 30cm, kanat uzunlukları 14cm-15cm olabilmektedir. Genel olarak yaygın renkleri yeşil ve mavi tonludur. Mutasyon olarak sarı ve beyaz renklerde de olabilmektedirler. Diğer papağan türleri gibi sürüler halinde yaşarlar. İnsanlarla çok hızlı bağ kurabilen, çok hareketli, uçmayı-havada akrobasik hareketler yapmayı seven, banyo yapmaktan hoşlanan, biraz gürültücü ( kalın sesli ) ve ses taklit etmeyi çok seven bir türdür.
Ortalama 20-30 yıl arasında yaşarlar. Soğuk ve sıcak havalardan etkilenmezler. Bazı ülkelerde ekosistemi bozduğu için bu türün üretimi kısıtlandırılmıştır.
Büyük bir kafese ve çokca oyuncağa ihtiyaç duyurlar. Pareket yemleri, meyve ve sebzelerle beslenirler.

Not: Bende monk papağanı besliyorum. Her türlü sorularınızı monk papağanı bölümümüze yazabilirsiniz.
Monk Papağanınız için aldığınız kafesin linkini ve ölçüsünü verebilir misiniz yanlış kafes almiyim boşuna

Bana alışma zamanında kafesinde oyuncak bulunmaması lazım değil mi

çok oyuncak koyabilirsiniz oyuncakları çok seviyor, rastgele bir pet marketden girip aldım çok büyük boy kafesi. markası yok.

çok oyuncak koyabilirsiniz oyuncakları çok seviyor, rastgele bir pet marketden girip aldım çok büyük boy kafesi. markası yok.
Hocam tekerlekli olmaması lazım benim alacağım kafesin çünkü masanın üzerine koyucam kafesi tekerlekli olmayanlardan kuş için ölçü ne kadardır 60x60x60 yeterli mi sizce

Son düzenleme:
60x60 kafes yeterli olur. Monk zaten çok büyük bir tür değil.
Sultan papağanından biraz büyük.

Hocam kafesini yemini tüneğini oyuncak olarak oyun topunu hallettim başka neler lazım acaba siz ne tür şeyler kullanıyorsunuz ve ne tür oyuncaklardan hoşlanıyor zilli oyuncak salıncak iplikler vs vs ? mümkünse aldığınız oyuncakların malzemelerin linki yada adını verebilir misiniz

mutlaka ahşap tünekler, salıncak, halat ipler
gaga taşı unutmayın.
Kafes altına kemirgen talaşıda koyabilirsiniz.

Geri