Karadeniz Pet

Mubiş üretimi hakkında bir kaç soru

Berkay Akbal

Yeni Üye
Başlıktanda gördüğünüz gibi bir kaç sorum olacak. Öncelikle forumda yeniyim. İnşallah doğru yere açmışımdır, yanlışsa kusuruma bakmayın. He şuan soruyorum ama yapamam yaşım daha 16. Evde ufak tefek besliyorum alışmak için.
  1. İlk defa üreticiliğe başlarken en az kaç tane takım almak gerekir?
  2. Çiftler için pvc kafesmi alsam tel mi?
Hatta üreticiliğini yapanlar ilk başlarken yapmam/bilmem gerekenleri söylese daha iyi olur. Şimdiden teşekkürler

Şimdi yine ekliyim bi tane daha soru
3. Ben bi sitede gördüm 5 yıl boyunca yılda 1-2 kere yumurtlar diyor. O 1-2 kerede tek seferde kaç tane yavru olur?
Anlamamış olursanız sorun yine anlatırım

Şimdi yine ekliyim bi tane daha soru
3. Ben bi sitede gördüm 5 yıl boyunca yılda 1-2 kere yumurtlar diyor. O 1-2 kerede tek seferde kaç tane yavru olur?
Anlamamış olursanız sorun yine anlatırım
Evde mi yapicam ayrı bir yer mi tutucak sin ona gire değişir evde ise bir 8 li hazır yuvalikli pvc kafes la ama başka bir odada dukkanda yapacaksan tel kafes daha mantıklı olur illa basda 2 3 takımla başka hastalık ve kuşlar hakkında tecrübe kazanınca ona gire çoğalırsın bıraksan yılda 4 5 kere kuluçka yapar ama 3 den fazlası kusu zorlar o yüzden 3 normaldir ve her kusa göre yumurta sayısı değişir ortalama 5 6 yumurta yapar hepsi çıkar hepsi yaşar diye birşey yok garanti yok başarılar dilerim

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evde mi yapicam ayrı bir yer mi tutucak sin ona gire değişir evde ise bir 8 li hazır yuvalikli pvc kafes la ama başka bir odada dukkanda yapacaksan tel kafes daha mantıklı olur illa basda 2 3 takımla başka hastalık ve kuşlar hakkında tecrübe kazanınca ona gire çoğalırsın bıraksan yılda 4 5 kere kuluçka yapar ama 3 den fazlası kusu zorlar o yüzden 3 normaldir ve her kusa göre yumurta sayısı değişir ortalama 5 6 yumurta yapar hepsi çıkar hepsi yaşar diye birşey yok garanti yok başarılar dilerim

Ya yılda 4 5 kere kuluçkalar diyorsun.her kuluçkada kaç tane yumurta bırakır

Ya yılda 4 5 kere kuluçkalar diyorsun.her kuluçkada kaç tane yumurta bırakır
Her kusa göre değişir 5 yumurta yapıp yatanda var 10 yumurta yapanda 4 2 yapanda önemli olan yaptığı yumurtanın dolu olup yavrunun çıkması beslemesi büyütmesi yani bunu 2 takım la başla öğren ona gore üretici olmaya karar ver

Yani şöylemi diyorsun her kuluçka da 5 dolu yumurtlasa 4 kere kuluçkalasa 20 tanemi kuş olur?

Yani şöylemi diyorsun her kuluçka da 5 dolu yumurtlasa 4 kere kuluçkalasa 20 tanemi kuş olur?

Alakası yok her kuşun her yumurtası dolu olmaz örneğin kuşunuz 5 yumurta yaptı,yumurtalardan 1'ide dolu olabilir 4deolabilir 5ideolabilir bu tamamen sizin o kuşları ne kadar iyi beslediğiniz,sağlık durumu ve birazda kuşun üremeye yatkınlığıyla alakalı.Birde yılda 1,2 kuluçkadan fazlada geçirebilirler o ortalaması gibi üst üste 2 kuluçka geçirtirsin 2 ay dinlendirir tekrar üretmeye çalışırsın

Hocam ben ne diyorum sen ne diyorsun.. Örneğin dedim ben.
Tekrarlıyım sorumu.
Her kukuçkaya yattığında 5 dolu yumurta bıraksa ve 4 kere kuluçkalasa 20 tane mi kuş olur?

Tekrarlıyım sorumu.
Her kukuçkaya yattığında 5 dolu yumurta bıraksa ve 4 kere kuluçkalasa 20 tane mi kuş olur?
Tüm yumurtaları dolu çıkarsa ve yavrular da sağlıklı yumurtadan çıkar büyürse evet 20 tane. Ama kuşlarda hepsi dolu çıkmayabiliyor çıkan yavrular ölebiliyor arkadaşlar da bunu söylüyor

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tekrarlıyım sorumu.
Bu verdiğin örneğin cevabını basit bir çarpma işlemi ile de kendin bulabilirsin sormana bile gerek yok 4 kuluçka x 5 yavru = (4x5=20) 20 yapar.

Tekrarlıyım sorumu.
Sen okuduklarını iyice anlamıyorsun o zaman her kuluçka kesin dolu yumurta olacak diye bir şey yok o yüzden diyorum ortalama diye yani yumurta gelebilir ama dölsüz olur o yüzden boş çıkabilir şans işi yani

Sen okuduklarını iyice anlamıyorsun o zaman her kuluçka kesin dolu yumurta olacak diye bir şey yok o yüzden diyorum ortalama diye yani yumurta gelebilir ama dölsüz olur o yüzden boş çıkabilir şans işi yani

Bu verdiğin örneğin cevabını basit bir çarpma işlemi ile de kendin bulabilirsin sormana bile gerek yok 4 kuluçka x 5 yavru = (4x5=20) 20 yapar.

Tüm yumurtaları dolu çıkarsa ve yavrular da sağlıklı yumurtadan çıkar büyürse evet 20 tane. Ama kuşlarda hepsi dolu çıkmayabiliyor çıkan yavrular ölebiliyor arkadaşlar da bunu söylüyor

Neyse hepinizden teşekkürler.sorumun Cevabını aldım.

Bana kalırsa üretmeden önce bakımı, ortamı, hastalık sorunlarını ve tedavilerini öğren derim üretim basit iş. İsterse eş olsunlar sağlıksız olan kuş yavrulara nasıl baksın? En önemlisi bunlar, bunları yapamadıkdan sonra o üretimhanen olur kuş mezarı narin hassas canlı bunlar neler tüketir tüketmez bayağı bir araştırman gerekecek. Üretim için 2 yavru alıp çift yaparsın en sağlıklısı bu.

Ben zaten 1 aya yakındır araştırma yapıyorum. Hastalıkları tedavilerini vb. Ve yapmaya devam edicem. Sebebi evimde 2 tane kuş var ama çiftleşmiyorlar. Evdeki kuşlarla en azından zaman geçiyor. Olmasaydı hiç heçmezdi. Daha fazla kuş olsa daha fazla zaman geçerdi. Çok konuştum..
Neyse yorumun için teşekkürler
Bana kalırsa üretmeden önce bakımı, ortamı, hastalık sorunlarını ve tedavilerini öğren derim üretim basit iş. İsterse eş olsunlar sağlıksız olan kuş yavrulara nasıl baksın? En önemlisi bunlar, bunları yapamadıkdan sonra o üretimhanen olur kuş mezarı narin hassas canlı bunlar neler tüketir tüketmez bayağı bir araştırman gerekecek. Üretim için 2 yavru alıp çift yaparsın en sağlıklısı bu.

Ben zaten 1 aya yakındır araştırma yapıyorum. Hastalıkları tedavilerini vb. Ve yapmaya devam edicem. Sebebi evimde 2 tane kuş var ama çiftleşmiyorlar. Evdeki kuşlarla en azından zaman geçiyor. Olmasaydı hiç heçmezdi. Daha fazla kuş olsa daha fazla zaman geçerdi. Çok konuştum..
Neyse yorumun için teşekkürler
Estağfurullah bir merakın var ki soruyorsun sonuçta buraya birşeyler öğrenmek için kayıt oldun yardım ederiz her turlu.

I

3 ay önce aldığım çift kızıştıci vermediğim halde 2. Kuluçkasinda iki kuluçkadada 7 yumurta verdi ilki acemilige geldi yavrular öldü ben istemiyorum bu kadar pespese yapsınlar ama yavrular öldüğü gün hemen çiftleşmeye başladılar

7 yavrunun hepsi aynı gün mu oldu yoksa 7 side yumurtadan çıkıp beslenmediği için mi oldu
I

3 ay önce aldığım çift kızıştıci vermediğim halde 2. Kuluçkasinda iki kuluçkadada 7 yumurta verdi ilki acemilige geldi yavrular öldü ben istemiyorum bu kadar pespese yapsınlar ama yavrular öldüğü gün hemen çiftleşmeye başladılar

Beslenme ile ilgili değil hastalık 3 gün içinde hemen hemen hepsi
Anneye koksidiyiz tedavisi uygulayın o zaman yetişkinlerde taşıyıcılık.olup yavrularda kısa sürede ölümle sonuçlanan bir hastalık yavrularda daha sindirim gelişmediği için hemen etki gösterip ölümle sonuçlanıyor