Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Burun Üstü Şişlik, Tüy Dökülmesi ve Tek Gözde Kısıklık

Ezgi Göç

Yeni Üye
Merhabalar!
Kuşum Ceku 10 yaşında bebekliğinden beri mantar var burnunda. Genellikle ilkbahar ve sonbaharda artıyor. Biz genellikle koparmayı tercih ediyorduk (babam sağ iken) ancak babam rahmetli olunca cesaret edemedik ve bu ilkbaharda TROSYD mantar kremi kullandık. (2 ay önce falan). Ancak kremden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama yakın zamanda kuşumun burnunun üstündeki tüyler dökülmeye başladı. Başta bu kadar yoğun değildi ama gitgide tüylerin döküldüğü yerin altı fotoğrafta da gördüğünüz gibi şişmeye başladı. Aynı zamanda bu sabah baktığımda sol gözü sağ gözünden daha kısıktı. Bunun dışında bizden kaçıyor ele gelmiyor ve uçmasında vb problem olmamasına rağmen sessizleşti. Kuşum için ne yapabilirim bu hastalık nedir? Mantar kaynaklı mı yoksa ur veya beze mi? Lütfen bilen biri yardımcı olsun. Çok teşekkürler şimdiden...

Ekli dosyalar

• MK.jpg
    MK.jpg
    76.3 KB · Görüntüleme: 107
  • MK2.jpg
    MK2.jpg
    96.3 KB · Görüntüleme: 117
Mantar kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Pamuklu çubukla omsijenli suyla o bölgeyi silip günde iki troysd kullanın.

@Selçuk YÜKSEL bey de gördüğünde yorum yapabilirse iyi olur.

Birkaç fotoğraf daha ekledim. Belki yeterince anlaşılamıyordur diye. En yakın zamanda diğer bilenlerin de yorumlarını bekliyorum. Çok endişeliyim gerçekten. Bayram olduğu için veterinere de götüremiyorum ki zaten götüreceğim veterinerin de ne kadar anlayabileceği şüpheli maalesef :(

Ekli dosyalar

• mk4.jpg
    mk4.jpg
    103.3 KB · Görüntüleme: 100
  • mk5.jpg
    mk5.jpg
    78.9 KB · Görüntüleme: 89
  • mk6.jpg
    mk6.jpg
    86.4 KB · Görüntüleme: 77
  • mk8.jpg
    mk8.jpg
    82.4 KB · Görüntüleme: 87
Birkaç fotoğraf daha ekledim. Belki yeterince anlaşılamıyordur diye. En yakın zamanda diğer bilenlerin de yorumlarını bekliyorum. Çok endişeliyim gerçekten. Bayram olduğu için veterinere de götüremiyorum ki zaten götüreceğim veterinerin de ne kadar anlayabileceği şüpheli maalesef :(
Burnunda akıntı var mı?

Burnunda akıntı var mı?
Hayır ancak mantar sebebiyle sol burun deliği tikanik bir süredir. Trosyd çok kısa sureligine çok az açıyor sol burun deligini. Dediğim gibi bebekliginden beri mantar herhalde muzminlesmis bayağı... Ancak bu burun üstü şişmesini çok net hatırlamıyorum ama ilk kez yaşıyor galiba...Siz tabi ki çok daha iyi bilirsiniz ama bu sisligi yapısal olarak normalde burnunda çıkan mantara benzetemiyorum ben. Daha pürüzsüz pembe et rengi gibi...

Hayır ancak mantar sebebiyle sol burun deliği tikanik bir süredir. Trosyd çok kısa sureligine çok az açıyor sol burun deligini. Dediğim gibi bebekliginden beri mantar herhalde muzminlesmis bayağı... Ancak bu burun üstü şişmesini çok net hatırlamıyorum ama ilk kez yaşıyor galiba...Siz tabi ki çok daha iyi bilirsiniz ama bu sisligi yapısal olarak normalde burnunda çıkan mantara benzetemiyorum ben. Daha pürüzsüz pembe et rengi gibi...
Kafasının arka kismina dogru yayılıyor mu ya da yanlara, rengi sarımstrak cinsini anımsatıyor mu? Fotografda degisik cıkabilir.

Şişlik için bir şey diyemiyorum ben sarı bölgeden ve tüylerin dökülmesinden yola çıkarak mantr var diyorum. Mantarla beraber başka bir sorunu olabilir o şişlik de o sorundan kaynaklıdır. https://www.google.com.tr/amp/www.muhabbetkusu.com.tr/threads/burun-tikanmasi.66197/?amp=1527043023 Burun deliğinin açılması için burada yorumlar yapılmıştı bir bakın.

- EVET BU! Sanıyorum bu yani aynı böyle benim cekumun burun üstü de...
Bu tatlisinkine apse demişler umarım benim guzeliminki de önemsiz bir seydir
Fotoğrafı görüpte attım umarım kısa zamanda atlatır çünkü epey zamandır o şeyle hayatta :)

- EVET BU! Sanıyorum bu yani aynı böyle benim cekumun burun üstü de...
Bu tatlisinkine apse demişler umarım benim guzeliminki de önemsiz bir seydir
ya ben buna evet bu dedim ama benim kuşumun şişliğinde sarı irin falan yok direkt pembe :(
bir de bana İstanbul Gaziosmanpaşa tarafında muhabbet kuşundan anlayan veteriner önerebilecek olan var mı??

ya ben buna evet bu dedim ama benim kuşumun şişliğinde sarı irin falan yok direkt pembe :(
bir de bana İstanbul Gaziosmanpaşa tarafında muhabbet kuşundan anlayan veteriner önerebilecek olan var mı??
Kafa bolgesini ve o bolgeyi tekrar fotograf ceker misiniz? Ya üfleyin ya da elinizle tüyünü açın kontrol edelim iyice. Forumda bir konu olacaktı ona bakabilirsiniz guvenilir veterinerdi ismi sanirim

Geri