Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu eş tutma

ufukkouelk

Yeni Üye
Ölen erkek muhabbet kuşunun yerine bir tane daha aldım. Şimdi ikisi ayrı kafeste , dişiyi erkeğin kafese atmalı diye biliyorum doğru mudur? Yuvalığı her zaman takabilir miyim yoksa dişinin ceresi kararınca mı takacağım?

Bu sefer de hayvan yalnızlıktan psikolojisi bozulur diye düşünüyorum ne zaman dişiyi erkeğin kafesine atmalıyım? Kavga olunca hemen ayırırım bu sefer.

Yuvalığı erkeğin kafesine takın 1 hafta kadar bir süre geçtikten sonra dişiyi erkeğin kafesine koyun ki erkek baskınlığını koruyabilsin. Ama kuşun tam olarak en son ne zaman kuluçkadan kalkmıştı bilmiyorum. O yüzden bir süre dinlendirsen daha iyi olur.

Kasımın 17-18 gibi yuvalığı aldık, biraz dinlensin diyorsunuz yani?

Kasımın 17-18 gibi yuvalığı aldık, biraz dinlensin diyorsunuz yani?
Yani 6 yumurta yapmış yumurtaların hepsi boş çıkmış. Bu ayın 15'ine kadar dinlendirin öyle devam edersiniz bence. Art arda bu kadar çok yumurta yapması bağışıklık sistemine zarar verir.

Biraz dişiyi suçluyorum, dişiyi parayla almadık, balkona kendi geldi evden kaçmış gibiydi huysuz ve saldırgandı, annemler atamamış eve aldık, sonra yalnız kalmasın eş tutsun diye ben inisiyatif alıp bir tane erkek aldım ama 3 ayı göremeden öldü garibim. Şunu düşünüyorum tüm dişiler mi böyle saldırgan ve huysuz oluyor? Şimdi bu erkekle de uyuşamazsa bunu petshopa satıp yenisini mi alsam? Ya yenisini alırsam gene uyuşamazsa? Hayvan beslemeye konsept olarak karşıyım çünkü ölünce üzüyor, ona bağlanıyorsun bunu bildiğim için karşıyım.

Biraz dişiyi suçluyorum, dişiyi parayla almadık, balkona kendi geldi evden kaçmış gibiydi huysuz ve saldırgandı, annemler atamamış eve aldık, sonra yalnız kalmasın eş tutsun diye ben inisiyatif alıp bir tane erkek aldım ama 3 ayı göremeden öldü garibim. Şunu düşünüyorum tüm dişiler mi böyle saldırgan ve huysuz oluyor? Şimdi bu erkekle de uyuşamazsa bunu petshopa satıp yenisini mi alsam? Ya yenisini alırsam gene uyuşamazsa? Hayvan beslemeye konsept olarak karşıyım çünkü ölünce üzüyor, ona bağlanıyorsun bunu bildiğim için karşıyım.
Şöyle ki dişi kuşlar kolay kolay eş tutmaz. Bir petshopla anlaşın kuşunuzu oraya götürün orda kuşların arasından en çok ilgilendiği kuşu seçin alın. Baktınız orada ilgilendiği kuşla sonradan kavga etmeye başladı zaten petshop ile anlaştığınız için değiştirir yeni kuş alırsınız. Eğer istanbulda iseniz burada bir sürü üretici var onların birisi ile anlaşmanız daha doğru olur.

Ben Ankara'dayım. Erkek kuşu aldığım yere sordum dişiyi size vereyim eş bulsun diye olmaz dediler, iki kuşu da verirsin dedi, eş olmuş iki kuş veririm dedi, ya dedi dişi kuş kimseyle eş olmazsa, bu dedi nadir görülen bir durum üstüne biraz para eklersin dedi. Erkek kuş pek yemiyomuş , 5 gün dedi böyle devam ederse satarım ikisini de evde ölmesin. Arkadaşlarından ayırdık diye hemen tavır yapıyo, aslında bu kuşları tek satmamaları lazım sosyal hayvanlar.

Dediğiniz şeyi onlara önerdim, dişi dedim sizde kalsın eş bulsun kabul etmediler, eş olmuş kuş veririm dedi. Ama dedi tuzlu. İki kuşu satarsam indirim yapacakmış.

Yeni aldığım erkek kuş bugün mutsuz gibiymiş biraz ona istinaden konuştum onlarla. Öbür ölen kuş gibi hareketler yapmaya başlarsa satacağım.

Onların derdi para kazanmak kuşu önemseseler tek satmazlar ben kuşçu olsam tek vermem yani bu kadar duygusal olduklarını bilmezdim.

Kabul etmedi işte. Ya diyor hiçbiriyle eş olmazsaymış.
Anlaşılan sizin gittiğiniz petshop elinde ki çifti çıkarmaya çalışmış. Kuş onca kuşun arasından hangisi ile en çok ilgilenirse onu alın. İçinde 4-5 erkeğin bulunduğu bir salmada kuşun hiçbir kuşla ilgilenmemesi mümkün değildi. Ama siz yeni bir erkek almışsınız anladığım kadarıyla. Bir süre gözlemleyin.

Dün akşam aldım foto çekmedim, evde çekince atarım akşam.

Öldü deyince o hışımla gidip yenisini alıverdim ama mahzunlaşmış biraz, 500 lira gitti şu ana kadar kafesi ,yemi, suyu, kumu ,krakeri, parada değilim ama tuzlu biraz kuş işi . Durumu olmayan insanlar kuş işine girmesin bence.

Geri