Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu gaga üzerinde siyah nokta

Byseus

Yeni Üye
Merhaba bir dişi bir erkek muhabbet kuşu besliyorum 3 4 aydır beraberler erkek çok istekli dişi bir o kadar isteksiz son 2 haftadır tüyleri düzensiz olduğundan erkeği yuvalı kafese dişiyi yuvasız kafese aldım. Hem biraz özlem çekip çiftleşme kolaylaşsın hemde tüyünü daha rahat çıkarsın diye ama 2 3 gün önce dişi kuşun gagasının hemen sol üstünde siyah bir nokta belirdi yara gibi anlamadım acaba yem vs mi yapıştı diye bekledim ama geçmiyor. Hal böyle olunca acaba kuş tüyde değilde acaba farklı bir rahatsızlık mı var diye düşünmeye başladım. Resimden yorum yapabilecek kimse var mı acaba

EXAIsA.jpg

Islak pamuklu çubuk ile o bölgeyi silip durumu yazar mısınız?

Sildim gaga burun deliği kısmındaki hafif çıkar gibi oldu ama gaga üstü kabuk gibi çıkmadı fazla da incitmek istemedim acıdı sanki bıraktım ele çok gelmiyor korkuyor hareketli oluyor çok canı yansın istemedim. İnşallah kötü bir durum değildir.

Merhaba geçmiş olsun sanırım gaga yemiş erkekten veya kafeste tel felan değmiş olabilir geçmiş olsun.

Teşekkür ederim. Geçici bir durum mu ne kadar zamanda toparlar sizce öyleyse.

Sildim gaga burun deliği kısmındaki hafif çıkar gibi oldu ama gaga üstü kabuk gibi çıkmadı fazla da incitmek istemedim acıdı sanki bıraktım ele çok gelmiyor korkuyor hareketli oluyor çok canı yansın istemedim. İnşallah kötü bir durum değildir.
Burun deliği kanamış olabilir. O bölgeye terramycn kremi sürün.

Burun deliği kanamış olabilir. O bölgeye terramycn kremi sürün.

Temizledim bölgeyi sanırım o kısmını bir yere çarptı veya kafes kapak demir yay ucuna denk geldi kanayıp kabuk yaptı ama o bölgede bayağı bi dökülme var tüy yenileme zamanı inşallah o bölge çabuk toparlar, semiz otu takviyesi yapıyorum 2 3 günde bir tek dal. versela laga yem vitakraft vitaminli yem ile karıştırıyorum birde suluğuna vitamin damlatıyorum.

EczL8f.jpg

Teşekkür ederim. Geçici bir durum mu ne kadar zamanda toparlar sizce öyleyse.
Ondan daha kötüsü benim yavru kuşa olmuştu mikrop kapmasın yeterli olur B vitamini takviyesi yapalım suluguna kısa sürede toparlayacaktır.

Geri