Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun gagasındaki tuhaf hastalık

SkyScorpion

Yeni Üye
Merhabalar, 2 aylıkken aldığım erkek muhabbet kuşuma 4 yıldır bakıyoruz. Kendini çok sosyal, sevecen ısırmak nedir bilmeyen tür bir kuş.

Yaklaşık 2-3 ay önce kuşumun gagasının ucunu kestim( aşırı uzamasından dolayı) Yanlış hatırlamıyorsam Bu tarihten sonra önce problem yoktu. ardından gagasının bir tarafında hafif bir pürüzlenme oldu ve çatlak göründü. tekrar uzayan gaganın ucu koptu ve hafiften kanadı sonra durdu. Daha sonra gaganın uc kısmının iç tarafı siyahlaştı yaklaşık 7-10 gün sonra da gaganın ucu tamamen koptu.

Bu esnada sürekli vitamin takviyesi yaptım ve yumurtalı ve kalamar kemikli(toz yaparak) mamalarla besledim. uzaması için beklerken, 1 ay kadar sonra hali bu. Gaganın bir tarafı tamamen yara oldu ve ortadan kırıldı sol ile sağ ayrı ve hafiften kanıyor. Sanırım yara taraf tamamen düşecek yakında.

lanet ettim, nedir bu hastalık? nasıl geçmiyor yavaş yavaş kanser gibi ilerliyor. Hayvan yem yiyemiyor şuan elle besliyorum bebe bisküvisi ile.

Yardımlarınızı esirgemeyin, Teşekkürler.

—-

—-

——

Hatalı kesim veya pis aletle kesme sonucu olmuş olabilir, vakit kaybetmeden bir kanatlı kuş veterinerine götürmelisiniz

Hatalı kesim veya pis aletle kesme sonucu olmuş olabilir, vakit kaybetmeden bir kanatlı kuş veterinerine götürmelisiniz
anladım. ama kestikten sonra yavaş yavaş bu hale geldi. yani ilerledi, bir türlü düzelmedi. tırnak makasıyla kestim küçük boy ama kolonya veya sabunlu su ile yıkadım öncesinde hep yıkarım. Kanatlı kuş veterineri dediğiniz kimler oluyor acaba? veteriner klinikleri var ama özellikle öyle bir klinik var mı hiç denk gelmedim yaşadığım şehirde. Niğde/Merkez

Kişisel bakım ürünlerini ortak kullanamazsınız. Ayrıca kolonyaların dereceleri vardır ,etil alkol azsa pek işe yaramaz.
Kuşun durumu kötü mutlaka bir kuş veterineri görmeli. Sürekli yumurta maması da sıkıntılara yol açabilir,özel mamalar satılıyor kuşlar için elle besleme maması ondan alın. Kursaktan besleme yapılmazsa kuş yeterince yemek de yiyemez açlıktan ölür. O yüzden bilen birileri kursaktan besleme yapmalı.

Veteriner konusuna gelirsek bu alanda da ihtisas yapan veterinerler vardır,kimisi büyükbaş hayvanlar alanında uzmanlaşır kimisi kanatlı alanında. Niğde için kanatlı veterineri bulamadım. Siz Google'ye Niğde veteriner yazın ve hizmetler bölümünden hangi hayvanlara baktıklarını inceleyin,kuş yazan varsa ve o klinik hakkında kanatlı alanında iyi yorumlar yapılmış ise yani iyi bir klinikse oraya götürün 👍🏻 Kedi köpek bakıp kuşlardan anlamayan ama getirin biz bakarız diyenlere gitmeyiniz.

Kişisel bakım ürünlerini ortak kullanamazsınız. Ayrıca kolonyaların dereceleri vardır ,etil alkol azsa pek işe yaramaz.
Kuşun durumu kötü mutlaka bir kuş veterineri görmeli. Sürekli yumurta maması da sıkıntılara yol açabilir,özel mamalar satılıyor kuşlar için elle besleme maması ondan alın. Kursaktan besleme yapılmazsa kuş yeterince yemek de yiyemez açlıktan ölür. O yüzden bilen birileri kursaktan besleme yapmalı.

Veteriner konusuna gelirsek bu alanda da ihtisas yapan veterinerler vardır,kimisi büyükbaş hayvanlar alanında uzmanlaşır kimisi kanatlı alanında. Niğde için kanatlı veterineri bulamadım. Siz Google'ye Niğde veteriner yazın ve hizmetler bölümünden hangi hayvanlara baktıklarını inceleyin,kuş yazan varsa ve o klinik hakkında kanatlı alanında iyi yorumlar yapılmış ise yani iyi bir klinikse oraya götürün 👍🏻 Kedi köpek bakıp kuşlardan anlamayan ama getirin biz bakarız diyenlere gitmeyiniz.

anladım, bir de krem önerildi “avipom merhem”. yarın bunu bulmaya çalışacağım aynı zamanda. anlayan yer neresi bulabilirim fikrim yok ama araştıracağım yarın.

Gaga kesimi basit bir fiil gibi görünen ama hata olursa (enfeksiyon kaparsa) ölüme kadar sebep olabilecek bir durum. O yüzden bir daha kendiniz kesmeyin. 👍🏻
Umarım kuşunuz iyileşir geçmiş olsun

offf umarım böyle birşey olma ve kötüleşmez. acaba bildiğiniz güçlü bir mantar kremi veya suya karıştırılan antibiyotik var mıdır önerebileceğiniz. teşekkür ederim umarım iyileşecek.
Antibiyotik öyle gelişigüzel bilinçsizce kullanılamaz, antibiyotiği veteriner hekim verirse verir. İlaç konusunda veteriner ne verirse onu kullanırsınız bizler ilaç tavsiyesinde bulunamayız.

@Doğacı @Merve merhabalar peki Ankara'da önerebileceginiz kanatlilardan anlayan veteriner var midir ? Ben Google dan arastirdim ama cok guvenemedim acikcasi ve hepsini de neredeyse aradim sizin onerebileceginiz yada duydugunuz bir isim var mıdır?

@Doğacı @Merve merhabalar peki Ankara'da önerebileceginiz kanatlilardan anlayan veteriner var midir ? Ben Google dan arastirdim ama cok guvenemedim acikcasi ve hepsini de neredeyse aradim sizin onerebileceginiz yada duydugunuz bir isim var mıdır?
Maalesef Ankara'yı hiç bilmiyorum

Ankara Keçiören Hayvan Hastanesinde kanatlı uzmanı veteriner varmış orada yaşayan bir hobici ablamızdan duymuştum ben de.İsterseniz oraya bir sorun. Gitmeden evvel arayın kanatlı hekiminin orda olup olmadığını.

Kavaklıdere Veteriner Kliniği
Pet Care Veteriner Kliniği,
Monovet Veteriner Tıp Merkezi,
Happy Veteriner Kliniği,
VetCo Veteriner Kliniği,
Uğur Pet Veteriner Kliniği de tavsiye edilmiş. Buraları bir araştırın,kanatlı hekimi olup olmadıklarını öğrenin ona göre hareket edersiniz isterseniz

@Doğacı araştırdım zaten bunlardan biri diğer kuşun ölümüne sebep oldu fakat bir kac tanesi de diyor ki gaga sorunu için lokal anestezi ile kesim törpüleme yaparız diyorlar gozum korktu

Geri