Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Çok Hasta.

Muerte

Yeni Üye
Merhaba, yaklaşık bir buçuk sene önce evimin balkonuna geldi. Muhabbet kuşlarını deliler gibi seven arkadaşları anlayamazdım hiçbir zaman. Ta ki Çapkınla tanışana kadar. Tahminen 2buçuk yaşında çok akıllı bir kuş(kendi cümlelerini kurabiliyor) ve hayatımda önemi büyük.

Yakşalık 12gündür çok halsiz. İlk başta tüy değiştiriyordu ve bu yüzden çok halsiz olduğunu düşündüm suluğunda b vitamini vardı zaten tüy değiştirme döneminde olduğu için. Tam bu sırada evde kaşla göz arasında mutfakta duran soğuk ıslanmış nohut kabında duş aldı hayvanı kuruladım vs. Daha sonra yaklaşık 10 gün önce hayvan aşırı halsizleşti, kafesin dibinde öylecene duruyordu yemeğini aşağıda yemek istiyordu. Çok korktum ve hemen kuşçuya götürdüm götürmeden önce dışkısını takip ediyorudum ve ishal yoktu. Kuşçuya götürdüğümde seyahat kafesine sıvı şekilde dışksını bıraktı. Kuşçu göğsüne falan baktı ishal olduğunu, üşüttüğünü söyledi ve Avi-Diar isminde bir ilaç verdi. Ben bu ilacı 1 gün kullandım ve sonrasında dışkısının siyah ve su gibi olduğunu fark ettim ve hayvan kafesin dibinde yemek yerken acı çeker gibi küçük inleme sesleri çıkartıyordu. Hemen veterinere götürdüm. Veteriner dışkısı siyahsa antibiyotiğe başladığımız gerektiğini söyledi ve antibiyotik verdi (10gün, 2 günde bir değişecek). Ertesi gün iniltileri geçti ishali de bir kaç gün sonra geçti dışkısı katımsı bir kıvam aldı ve koyu yeşildi, halsizlik hala üstündeydi ve antibiyotiği 7gün boyunca(düne kadar) kullandık Bu süre zarfında hayvan sürekli halsiz, üşüyor koynuma girmeye kuytu yerlere girmeye çalışıyordu yemini düzensiz olarak yiyordu ama yemeğini yiyip suyunu içiyordu. Dün ishali tekrar başladı normal yeşil ve şuan hala devam ediyor göğüs kafesi sivri ele kolaylıkla gelebiliyor. Bugün hemen veterinere götürdüm ve bana çok kilo kaybettiğini ishali tekrarladıysa önceki antibiyotiğin işe yaramadığını söyleyip vitaform isimli ilaci verdi. Yaptığımız tedavinin yanlış olmasından korkuyorum yardım edin lütfen.

qA78WZ.jpg

Bugün Veterinerden
GZL2m3.jpg

Bugünkü Dışkısı (tekrar ishal oldu)
kMVL99.jpg

Bu da 6 gün önceki dışkısı antibiyotiğe yeni başlamıştık daha sonra eski haline dönmüştü.
nb1mb5.jpg

Sürekli böyle yanımıza sokuluyor ve halsiz.
5NWmND.jpg

bu da önceki hali yaramazın

Çok vakit kaybetmişsiniz. Kendi şahsi tecrübem dışkı analizi yapmadan işten anlayan hiç bir veteriner antibiyotik vermiyor. Daha fazla dışkı atınız ve olabildiğince beslemesini sağlayın birde çevreden veya imkanlarınız ile hassas tartı alıp ağırlığını kontrol edip değeri yazın

Evet dışkı analizi yapılmadı. Yemini güzel yiyor sürekli yedirmeye çalışıyoruz şuan bile kendi yiyor Hassas tartı bulmaya çalışacağım. Antibiyotik ile şimdiye düzelmesi gerekirdi dedi veteriner. Mecburer veterinerin verdiği vitaformu koyup verdim suluğuna bi yudum aldı. 2 güne ilaca tepki verecek 5 gün boyunca içmesi gerek dedi. Durumu ilk günkü gibi değil kesinlikle ama hala halsiz. Ne yapmamı önersiniz? Daha çok fotoğraf koyacağım.

Evet dışkı analizi yapılmadı. Yemini güzel yiyor sürekli yedirmeye çalışıyoruz şuan bile kendi yiyor Hassas tartı bulmaya çalışacağım. Antibiyotik ile şimdiye düzelmesi gerekirdi dedi veteriner. Mecburer veterinerin verdiği vitaformu koyup verdim suluğuna bi yudum aldı. 2 güne ilaca tepki verecek 5 gün boyunca içmesi gerek dedi. Durumu ilk günkü gibi değil kesinlikle ama hala halsiz. Ne yapmamı önersiniz? Daha çok fotoğraf koyacağım.
Yaşanan durum mantar sebepli bir hastalık ile de olabilir bu durumda antibiyotik fayda değil köklemesine zarar verecektir. Hangi sehirdesiniz ?

İstanbul Avrupa Yakasındayım.
dLYZm4.jpg

Dışkısı en son böyle koyu yeşil.
Bu fotoğraf dan yola çıkarak bir sey diyemeyiz. Ne renkler ne dışkı net. Kamera camını iyice temizleyin , ışıklı bir ortamda uygun mesafeden çekin fotoğrafı

Ayrıca bu konumda iken keşke veteriner şansınızı işi bilen birine götürmekten yana kullansaydiniz. Hala çok geç değil buraya gidebilirsiniz arayıp
Havalar çok soğuk aracım yok ve tekrar başka bir veterinere götürecek bi imkanım da yok öğrenciyim. Kuşun göğüs kafesi çok çıkık ve sivri kuruma hastalığından şüpheleniyorum

Havalar çok soğuk aracım yok ve tekrar başka bir veterinere götürecek bi imkanım da yok öğrenciyim. Kuşun göğüs kafesi çok çıkık ve sivri kuruma hastalığından şüpheleniyorum
Kuruma hastalık değil , hayvanın aşırı zayıflamasına deniyor. Dedigim gibi mantar sebepli de olabilir bakteriyel de

Gec olmadan harekete gecmeniz cok iyi olur aslinda. Önerilen yeri arayip fiyat öğrenin ogrenci oldugunuz icin maddi anlamda zorlanacaksiniz anliyorum bende de benzer maddi sıkıntılar var. Fakat bu hastalik icin ne kadar erken tedavi olursa kurtulma ihtimali o kadar fazla oluyormuş ki hastalik bu mu değil mi onu da bilemem. Ben daha bugun gittim oraya kuruma hastaligindan daha dogrusu megabakter denilen o mantardan suphelendim dışkı da gorulmedi fakat olmadigi anlamina gelmedigi soylendi bunun dışında benim kusumda şişlik vardi. Hava kesesi dolmus, yumurtaligi buyumus vs vs durumlar karışık bende.

Geri