Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum çok hasta yutkunamıyor yem yiyemiyor

Busrakundakci

Yeni Üye
Merhabalar, iki tane muhabbet kuşum var ve birisi çok hasta yardımcı olursanız çok sevinirim, sekiz yaşlarına girdiler Eylül ayına kadar gayet sağlıklıydılar hatta yağlanma vardı kuşta sonra bir kuşçu bana kuşumda mantar olduğunu söyledi ağzında bir şey geveliyor gibi yapıyor dedi, tam suluğa 1 ml triflucan ve 1 pirinç tanesi zolax kullandırttı, ben bu ilaçlara başlayınca kuşun kakası siyaha döndü ayakları sıcacık olur normalde buz gibi oldu ve yutkunma da zorluk yaşamaya başladı bir hafta ilacı kullandıktan sonra üç gün probiyotik ve vitamin karıştırıp verdim hayvan su içmede zorlanır hale geldi yem yerken kırıp öyle yiyordu iki hafta kadar bu şekilde devam etti kakaları hep koyu yeşildi dokuz gün sonra falan yeşile döndü ama aradan bir zaman geçince kuş tamamen su yapmaya başladı kakasını ve kusmaya başladı kusmuğu ekşi ekşi kokuyordu ve kuyruğu da atmaya başladı, veterinere gittik yarım suluğa 10 damla mikostatin sekizde biri kadar flagy nefes açıcı vitamin ve mantar için şeffaf bir ilaç verdi beş gün kullandık hiçbir gelişme olmadı ishali düzeldi kusması durdu ama hala yutkunamıyordu. Tekrar gittik veterinere yine bir mantar ilacı verdi ve flagy kullanmaya devam ettik beş günün sonunda hala yutkunma sorunu geçmiyordu ve kuyruğu da atıyordu, tekrar veterinere gittik başka bir mantar ilacı verdi beş gün kullanmamız için dün dördüncü günüydü ama kuşum yem yiyemez hale geldi iki saat yemlikte duruyor ama yiyemiyordu şuan sadece mama yiyebiliyor ve artık kemiği elimize geliyor geceleri sürekli pıt pıt ses geliyor nefes alırken ve tıksırma sorunu da var, bu kuş tamamen sağlıklıydı triflucan ve zolax verdiğimden beridir hasta ve ne olduğunu bulamıyoruz günlerdir ilaç veriyoruz veteriner boğazında yara olduğunu söyledi ama bu kadar ilaca rağmen bir gelişme yok en azından hastalığını teşhis edersek çok sevinirim.

Nereden başlıyacağımı şaşırdım. Öncelikle kuşçu bir ml triflucan ve pirinç tanesi zolax kullandırtmış ki herşey böyle başlamış. Öncelikle 1 ml kaç damlaya denk geliyor bilmiyorum ama biz triflucanı 3-4 damla damlatıyoruz suluğa bu bir. İkincisi o yetmezmiş gibi birde zolax oda kaç mg'dır Allah bilir. Zaten bu ilaçların ikiside aynı etken maddeli ilaçlar, bunları aynı anda kullanmanın mantığı nedir?

Sonra kuş kötüleşince veterinere gitmişsiniz. Oda yarım suluğa on damla mikostatin ve flagyl vermiş. Mikostatinin dozajıda tam dolu suluğa 3-4 damla olması gerekiyordu. Flagyl sekizde bir ama kaç mg? Muhtemelen oda fazla gelmiş.

Daha sonra iki kere daha veterinere gitmişsiniz. Ve iki kere daha aynı ilaçları vermiş. Kuş yaşadığı için şükredin bence. 30 gram kuşa bu kadar ilaç verilirmi?

Kuşun ve dışkısının resimlerini eklermisin. Videosunu da çekip eklersen daha iyi olur.

Nereden başlıyacağımı şaşırdım. Öncelikle kuşçu bir ml triflucan ve pirinç tanesi zolax kullandırtmış ki herşey böyle başlamış. Öncelikle 1 ml kaç damlaya denk geliyor bilmiyorum ama biz triflucanı 3-4 damla damlatıyoruz suluğa bu bir. İkincisi o yetmezmiş gibi birde zolax oda kaç mg'dır Allah bilir. Zaten bu ilaçların ikiside aynı etken maddeli ilaçlar, bunları aynı anda kullanmanın mantığı nedir?

Sonra kuş kötüleşince veterinere gitmişsiniz. Oda yarım suluğa on damla mikostatin ve flagyl vermiş. Mikostatinin dozajıda tam dolu suluğa 3-4 damla olması gerekiyordu. Flagyl sekizde bir ama kaç mg? Muhtemelen oda fazla gelmiş.

Daha sonra iki kere daha veterinere gitmişsiniz. Ve iki kere daha aynı ilaçları vermiş. Kuş yaşadığı için şükredin bence. 30 gram kuşa bu kadar ilaç verilirmi?

Kuşun ve dışkısının resimlerini eklermisin. Videosunu da çekip eklersen daha iyi olur.
Bir ml yaklaşık yirmi damlaya denk geliyor, flagy de bir hapı on güne eşit olacak şekilde kullandık, mikostatini de beş gün boyunca yarım suluğa on damla olacak şekilde kullandık, birde veteriner hiç değiştirmedik aynı veteriner bu ilaçları veren, dışkısı etrafta yeşil bir leke bırakıyor

Ekli dosyalar

• Screenshot_20191006-161427.png
    Screenshot_20191006-161427.png
    1.4 MB · Görüntüleme: 166
Videolarını da ekledim buraya
[/QUOTE]
Birinci videodaki kadar kötü değil şuan ama ikinci videodaki gibi yutkunmaya devam ediyor ve yem yiyemez durumda

Son düzenleme:
Kuşta solunum yolu enfeksiyonu var. Ve ilaveten trichomoniasiste olması muhtemel. Flagyl trichomoniasis tedavisinde kullanılıyor. Ancak çok etkili değil. Trichomoniasis'te daha çok ornidazol etken maddeli ilaçlar faydalı oluyor.

Öncelikle size tavsiyem kuşa çok fazla ilaç vermişsiniz. Bu yüzden kuşu bir kaç gün dinlendirin. Bu süreçte 2 gün probiyotik ve 2 günde multivitamin takviyesi yapın toparlansın biraz.

Daha sonra doksisiklin etken maddeli ilaç kullanmak gerekiyor.

Ben şimdi diğer arkadaşlarıda etiketlicem onlarda baksınlar konuya. Takipte kalın. @Ayhan OTÇUOĞLU @Hayvansever03

Kuşta solunum yolu enfeksiyonu var. Ve ilaveten trichomoniasiste olması muhtemel. Flagyl trichomoniasis tedavisinde kullanılıyor. Ancak çok etkili değil. Trichomoniasis'te daha çok ornidazol etken maddeli ilaçlar faydalı oluyor.

Öncelikle size tavsiyem kuşa çok fazla ilaç vermişsiniz. Bu yüzden kuşu bir kaç gün dinlendirin. Bu süreçte 2 gün probiyotik ve 2 günde multivitamin takviyesi yapın toparlansın biraz.

Daha sonra doksisiklin etken maddeli ilaç kullanmak gerekiyor.

Ben şimdi diğer arkadaşlarıda etiketlicem onlarda baksınlar konuya. Takipte kalın. @Ayhan OTÇUOĞLU @Hayvansever03
Çok teşekkür ederim çok sağolun konuyu takipte olacağım ranidozole 40 adlı ilaç işe yarar mı acaba onu da çok duymuştum.

Dediğim gibi önce vitamin ve probiyotik kullanın kuş toparlansın. Daha sonra ne ilaç kullanılcaksa kullanırsınız. Ve diğer kişilerinde yorum yazmasını bekleyin.
Tamam çok sağolun çok teşekkür ederim konuyu takipte olacağım. Hakkınızı helal edin.

Çok ilaç kullanılmış. Kuşun bünyesi şaşmıştır. Dinlenmesi gerekiyor. Siz bana kalırsa bir müddet ilaç kullanmayın. Kaliteli bir vitamin alın(sera markası olabilir) ve probiyotik edinin. Haftada iki kez vitamin haftada bir probiyotik kullanımı olabilir. Bu esnada sürekli takipte kalmalısınız. Yemi ve suyu temiz olmalı. Kuş cereyana maruz kalmamalı. Nette çeşitli mama tarifleri var, onlardan yapın. İlaç kullanımı gerekli ise kuş biraz kendini toparladıktan sonra kullanılsın bence. Ümit bey yorumunu yazmış ben de yazdım. Ayhan beyin ve yazarlarsa diğer üyelerin de yorumunu okuyup topluca değerlendirirsiniz.

Çok ilaç kullanılmış. Kuşun bünyesi şaşmıştır. Dinlenmesi gerekiyor. Siz bana kalırsa bir müddet ilaç kullanmayın. Kaliteli bir vitamin alın(sera markası olabilir) ve probiyotik edinin. Haftada iki kez vitamin haftada bir probiyotik kullanımı olabilir. Bu esnada sürekli takipte kalmalısınız. Yemi ve suyu temiz olmalı. Kuş cereyana maruz kalmamalı. Nette çeşitli mama tarifleri var, onlardan yapın. İlaç kullanımı gerekli ise kuş biraz kendini toparladıktan sonra kullanılsın bence. Ümit bey yorumunu yazmış ben de yazdım. Ayhan beyin ve yazarlarsa diğer üyelerin de yorumunu okuyup topluca değerlendirirsiniz.
Probiyotik olarak diazyme 256 ve vitamin olarak aminosol ve avisol plus var. İlaç vermeyince kuş çok kötü oluyor kusmaya başlıyor o yüzden korkuyorum biraz ama dinlenmesi için bekleyeceğim dört beş gün umarım o süre zarfında bir şey olmaz. Siz ne düşünüyorsunuz hastalığı hakkında trichomoniasis var mı kuşumda?

Probiyotik olarak diazyme 256 ve vitamin olarak aminosol ve avisol plus var. İlaç vermeyince kuş çok kötü oluyor kusmaya başlıyor o yüzden korkuyorum biraz ama dinlenmesi için bekleyeceğim dört beş gün umarım o süre zarfında bir şey olmaz. Siz ne düşünüyorsunuz hastalığı hakkında trichomoniasis var mı kuşumda?
Hastalık hakkında çok bilgim yok, bu nedenle var yok diyemiyorum. Geşmiş olsun. Sürekli gözlem yapın kötüye gittiğini düşündüğünüz zaman müdahele edin.

Geri